Prof. Dr. Faruk ŞEN
  • 17/06/2022 Son günceleme: 17/06/2022 11:26
  • 2.883

Bu yaz Ege Denizinde sıcak çatışma beklemeli miyiz? Bu soruyu son zamanlarda gerek Türkiye'de, gerekse Yunanistan'da halk birbirine soruyor...

Bunun nedeni ABD'nin 51 eyaleti olarak gördüğü Yunanistan'a F35'leri verecek olması.

Miçotakis'in ağlama duvarı gibi önümüzdeki günlerde, gerek NATO'nun başkanlar toplantısı, gerek AB'deki toplantıda bu konuyu gündeme getirecek olmasından kaynaklanıyor. Bunun dışında ege denizindeki adaların silahlandırılması, Türkiye'nin sabrını taşırdı. Yarın öbür gün Ege Denizindeki adalarda el değişimi olursa kimse buna şaşırmamalı,  zira Türkiye'nin artık buna pek tahammülü kalmadı. Yunanistan ABD'nin verdiği silahlarla çok ciddi bir şekilde silahlanıyor ve her an bir saldırıya geçme durumunda, Yunanistan bir saldırıya geçerse, Türkiye'den nasıl bir cevap gelir? Hemen geri püskürtülür mü? Bunun tartışması ciddi bir şekilde Türkiye'de hükümeti ve muhalefetin gündemine yerleşiyor.


Yunanistan 85 milyonluk Türkiye'yi ciddi bir şekilde hedef olarak aldı. Miçotakis'in bütün planı Türkiye'yi nasıl sıkıştırırım, F35'leri de aldıktan sonra Türkiye'ye nasıl saldırıya geçebilirim. Suriye ve Irak politikasıyla meşgul olan Türkiye'yi hazırlıksız yakalayıp, büyük bir vurgun yapıp İstanbul'a ve hatta Ege'ye erişebilir miyim, hayallerinden kaynaklanıyor. Yunanistan böyle bir çılgınlık yapmayı düşünürse Türkiye tabii ki çok ciddi bir şekilde cevap verecek, sonucunda da Yunanistan büyük pişmanlık yaşayacaktır.

Makedonya konusunda isteklerini Kuzey Makedonya Devleti diye tanıttığı ülkeye dayatan Yunanistan, aynı şeyi egede Türkiye'ye dayatmak istiyor. Güney Kıbrıs ile birlikte artık Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin hareketsiz bir hale gelmesi için uğraşıyorlar. Bundan da başarılı çıkabilirler mi? Pek başarılı olamayacağını Yunan halkı da, muhalefeti de kabul ediyor. ABD'yi, Macron'un Fransa'sını arkasına alan Yunanistan, Almanya Başbakanı Scholz'u da yanına çekmeye çalışıyor. Miçotakis ağlayarak bu konuda başarılı olma çabası içinde.

Türkiye kuvvetler açısından Yunanistan'ı harap edecek güce sahip. Bunun farkında olan Yunanistan, başka ülkeleri arkasına alma çabasında, şu an için ABD'yi arkasına aldığını düşünüyor, fakat bu devam edecek mi? ABD hakikaten Yunanistan'a tam anlamıyla NATO'da destek verecek mi? Türkiye yeni NATO politikasıyla Yunanistan'ı bu konuda çaresiz bir hale getirmek için haklı bir çaba sergilemektedir. Türkiye durumu NATO'nun Başkanlar Zirvesi toplantısında anlatmalı ve AB ülkeleri de konunun bilincine varmalı. Türkiye'de Arap dünyası politikasından vazgeçip rotasını NATO ve AB'ye çevirmesi lazım.

Yazarın Yazıları