E-İrsaliye Nedir? Kimlere Zorunlu?

 • Güncelleme: 24.03.2021 15:17
 • Okunma: 1861 kez
 • Yorum: 0
E-İrsaliye, E-Dönüşüm yöntemleri arasında en çok tercih edilen uygulamalardan biridir.
E-İrsaliye Nedir? Kimlere Zorunlu?

Ticari faaliyette bulunan şirketler için elektronik ortamda düzenlenen irsaliye, zaman ve maliyet açısından da oldukça avantajlıdır.

E-İrsaliye Nedir?

E-İrsaliye, bir malın taşınması ve sevki sürecinde gerekli olan irsaliye belgesinin elektronik ortamda düzenlenmesidir. Kâğıt irsaliye ile elektronik irsaliye arasında düzenleyenin aleyhine hiçbir durum söz konusu değildir. Aksine E-irsaliyenin çok daha avantajlı olduğunu söylemek mümkündür.

İrsaliye belgesi, taşıma ve sevk irsaliyesi olarak ikiye ayrılır. E-İrsaliye sistemi ile hem taşıma hem sevk irsaliyesi düzenlenebilmektedir. Hukuki açıdan da E-irsaliye ile kâğıt irsaliye arasında fark yoktur.

E-İrsaliye Kimlere Zorunlu?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan 509 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Kararında E-irsaliye uygulamasının kimler için zorunlu olduğu belirlenmiştir. Aşağıda belirtilen şartları taşıyan firmalar, Vergi Usul Kanunu Genel Kararına göre 01.07.2020 tarihi itibariyle E-İrsaliye uygulamasına geçmek zorundadır.

 • Vergi düzeyi düşük ya da riskli mükellefler, GİB’in yaptığı incelemelere göre E-İrsaliye uygulamasına geçmek zorundadır. Faaliyet ve ciro fark etmeksizin GİB’in kararı esas alınır.
 • E-İrsaliye uygulamasına dahil olmak zorunda olan mükellef gruplar ve serbest meslek mensupları, 01.07.2019 kararınca belirlenmiştir.
 • E-Fatura uygulamasını kullanan ve brüt satış karı 25 Milyon TL ve üzeri olan işletmeler, 01.07.2019 tarihi itibariyle E-İrsaliye uygulamasına geçmek zorundadır.
 • Maden işletmeler, demir-çelik işletmeleri ve şeker ve benzeri ürünleri imal eden şirketler, ciro fark etmeksizin E-İrsaliye uygulamasına geçmek zorundadır.

E-İrsaliye uygulamasının avantajları düşünüldüğünde mükelleflerin zaman kaybetmeden E-irsaliye uygulamasına geçiş yapması hem zaman hem de maliyet açısından oldukça önemlidir. EDM Bilişim olarak maliyetlerinizi minimize ederek, verimliliğinizi arttırmaktayız.

E-İrsaliye ’nin Avantajları Nelerdir?

Ticari faaliyette bulunan şirketler, E-İrsaliye uygulamasına geçerek bir dizi avantajı elde edebilir. E-İrsaliye uygulamasının avantajları ise şöyledir;

 • Zaman Tasarrufu
 • Minimalize Edilmiş Maliyet
 • Hız
 • Doğa Dostu
 • Entegre Sistem

Yukarıda belirtilen avantajları, EDM Bilişim olarak siz değerli müşterilerimize alanında uzman kadromuzla beraber sağlamaktayız.

E-İrsaliye Uygulamasına Nasıl Başvurulur?

E-İrsaliye uygulamasına geçiş yapmak isteyen ticari kuruluşların E-Fatura sisteminde kaydının olması şarttır. E-Fatura sisteminde kaydı bulunmayan ticari kuruluşlar, E-İrsaliye uygulamasından yararlanamaz.

E-Fatura sistemine kaydı bulunan ticari kuruluşlar, E-İrsaliye sistemine geçmek istediğinde tercih edebileceği 2 farklı başvuru yolu vardır. İlk olarak GİB portal aracılığıyla E-İrsaliye uygulamasına başvurmak mümkündür. Bir diğer yol ise dilekçe yöntemi ile başvuru gerçekleştirmektedir. Ticari kuruluşlar, GİB’e hitaben yazılmış bir dilekçe ile başvurularını gerçekleştirebilir. 

E-İrsaliye Uygulamasında Yol Denetimi Nasıl Yapılır?

Denetim memurları, mevcut cihazlarını aracılığıyla E-İrsaliye uygulamasında bulunan kare kodu okutarak yol denetimi gerçekleştirebilir. E-İrsaliye uygulamasında söz konusu kare kod zorunlu olduğundan denetim memurları hızlı bir şekilde yol denetimini gerçekleştirmektedir. E-İrsaliye uygulaması, görüldüğü üzere yol denetimi içinde pratik çözümler sunan bir uygulamadır.

E-İrsaliye ilgili daha detaylı bilgilere, sektörün önde gelen kurumlarından EDM Bilişim web sitesinden www.edmbilisim.com.tr edinebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: