Spor

Efsane futbolcu Ekerbiçer vefat etti

2014.09.21 00:00
| | |
9508

Beykoz futbol takımının efsane isimlerinden eski kaptanlarından Ekerbiçer Mehmet hayata gözlerini yumdu.

1949-50 ile 1959-60 sezonlarında aralıksız 10 sene takımın formasını giyen Ekerbiçer Mehmet Cuma günü vefat ettikten sonra Cumartesi günü ebedi aleme intikal etti.

Beykoz Spor Kulübü tarihinde “Kelle İbrahim” in ardından en büyük itibar ve saygı gören bir futbolcu olarak anılan Mehmet Ekerbiçer 1.92 boyu ile rakip forvetlerin en çekindiği isimlerden biri olmasını bilmişti. Sarı-Siyahlı forma altında İsmet-Helvacı Hasan-Levon-K.Erdoğan’lı savunma hattında bugünkü anlatım ile Ön Libero mevkiinde görev yapan Efsane Kaptan, o dönemlerde takımda forma giyen pekçok futbolcu gibi Sümerbank Deri kundura Fabrikasında görev yapmakta idi. Sosyal İşler Şefi olarak 25 yılın ardından Emekli olan Ekerbiçer Mehmet Boğazın karşı kıyısında Arnavutköy’de ikamet etse de sağlığı elverdiği dönemlerde sıklıkla Beykoz’a gelip eski arkadaşları ile hasret gidermekte idi.

Ekerbiçer Mehmet Türk Futbol tarihinde sıklıkla konuşulan ve adeta bir Şehir Efsanesi haline gelen bir zaman aynı forma altında oynasa da daha sonra Fenerbahçe Takımına geçiş yapan mikro Mustafa ile bir maç anı yaşamıştı. Rivayet o ki lakabı gibi küçük boylu Mikro Mustafa bir Fenerbahçe-Beykoz maçı esnasında dev cüsseli Ekerbiçer Mehmet’ten hava topunu almıçştı. Bir başka rivayete göre ise birlikte hava topuna yükseldikleri anda Mikro Mustafa Ekerbiçer Mehmet’in bacak arasından eğilip geçip topu kapan isim olmuş.

Ekerbiçer Mehmet’in cenaze namazı Arnavutköy’deki Tevfikiyye Camiinde İkinci Namazını müteakiben kılındı, ardından aile kabristanlığına defnolundu. Arnavutköydeki Cenaze töreninde Beykoz Spor Kulübü adına yine eskilerden değerli bir futbolcu Hocaların Hocası olarak bilinen Nuri Kızıltan, Recep Gürbaşak gibi eski futbolculardan katılım olurken Beykoz Kulüpler Birliği Başkanı Abdullah Yümsel, Birlik bir önceki dönem Başkanı ve İASKF Genel  Sekreter Yardımcısı Asım Özdemir de katılımcılar arasında idi.

Spor Servisi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Beykoz Spor Kulübü, Mehmet Ekerbiçer, Vefat

reklam
1 Yorum
Mustafa EKERBİÇER07.02.2015 21:16:33

Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun.

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"