Efsane indirimlerin ardından

  • 17.12.2019 12:41
  • Okunma: 3571 kez

Salih ŞİŞMAN


Yine bir kasım ayı geldi ve geçti. Son yıllarda kasım ayına özgü değişik isimdeki indirimler sonrası satışlar yine artarak devam etti.

Kasım ayının ilk indirim furyası e-ticaret sitesi N11.com tarafından başlatıldı. Geleneksel hale gelen 11 Kasım indirimlerinin başladığı saatlerde her yıl olduğu gibi internet sitesine ve uygulamasına yoğunluktan dolayı yine girilemedi. Kullanıcılar ilerleyen saatlerde yoğunluk azalır diye umut etmelerine rağmen böyle bir şey olmadı ve gün içerisindeki yoğunluktan oluşan sistem hataları kullanıcıları canından bezdirdi. N11.com oluşan talep üzerine bu zamana kadar yapmadığı bir şey yaptı ve indirim süresini 12 Kasım günü 00.00 saatinde sonlandıracağını belirtmesine rağmen bu süreyi 12 Kasım günü 12.00’a kadar uzattığını söyledi.

İndirim sonunda yine yüksek oranda satışlarla birlikte kullanıcı şikayetleri de internet forumlarında ve sosyal medyada sıkça gündem oldu.

Kasım ayı sonuna doğru ise yurtdışında Black Friday - Kara Cuma diye adlandırılan fakat ülkemizde değişik isimlerle anılan indirim haftası başladı. Bu indirim haftasında da ülkemizde en çok göze batan e-ticaret siteleri ise hepsiburada.com ve trendyol.com oldu. Tabi ki diğer internet siteleri ve yerleşik mağazalarda bu haftada hatırı sayılı satışlar yaptılar.

Hepsiburada.com ‘Efsane Cuma’ adıyla başlattığı indirim kampanyasına çok iyi hazırlandı. Neredeyse tüm platformlardan reklamını yaptı. Sonunda bu sitede satışlarını artırdı belki ama diğer e-ticaret siteleri gibi hepsiburada.com’da kullanıcılardan tepki aldı.

 

E-ticaret sitesi kullanıcılardan genel olarak aslında indirim olmadığını, şişirilen fiyatların bu indirim haftalarında indirim yapılmış gibi gösterilerek satışların artmasının sağlandığına dair ve uzun teslimat süreleriyle ilgili şikayetler alındı.

Bu sene kargo şirketlerinin yaşadığı sıkıntılarda da patlama oldu. Alınan duyumlarda kargo şirketlerinin bu indirim haftalarında yaşanan yoğunluktan ötürü normalde sabit olan müşterilerinin de sıkıntı yaşaması sonucu e- ticaret sitelerinden gelen taleplere günlük kota koyduklarına dair bilgiler geldi. Hatta ben de şahidim ki Pazar günü bile dağıtım yapan kargo şirketlerine rastladım. Bu dönemde neredeyse işin bütün kahrı gerçekten kargo şirketlerine kaldı.

Kargo şirketlerinden bahsedince şunu da belirtmeden geçmek istemedim. Çünkü internet ortamında bu konuyla ilgili de çokça şikayet dönüyor. Hepsiburada.com isimli e-ticaret sitesi ülkemizde ki diğer kargo şirketlerine ek olarak her ne kadar kısıtlı bir alana hizmet verse de kendi kargo şirketi olan hepsiexpress isimli bir şirket kurmuştu. Kendisinin yaptığı Efsane Cuma indirimleri akabinde bu şirketine de hatırı sayılır bir görev vermiş ama Kasım ayında sipariş veren büyük oranda kullanıcının siparişlerini Aralık ayının 2. haftası geçmesine rağmen bu şirketi üzerinden hala teslim edememiş.

Ülkemizde bu yıl yapılan bazı ürün satışlarında ABD’yi bile sollamış olduğumuzu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Alışverişte dünya sıralamasın da hatırı sayılır bir konuma da geldik diyebiliriz.

Her türlü soru ve görüşleriniz için salihsisman@gmail.com adresime yazabilirsiniz. Bir daha ki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları