Yaşam

Ebru Bulgurcu: ‘Ben, engelsiz sporcuyum ’

Ebru Bulgurcu: ‘Ben, engelsiz sporcuyum ’
23.09.2015 22:07
| | |
8331

Video galeri

Beykoz'un gurur duyduğu kızı Ebru Bulgurcu, ilçe halkına Dost Beykoz aracılığıyla Bayram öncesi mesaj gönderdi:

Beykoz'un gurur duyduğu kızı Ebru Bulgurcu, ilçe halkına Dost Beykoz aracılığıyla Bayram öncesi mesaj gönderdi:

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'na bağlı olarak tenis oynayan ve yaşadığı sakatlık öncesi Dünya Sıralaması'nda 32. sıraya kadar yükselmeyi başaran, teniste Türkiye 1.’si Ebru Bulgurcu, Dost Beykoz'a konuştu. Daha önce de Dost Beykoz'un bir gösteri maçını takip edip haberleştirdiği Ebru Bulgurcu, bu kez 'Engelsiz Sporcuyum' Projesi'yle çok önemli bir işin parçası olmaya hazırlanıyor. İstanbul ve Antalya gibi illerde Büyük Maraton düzenleyecek olan 'Hareket Candır' gurubu, bağış toplayacağı koşularda 8 farklı Koşu Grubu'nun da desteğini alacak. Toplanacak bağışlar sonucunda ise biri Avrupa diğeri Anadolu Yakası'na olmak üzere TOFD'nin 2 şubesine 'Engelli servis aracı' alınacak ve bu araç yalnızca 'sporla uğraşan engellilerin' kullanımına bırakılacak.

Ebru Bulgurcu: “İnsanlar bize ‘Vah vah… Yazık olmuş sana…’ diyorlar. Oysa bu dediklerinin kimseye faydası yok!”

Proje dolayısıyla oldukça heyecanlı olduğunu söyleyen Ebru Bulgurcu, Beykozlular nezdinde tüm Türkiye'ye mesaj göndererek, engellilere yönelik bakışı masaya yatırdı. Kimi zaman hırsızlığa ve kimi zaman ne yazık ki, gaspa uğradıklarını anlatan Beykozlu Ebru Bulgurcu, engellilere asıl engelin vatandaşlar tarafından yapıldığını söyledi. Engelli olan kişilere kendisine yabancı olan kişilerin yaklaşımını da eleştiren Bulgurcu, "Bizlerle karşılaşıldığı zaman küçük bir tebessüm bence yeterli... 'Vah vah...' demenin... 'Çok da güzelmişsin, yazık olmuş sana...' demenin kimseye bir faydası yok! Biriyle sohbet etmek isteyebilirsiniz, birinin hayat hikâyesini merak edebilirsiniz ama bunu insanları rahatsız etmeden, incitmeden yapmakta fayda var" şeklinde konuştu.

Dost Beykoz, Kurban Bayramı'na bir gün kala 'arife' gününde, Beykozlu Milli Sporcu Ebru Bulgurcu'yla bir araya geldi. Birbirinden önemli konulardaki soruları samimi bir şekilde yanıtlayan Ebru Bulgurcu, bu sırada 'meşhur tebessümünü' hiç kaybetmedi. En zor konuları bile gülümseyerek dile getiren Ebru Bulgurcu, kendisiyle ne kadar barışık olduğunu adeta ispat eder gibiydi. Sosyal medya hesabından da her gün binlerce kişiyle iletişim kuran ve Beykoz Halkı tarafından çok sevilen, takdir edilen Ebru Bulgurcu, söyleyeceklerini neşeli bir şekilde aktardı.

Tüm Beykoz Halkı'nın Kurban Bayramı'nı da huzur içerisinde geçirmesini temenni eden Beykozlu Ebru Bulgurcu, Dost Beykoz'un sorularına şu yanıtları verdi:

Ebru, daha önce Dost Beykoz senin özel bir gösteri maçını haberleştirmişti. Senin o gün yanında olan grubun ise şimdilerde bir projesi var. Biraz bahsedebilir misin bize? Neydi ismi sana destek veren grubun?

"Grubun ismi Hareket Candır... Ancak tek başına değil; beraberinde 8 Koşu Grubu'yla birlikte bir proje hazırlıyorlar. TOFD ile birlikte 'Engelsiz Sporcuyum' adlı bir proje gerçekleştirecekler. Bağış Koşusu düzenlenecek. İstanbul Maratonu ve Antalya Maratonu gibi büyük maratonlarda Bağış Koşuları yapılacak ve burada toplanan bağışlarla sporcuların ulaşım problemi çözülecek. TOFD'nin Avrupa ve Anadolu Yakası'ndaki birer şubesine araç temin edilecek. Engelli sporcular, temin edilen bu araçlarla antrenmanlarına ve turnuvalara gidebilecek."

