Dünya Türkleri buluşması

  • 16.09.2018 15:57
  • Okunma: 10925 kez

Bilgehan Murat MİNİÇ


Yıllardır üzerinde durduğumuz bir mesele Dünya Türklerinin buluşması.

Avrupa içlerinden, Asya kıtasının doğusuna uzanan geniş bir coğrafyada, kimi zaman dilini ve bazı adetlerini kaybetse de, kimliğini kaybetmeyen Türk Milletinin mazlum çocukları için, “dilde işte fikirde birlik, esir Türklere hürriyet” sloganları eşliğinde yürütülen kutlu mücadele.

Geçtiğimiz günlerde yine yardım faaliyetleri için Hatay Dünya Şehit Çocukları Vakfındaydık. Vakıf Başkanı İsmail Yıldırım bölgede çok önemli yardım faaliyetleri yapan, hayırsever ve hayra teşvik eden, milli görüş geleneğinden, sevdiğimiz bir ağabeyimiz.

Kendisi ile konuşurken şöyle bir konu gündeme getirdi: "Dünya Müslümanlarını bir beden kabul edersek, bir el ayak olacağı gibi, birde baş lazımdır. Mesela Endonezyalı kardeşlerimiz çok güzel Müslümanlar. Ama hem Coğrafya olarak, hem de fıtrat olarak, bu ümmete baş olma özellikleri yok. Ama Türk Milleti yaradılış olarak da, tarih ve misyon olarak da bu işe en uygun millet. Allah her millete bir fıtri özellik vermiş. Türklerinki de bu olsa gerek."

Sohbet devam ederken biz İsmail Ağabeye şaka ile karışık, "Başkanım biz bu fikri 50 yıldır savunuyoruz" dedik. O da yine latife ile "ben bunu daha yeni idrak ettim" dedi. Biz de kendisine Seyyid Ahmed Arvasi'den, Muhsin Başkan'dan örnekler vererek mevzunun sadece, duygusal ve asabiyet bağı ile ilgili olmadığını, tarihi ve ilmi gerçekler ışığında, İslam'ın güçlü olmasının Türk Milletinin güçlü olması esasına bağlı olduğunu anlattık.

İsmail Yıldırım ve ekibi de bizleri Dünya ve Suriye Türkmenleri Dayanışma platformu adı altında Hatay Yayladagi ilçesinde düzenlenen "Dünya Müslüman Türkleri Buluşması"na davet ettiler. Bizlerde Beykoz merkezli “Gaye İnsan Uluslararası İnsanı Yardım Derneği” olarak Hatay Yayladağı Türkmen Şöleni’nde yerimizi aldık.

Azerbaycan milletvekili Ganira Pasayeva, MHP Hatay Milletvekili Lütfu Kasıkci, Irak, Suriye, Azerbaycan, Türkmenistan temsilcileri, Türkiye'den birçok dernek temsilcilerinin katıldığı şölende, Türk'ün ata sporu güreş başta olmak üzere, sanat ve düşünce adamlarının da sunumları vardı. Yaklaşık on beş bin kişinin katıldığı bu ilk buluşmada bulunmaktan çok memnun oldum.

Bu itibarla, gerek Gaye İnsan Derneği adına, gerek Türk Milleti gerekse tüm mazlumların adına bu güzel organizasyonu hazırlayan başta Dünya Şehit Çocukları Vakfı Başkanı İsmail Yıldırım olmak üzere, tüm platform üyelerine teşekkür ederim.

Yeni mizan yenidünya gurandı
İlk andımız, son andımız TURAN’dı
Nişan veren Peygamberdi, Kur'an’dı
Ne yozulsa heyire yozum olacak
Ezel ahır dünya Türk'ün olacak...

Yazarın Yazıları