Sağlık

Dünya’da ilk kez Beykoz’da yapıldı…

Dünya’da ilk kez Beykoz’da yapıldı…
2014.08.07 00:00
| | |
20850

Video galeri

Ünlü Kalp Cerrahı Mahmut Akyıldız, bir ilki daha başararak tıp dünyasına yeni bir kolaylık getirdi.

Koltuk altından yapmış olduğu kalp ameliyatlarıyla tıp dünyasının konuşulan isimleri arasında yer alan Dr. Akyıldız 96 yaşındaki hastasını koltuk altından ameliyat ederek dünya da bir ilki daha gerçekleştirdi.

Dört profesörün riskli görerek ameliyat etmekten kaçındıkları 96 yaşındaki Şevki Aytaç’ı koltuk altından ameliyat eden Akyıldız, Şevki Aytaç’ın kalbindeki 5 cm’lik tümörü alarak hastasının yaşama dair umutlarını arttırdı.

Kavacık Medistate Hastanesi’nde yapılan iki saatlik bir operasyonla kalbinin sol tarafındaki 5 cm’lik iyi huylu tümör alınan Şevki Aytaç, yaşlı olması ve buna bağlı olarak kemiklerinin zayıf olması nedeniyle koltuk altından ameliyat edildi.

Yaşı itibariyle, koltuk altından ameliyat edilen dünya da ilk hasta olan Şevki Aytaç, ameliyat olmadan önce, beyninde uyuşmalar olduğunu ve iki adım yürüdükten sonra dermanının kesilerek düştüğünü söyledi. Çok doktorlara gittiğini fakat hiçbir çare bulmadığını fakat  ameliyat sonrası ise rahatladığını, söyleyen Aytaç, Dr. Mahmut Akyıldız’dan “Allah razı olsun” dedi.

Ameliyat sonrası 96 yaşındaki babası Şevki Aytaç’a refakat eden oğlu ise babasının raporlarını dört farklı doktora gösterdiklerini fakat hiçbir doktorun bu ameliyatı yapabileceğini söyleyemediğini ifade etti.

Oğul Aytaç, Dr. Mahmut Akyıldız’a son derece güven duymaları nedeniyle son kararı ona bıraktıklarını dile getirerek, “önce Allah’ın izni sonra da Mahmut Hoca’nın başarılı operasyonuyla babamız tekrar hayata tutundu” şeklinde konuştu.

Dr. Mahmut Akyıldız ise, klasik kalp ameliyatlarının iman tahtası kemiğinin ikiye ayrılmasıyla yapıldığını, ameliyat sonrası ise bunların tekrar kapatıldığını ve bu yöntemin hastaların uzun süre sağlığına kavuşmalarına engel teşkil ettiğini ve buna bağlı olarak hastanın en az bir ay sırt üstü yatması gerektiğini söyledi.

Göğüs yarılarak yapılan kalp ameliyatı tarihe karışıyor

Koltuk altından 6 santimlik bir kesiyle yapmış oldukları ameliyatla klasik kalp ameliyatlarının taşıdığı tüm riskleri ortadan kaldırdıklarını söyleyen Mahmut Akyıldız, “bu yöntemde kesinlikte kas ve kemik kesilmiyor. Kaburgaların arasından girerek, hastanın kalp kapaklarını değiştiriyoruz. Yine kalp içindeki delikleri kapatıyoruz. Tümörleri çıkartıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu yöntemin avantajlarını; 15-20 gün sonra yaranın kaybolması, hastanın ayna kullanmadan yarayı görememesi, istediği gibi yatabilmesi, rahatlıkla aksırıp öksürebilmesi olarak sıralayan Dr. Mahmut Akyıldız, “koltuk altı kalp ameliyatları özellikle yaşlı hastalarda, sırt üstü yatamayan ve kemik erimesi olan insanlarda beklenin üstünde bir rahatlamaya neden oluyor” dedi.

Yöntemin yeni olduğunu ve yurt dışında duyulmasıyla insanların ülkemize geldiğini söyleyen Akyıldız, “yöntem; hem kozmetik olması, hem de hasta için ciddi bir konfor sağlaması açısından önemli bir teknik. İnşallah her geçen gün tekniği geliştiriyoruz. Bundan sonraki dönemde inşallah bu iman tahtası devrini bitireceğiz” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber Sitesi, Dr. Mahmut Akyıldız, Kavacık Medistate Hastanesi, Kalp Cerrahı, Şevki Aytaç, Koltuk altı Kalp Ameliyatı

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"