Farklı spor dallarıyla uğraşan engelliler de var. Onları gözlemledin mi hiç Ebru? Genel olarak hangi spor dalıyla uğraşıyorlar?

"Şu an basketbol daha ağırlıklı ama biz dernek olarak bireysel sporlara ağırlık vermek istiyoruz çünkü bireysel sporda masraflar daha düşük oluyor. Tenis, masa tenisi, yüzme, dalış, satranç gibi sporlara önem veriliyor.

Beykoz'da şu an 3 sporcu var: İkisi Beykozlu, 1 kişi de Çekmeköy'den geliyor. Çok heyecanlılar ve mutlular. Bu anlamda spor çok önemli ve onlar bunun farkındalar. Daha sağlıklı bir vücuda sahip olacaklarının farkındalar."

‘TOFD’den Ekrem Yavuz, Viyana’da bir kadınla sıra kavgası yaşamış ancak sonunda pes etmiş…’

TOFD ile gittiği Avusturya-Viyana macerasını da anlatan Beykozlu Ebru Bulgurcu, oradaki trafik ve toplu taşıma düzeninin nasıl 'mükemmel' bir şekilde kurgulanmış olduğunu anlattı. Tek bir kişiyle bir sorun yaşanmadığını da vurgulayan Bulgurcu, başlarından geçen tek olayın, çocuk sahibi bir kadınla TOFD'den Ekrem Yavuz’un yaşadığı 'sıra' kavgası olduğunu anlattı. Ebru Bulgurcu'nun anlattığına göre, asansöre binişte çocuklu bir Bayan, TOFD'den Ekrem'e "Önce siz binin" demiş. Ancak Ekrem bu teklifi kabul etmeyerek, "Lütfen, önce siz binin" diye ısrar etmiş. Bu şekilde yaşanan sıra kavgasını ise çocuklu kadın kazanmış ve asansörü ilk olarak Ekrem Yavuz kullanmış.

‘Ebru Bulgurcu, Kadıköy’de tekerlekli sandalyesine astığı çantasını karıştıran meçhul hırsızdan ‘ucuz’ kurtulmuş…’

Türkiye'de engellilerin yaşadığı zorluklara da değinen Ebru Bulgurcu, bir engelli arkadaşının 'darp' edildiğini; sandalyeden itilmek suretiyle etkisiz bırakıldığını ve bu sırada çantasının, cüzdanının 'gasp' edildiğini anlattı. Kendisinin de bir hırsızlık olayına maruz kaldığını vurgulayan Ebru Bulgurcu, "Neyse ki, cüzdanım çantamda değildi. Yoksa Kadıköy'de ilerlerken, arkamda birisi benden habersiz tekerlekli sandalyeme astığım çantayı açmış ve belli ki epeyce bir süre karıştırmış" dedi. Taksim Metrosu'nun asansöründe de 'engelsiz' olan kişilerle birlikte kalakaldığını ifade eden Ebru Bulgurcu, bozuk olan asansör nedeniyle dakikalarca korku dolu anlar yaşadığını kaydetti.

Engelli olan kişilere vatandaşların yaklaşımını da eleştiren Ebru Bulgurcu, son olarak şunları söyledi:

“Eğer engelliysen, duruş olarak senden ‘mutsuz’ olman bekleniyor!”

"Bizlerle karşılaşıldığında aslında küçük bir tebessüm etmek kâfi... 'Vah Vah' demenin, 'Yazık olmuş, çok da güzelmişsin' demenin kimseye bir faydası yok! Biz bir gün hastanede arkadaşlarla beklerken, birisi 'Ne kadar güzel, gülebiliyorsunuz...' dedi. Çünkü bizden beklenen ağlamak... Bizden beklenen üzülmemiz... Bizden beklenen hayata küsmemiz...

Ben sandalyede de olsam, eski Ebru'dan bir farkım yok! Hatta daha da olumlu bakıyorum hayata... Sadece yürümüyorum. Engelli misin? Makyaj yapamazsın... Engelli misin? Güzel giyinemezsin! Böyle garip beklentileri var insanların... Yani, engelliysen iyi görünemezsin! Duruş olarak da 'mutsuz' olman beklenir... Ancak biz bunun böyle olmadığını gösterdiğimiz ve bu durumu aştığımız için de doğru yoldayız!"

Son olarak Beykoz'un gururu ve sporcu kızı Ebru Bulgurcu, tüm Beykoz Halkı'na arife gününde mesaj gönderdi. Ebru Bulgurcu, tüm ilçe halkı için Kurban Bayramı'nda huzurlu günler diledi.

Dost Beykoz / Özel Röportaj

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber Sitesi, Ebru Bulgurcu, Röportaj, TOFD, Engelli, Milli Sporcu

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"