Ebru Gündeş, Beykoz mahkemelerinde yargılanıyor

  • 0
  • 8827
Ebru Gündeş, Beykoz mahkemelerinde yargılanıyor

Beykoz Kanlıca'daki yalılarında kanuna aykırı tadilat yaptıkları iddiasıyla Ebru Gündeş ve eşi Rıza Sarraf'ın yargılanmasına devam edildi.

Beykoz Kanlıca'daki yalılarında, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı tadilat yaptırdığı iddiasıyla iş adamı Rıza Sarraf, eşi Ebru Gündeş Sarraf ve bu işleri yaptığı belirlenen Hakkı Süha Gökdemir'in, üçer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada, sanıklar Rıza Sarraf, Ebru Gündeş Sarraf ve Hakkı Süha Gökdemir'i avukatları temsil etti. Duruşmada, şikayetçiler İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Hüseyin Sağ ve CHP İstanbul İl Sekreteri Hakkı Sağlam da hazır bulundu.

Mahkeme hakimi, sanık Rıza Sarraf'ın tutuklu bulunduğu cezaevinin bildirilmediği için uluslararası istinabe işlemine başlanamadığını tutanağa geçirdi.

Söz verilen müşteki Hüseyin Sağ, daha önceden Anadolu Adalet Sarayı'nda bu konuyla ilgili şikayette bulunduklarını ve dava açıldığını hatırlatarak, söz konusu davanın akıbetinin sorulmasını talep etti.

Sanık Ebru Gündeş Sarraf'ın avukatı Hatice Altınbilek de duruşmaların gizli yapılmasını talep ederek, "Müşteki olarak kaydedilen kişilerin sıfatları ancak ihbar eden olabilir. Bu nedenle müşteki sıfatlarının kaldırılmasını talep ederiz. Ayrıca sanık Rıza Sarraf halen ABD'de tutukludur. Uluslararası istinabe meşakkatli bir süreçtir. Yargılanma hakkının ihlal edilmemesi açısından savunması alınan müvekkilim hakkındaki davanın tefrik edilmesini istiyoruz." dedi.

Sanıklar Rıza Sarraf ve Hakkı Süha Gökdemir'in avukatı Ayten Yılmaz ise müvekkili Sarraf'ın tutuklu bulunduğu cezaevini celse arasında bildireceklerini kaydederek, "Diğer müvekkil Gökdemir'in savunması alınmıştır. Davanın tefrik edilmesi hususunda takdir mahkemenindir." diye konuştu.

Sanıklar Gündeş ve Gökdemir'in dosyası ayrıldı

Mahkeme hakimi, müşteki olarak kaydedilen Hüseyin Sağ, Hakkı Sağlam ve Orhan Şimşek'in ancak ihbar eden sıfatı alabilecekleri gerekçesiyle müşteki sıfatlarının kaldırılarak, ihbar eden olarak değiştirilmesine karar verdi.

Sanık Rıza Sarraf'ın uzun süredir ABD'de tutuklu bulunduğu ve savunmasının ancak uluslararası istinabe yoluyla alınabileceğini belirten mahkeme hakimi, bu sürecin savunması alınan sanıkların adil yargılanma hakkını ihlal edeceği gerekçesiyle sanıklar Ebru Gündeş Sarraf ve Hakkı Süha Gökdemir yönünden davanın ayrılarak, yeni esasa kaydedilmesine hükmetti.

Mahkeme hakimi, ayrılan dosyanın uzamaması açısından tensip zaptıyla keşif günü verilmesine hükmederek, eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

Haber Merkezi

Beykoz'da araçlar mahsur kaldı
Önceki Beykoz'da araçlar mahsur kaldı
Çavuşbaşı Spor Kulübü Kongresi yapıldı
Sonraki Çavuşbaşı Spor Kulübü Kongresi yapıldı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz