Ekmek zammı Beykoz'da fırıncılığı bıraktırdı

  • 1
  • 16007
Ekmek zammı Beykoz'da fırıncılığı bıraktırdı
Ekmek zammı Beykoz'da fırıncılığı bıraktırdı
Ekmek zammı Beykoz'da fırıncılığı bıraktırdı
Ekmek zammı Beykoz'da fırıncılığı bıraktırdı

Beykoz Ekmek İş Verenleri Sendikası Başkanı Çelik, son gelen zamların ardından fırıncılık mesleğini bırakmaya karar verdiğini söyledi.

Dost Beykoz geçtiğimiz günlerde açıklanan ekmek zammını Ekmek İş Verenleri Sendikası Beykoz Temsilcisi Recep Çelik’e sordu.

Çelik, "Ben karar aldım fırıncılığı bırakacağım. Bu kadar savaşılarak para kazanılmaz. İstanbul’u ben doyuramam." dedi.

Ekmeğin gramajının 20 gram yükseltilmesiyle birlikte bu artış fiyatlara da yansıdı. Bu sonuçla ekmeğin yeni fiyatına 50 kuruşluk zam geldi.

Ekmek fiyatlarına yapılan zam vatandaşları da ekonomik anlamda rahatsız etti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından kabul edilen ekmeğin yeni fiyatı tezgahlara yansımış oldu.

Ekmek İş Verenleri Sendikası Beykoz Temsilcisi Recep Çelik, Nisan ayında Ticaret Bakanlığı'na 220 gram ekmeğin 2 lira olarak fiyatlandırıldığının bildirildiğini söyledi.

5 ayda una 65 lira zam geldi

Çelik, o günden bu güne kadar maliyetlerde artışlar yaşandığını bunu da durdurulması için bakanlığa bildirdiklerini söyleyerek, "Fiyatlar bir ay durdu devamında kıpırdadı. Haftada 5 - 10 lira zam geliyordu. Bizim ham maddemiz un. Maliyetlerimizi en çok un ilgilendiriyor. Nisan ayının 14’ünde 143 lira olan bir un temmuz ayının sonunda 180 lira oldu. Şu anda bu unun fiyatı 190-200 Lira. Yani yüzde 30-40’ın üzerinde bir artış." dedi.

Nisan ayının 24'ünde 143 lira olan unun şu anda 200 lira olduğunu dile getiren Çelik, doğalgazın birim fiyatının Mart ayında bin 520 lira olduğunu, Temmuz ayında bin 635 liraya, Ağustos ayında da bin 773 liraya yükseldiğini hatırlattı.

Çelik, Doğalgaz'a yüzde 15 daha zam geleceğini hatırlatarak, "Ticaret Odası Beykoz temsilcisi ve Sendika Başkanıyım. Aynı zamanda da fırıncıyım ve fırıncılara danışmanlık hizmeti veriyorum. Ticaret Odası, 235 gram ekmeği 2.5 lira olarak mecliste onayladı. Komisyona gönderdik değerlendireceğini söyledi. Muhtemelen ocak ayında çıkacaktı ama Kasım ayında 230 gram ekmek 2.5 lira olarak onaylanacak." ifadelerini kullandı.

"Çok para kazanma derdinde değiliz"

Ekmeğin Kasım ayında her yerde 2.5 lira olacağını da sözlerine ekleyen Recep Çelik, "Kendimde fırıncıyım, benim üç tane fırınım var. Yenimahalle, Hekimbaşı ve Küçüksu'da var. 1960’dan beri İstanbul’da fırıncılık yapıyoruz. Çok para kazanma derdinde değiliz. Burada görev yaptığım süre boyunca beş tane belediye başkanıyla çalıştık. Beykoz'da ekmek nasıl ucuz satılır defalarca söyledik. Beykoz’da nüfus belli, kapasite belli bize sadece Yücel bey yardımcı oldu. Bazı iyileştirmeler yaptık tabii ama tabii devamını getiremiyoruz. Bizi yönetenler bizim sorunlarımıza el atmıyorlar." şeklinde konuştu.

"... karar aldım fırıncılığı bırakacağım"

İlçede ruhsatsız fırın açıldığını söyleyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada ruhsatsız fırın açılmadığı sürece kapasite yüzde 70'lere geldiği takdirde bizim ekmeğe zam yapmamıza gerek yok. Ben karar aldım fırıncılığı bırakacağım. Bu kadar savaşılarak para kazanılmaz. İstanbul’u ben doyuramam. Buradaki artış yüzde 40 ve bunda da kalmayacak bu artışlar. Tarım Bakanlığına ve Ticaret Bakanlığa 3 - 4 ay şikayette bulunduk. Burada bir artış söz konusu bunu durdurun. Durduramazsanız artış yapmak zorundayız. Bir çözüm getiremediler 160 liraydı biz şikayet ettiğimiz zaman. 180-190 lira oldu şu an. Şimdi ekmeği pahalandırdığımızda müşterimizin halk ekmeğine gideceğini bilmiyor muyuz biliyoruz. Yapacak bir şey yok ne yapalım.

Dost Beykoz / Özel Haber

Beykoz'da birçok yol pazar günü trafiğe kapanacak
Önceki Beykoz'da birçok yol pazar günü trafiğe kapanacak
Erdoğan Beykoz'daki süt annesini ziyaret etti
Sonraki Erdoğan Beykoz'daki süt annesini ziyaret etti
Yorumlar (1 Yorum)

Muro (2 yıl önce)

Fiyatlar her zaman artıyor, ancak fırıncılar para kazanamıyor demek yanlış olur, bakın 1 adet ekmeğin içinde zaten unun kalitesine göre %35 ile %40 arasında su var hesabı şu şekilde oluyor, 50kg’lık 1 çuval Tip-1 undan 60kg ekmek (240ad ekmek) 50kg’lık 1 çuval Tip-2 undan 61kg ekmek (244ad ekmek) 50kg’lık 1 çuval Tip-3 undan 62kg ekmek (248ad ekmek) 50kg’lık 1 çuval Tip-4 undan 63kg ekmek (252ad ekmek) elde edilir. 240x2.50 TL = 600 TL en az toplanan para, Simit, açma poğaça,galete hep kâr, yani kimse kapatmaz iş yerini.

Yorum Yaz