Makaleler

Efsanenin ardından…

2014.07.27 00:00
| | |
13139

Beykoz 1908 A.Ş. Futbol Takımı Bölgesel Amatör Lig de kalmak için yaptığı Baraj müsabakasında Alibeyköyspor’u 2-0 yenerek ligde kaldığını ilan etti.
Haftalar süren meraklı ve heyecanlı bekleyiş sonunda olumlu bir sonuç ile neticelenmiş oldu. Ancak maçın önüne geçen bir konu vardı ki Sarı-Siyahlı ekibin unutulmaz isimlerinden efsanelerden Günay Haznedaroğlu’nun vefatı… Günay Haznedaroğlu’nun bizim yaş grubumuzdaki Beykozlular için önemi büyüktü. O büyük kaptandı, büyük golcü idi, sakat sakat sarı-siyahlı forma altında birçok gole imzasını attı, hem de menüsküs sakatlığı varken.
 
Beykozspor için bu üçüncü vazifesi idi. Daha önce diğer efsane kaptanlardan Cemil Akbay ile birlikte iki menüsküslü isim olarak yalnız bırakmadı takımını, maddi-manevi yanında oldu. Sonrasında 3.Lig takımında forma giydi, golleri sıralamaya devam etti. Benim Beykozspor arşivimde en güzel sayfalarım arasında yer aldı Günay Haznedaroğlu haberler. Uzunca bir ayrılığın ardından Beykoz Spor Kulübü Başkanı Zeki Aksu’nun çağrısı ile diğer arkadaşları Hoca Mustafa Özdemir, Çakal Erdoğan Albayrak ile ele ele verdi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile Beykoz Spor Kulübü Başkanı Zeki arasında yaşana soruna karşın Başkan Çelikbilek’i ikna etmesini bildiler. Belediyeden 3 öğün yemek ve araç tahsisatını aldılar. Birkaç futbolcu ile takviye edilen kadro efendilik abidesi Teknik Direktör Hüsnü Kurtez ile de bütünleşip birleşince üst üste başarılı skorlar geldi ve Beykozspor 1908 A.Ş. Lig de kalmayı başardı.
 
Başarıldı başarılmasına da maç sabahı gelen acı haber ile efsane Kaptan Günay Haznedaroğlu’nun vefatı öğrenildi. Çok önemli bir maça çıkacak olan futbolculardan bu gizlendi, -Günay Abi nerede kaldı? Neden gelmedi? -soruları usulünce geçiştirildi. Ve sarı-siyahlılar takımı ligde bırakan maç bitiş düdüğü çalınınca konuşulmaya başlandı acı durum. Soyunma odasına giden futbolcular yığılıp kaldı. Kimi futbolcular gözyaşlarına engel olamadı.
 
Ve Emirgan Camii’nde gerçekleşen cenaze merasiminden önce sarı-siyahlı kulübün eski futbolcuları, eski başkan ve yöneticiler, futbolcular, akrabaları, Emirgan sakinleri büyük kaptanı andı, anılar canlandı. Aynı anlarda Adanaspor camiasında da bir acı vardı, 2 sezon oynadığı Adanaspor için de efsane isimler arasına girmesini başaran nadir futbolculardandı. Peki, nasıl olmuştu 2 senede bir kulübün ve taraftarlarının kalbini fethedebilmek. Bir takımda 8-10 sene forma giyenler bile çabucak unutulurken, 2 sezon hatta sakatlığı nedeni ile sayılı aça çıkabilen bir İstanbul çocuğu nasıl efsane olabiliyordu? Adına gazetelerde özel haberler, karikatürler yapılabiliyordu? İşte onu unutulmaz kılan Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi takımlara yapılan maçlarda kaydettiği goller idi.
 
Evet dostlar, Günay Haznedaroğlu’nu kaybetmek beni de derinden yaraladı, üzdü, çünkü son birkaç ayda yaptıklarına heyecanına, çırpınışına, futbolcular ile aralarında oluşan sevgi-saygı bağına bizzat şahit oldum. Sağlık problemleri vardı, ancak aklında-fikrinde tek şey vardı Beykoz 1908 A.Ş. Takımı’nı Bölgesel Amatör Ligde tutabilmek. Başardın büyük kaptan, çocukların aldıkları galibiyetle seni ebedi aleme huzur için de gönderdi sayılır. Emirgan Camiinde son görevlerini tam kadro yerine getirdiler. Her biri Alibeyköyspor maçında giydikleri formalarını sırası ile tabutunun üzerine bıraktı.
 
Şimdi Günay Haznedaroğlu’nun ardından gerek Dost Beykoz’da gerekse kendi özel Blogum da yaptığım haberleri abartılı bulanlar bile olacaktır. Az oldu bile. Evet Beykoz forması giyen nice efsaneler ebedi aleme intikal etti, Helvacı Hasan, Kaleci Sıtkı, Şirzat Dağçı ve diğerleri… Ancak gerek yaş itibarı ile takip edebildiğim maçlarda ve işittiklerimde, gerekse bizzat seyrettiğim maçlarında bir yıldız bir efsane idi o…vefatından bir hafta kadar önce –Günay Abi senin efsane olduğun günlerinden bir bahsetsen! Hani bir vuruşunda ağlar yırtılmış, kaleciler senin füze gibi şutlarına muhatap olmamak için ters köşelere atlar olmuş deyince mahçup bir eda takılmasını hiç unutamam, unutmayacağım da…
 
Günay Haznedaroğlu’nun nezdinde ebedi aleme intikal etmiş tüm sporcuları, Başkanları, yöneticileri ve cefakar taraftarları rahmetle anıyorum. Beykozspor, Adanaspor ve Emirganspor camiasının başı sağ olsun.

Anahtar Kelimeler: Talip Ercan, Beykoz, Dost Beykoz

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"