Egzoz sıcaklık sensoru ne işe yarar? Nasıl değiştirilir?

  • 0
  • 8423
Egzoz sıcaklık sensoru ne işe yarar? Nasıl değiştirilir?

Egzoz gazı sıcaklık sensoru araçlarda, yakıt tasarrufu sağlanmasında, egzoz emisyon değerlerinin düşürülmesinde ve egzoz gazı sıcaklığının aşırı artışının önlenmesinde etkili bir parçadır.

Egzoz gazı sıcaklık sensorları, araç marka ve modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Egzoz sıcaklık sensorları, -40 ile +1000 dereceye kadar sıcaklık değeri ölçebilmektedir. Bu sensorun araçlardaki konumu; egzoz hattının içindedir ve burada sıkı bir şekilde vidalıdır. Sensorun bir ucunda elektrik bağlantısı, diğer ucunda ise sıcaklığı algılayan termistör bulunmaktadır. Özellikle araç muayenesine girecek araçların egzoz gazı emisyon değerlerinin düşük olması gerekmektedir. Bunun için egzoz sıcaklık sensorunun arızalı olmaması, egzoz gazı ölçüm muayenesinden geçerli belgeyi alabilmek için önemlidir. Araç sahiplerinin muayene öncesinde araçlarındaki egzoz sıcaklık sensorunu uygun bir oto yedek parça ile değiştirmesi gerekir.

Egzoz gazı ölçüm muayenesi nedir?

Egzoz gazı ölçüm muayenesi, araçlardan yayılan egzoz gazının çevreye ve sağlığa zararlarına karşı önlem almak için yapılmaktadır. Sağlığı ve çevreyi korumak, zararlı egzoz gazından dolayı para cezasına maruz kalmamak için araç sahiplerinin egzoz muayenesini zamanında yaptırması gerekir. Araç sahiplerinin egzoz muayenesi yaptırmadan önce egzoz sistemini ve bağlantılarını kontrol ettirmesi gerekir. Egzozdaki çatlak ve delikler, arızalı parçalar onarılmalı, egzoz sıcaklık sensoru gibi önemli parçalar profesyonel teknik bilgisi olan kişiler tarafından değiştirilmelidir.

Egzoz gazı ölçüm muayenesi yaptırmak için tescil ve trafik belgesi, nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport, motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatını ibraz etmek yeterlidir. Bu evraklarla birlikte muayene yaptırıldıktan sonra egzoz gazı emisyon ruhsatını ve egzoz gazı emisyon pulunu alan araç sahipleri araç muayenesi yaptırabilmektedir.

Araç muayenesi ve egzoz muayenesi öncesinde aracınızın eksiklerini giderirken marka ve modele uygun yedek parça temiz etmeniz gerekir. Opel yedek parça konusunda uzman General Opel, Generalopel.com online yedek parça mağazasından aracınızın ihtiyacı olan orijinal ve yan sanayi yedek parça çeşitlerini hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Beykoz Malatya Pazarı'ndan Çelikbilek'e teşekkür
Önceki Beykoz Malatya Pazarı'ndan Çelikbilek'e teşekkür
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi