Ecr-i Misil mağdurlarına örtülü af

  • Güncelleme: 04.03.2008 00:11
  • Okunma: 8343 kez
  • Yorum: 0
Taşınmazların kullanımı nedeniyle sürekli olarak devlete borçlanan Ecr-i Misil mağduru vatandaşlara örtülü af geldi.
Ecr-i Misil mağdurlarına örtülü af

Hazinenin özel mülkiyetinde veya Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan taşınmazların kullanımı nedeniyle tespit edilen ve yıllardır bu uygulama sonucunda sürekli olarak devlete borçlanan Ecr-i Misil mağduru vatandaşlara örtülü af geldi.

Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün yoğun çalışmaları sonucunda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın konuyu incelemesi sonucunda ortaya çıkan ve bir nevi örtülü af olarak değerlendirilen düzenlemeyle; 1 Temmuz 2007 tarihinden önce uygulanan yeniden yapılandırma çalışmalarından faydalanmayan veya ödeme yapmayan vatandaşlar bu kanunun yürürlüğe girdiği 27 Şubat 2008 tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde yazılı olarak İstanbul Defterdarlığı’na bağlı olan Milli Emlak Müdürlüğü’ne başvurmak zorundalar.

Başvuru Dilekçesi’ne 27 Şubat 2008 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan 5736 sayılı “Bazı Kamu Alacaklarının Uzlaşma Usulü ile Tahsili Hakkında Kanun’un” 2. Maddesi hükmü ile getirilmiş olan ve 01.07.2007 tarihinden önce tahakkuk ettirilerek tebliğ edilmiş olan ecr-i misil borçlarına ilişkin olarak yeniden takdir, uzlaşma ve taksitlendirme imkanlarından yararlanmak istediklerini belirtecek olan vatandaşlar, komisyonun belirleyeceği fiyatlandırma üzerinden borçlarını yeniden yapılandırma imkanına kavuşuyor.

Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Yardımcıları Yüksel Baki, Metin Torun, İhsan Sabri Öksüz ve bazı mahalle muhtarlarının katıldığı bilgilendirme toplantısında Ergül, muhtarları vatandaşları bu imkândan haberdar etme konusunda dikkatli olmaya çağırdı. Başvuru Dilekçeleri’nden muhtarlara dağıtan Başkan Ergül, bu dilekçeleri çoğaltarak vatandaşlara verebileceklerini ifade ederken, duyuru konusunda hassa olmaları gerektiğini hatırlattı.

Muhtarların konuyla ilgili sorularını da cevaplayan Ergül, tapu çalışmaları konusunda da ciddi mesafe aldıklarını, yakında yaklaşık 300 tapu daha vereceklerini söyledi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Ecr-i Misil, mağdur, af, Muharrem Ergül

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz