Kültür

Dünya bir yana Beykoz bir yana

Dünya bir yana Beykoz bir yana
02.12.2016 23:57
| | |
9525

Video galeri

Geçmişte ünlü sanatçıların şarkılarına, içinde barındırdığı aşklarla konu olan Beykoz bu kez bütünüyle şarkılara ilham oldu.

Beykoz için iki şarkı aynı anada bestelendi

Beykoz Belediyesi'nin himayelerinde daha önce birçok ünlü sanatçıyla birlikte çalışan ve vefatına kadar Murat Göğebakan'ın bas gitaristliğini üstlenen Ulaş Engin ve yine Türk Pop Müziği'nin parlayan ismi Buray ile çalışan Emrah Demiralp ikilisin imzasını taşıyan şarkıları sanatçı Dilek Engin seslendirdi.

Emel Sayın, Sezen Aksu gibi Türk müziğinin duayenleri daha önce Beykoz'u anlatan şarkılar yapmış fakat Beykoz’un günümüz özelliklerini anlatan şarkılar arşivlerde yer bulamamıştı.

Özellikle bacasız turizm olanaklarıyla hamle yapmaya çalışan Beykoz'un simgesel değerlerinin ve coğrafi güzelliğinin anlatıldığı şarkılar ilk kez kaleme alınıp seslendirildi.

Söz ve müziklerin Ulaş Engin ve Emrah Demiralp ikilisine ait olan şarkıların video klip çalışmalarını ise Ali Rıza Karahasanoğlu ve Gencebay Gür üstlendi. İlçenin 45 mahallesinde havadan ve yerden alınan görüntüler geçtiğimiz ağustos ve eylül aylarında çekildi…

İki ayrı şarkıda bir bütün oluşturulması amaçlanırken, Beykoz'la özdeşleşmiş şair ve birçok simgenin yanı sıra Polonezköy ve Otağtepe’ninde aralarında yer aldığı önemli bölgelerin cazibesi de dile getirildi Beykoz şarkılarında.

“Dünya Bir yana Beykoz Bir Yana” ve “Cennet Beykoz” isimleriNİ taşıyan şarkıları için Beykoz'un oldukça geniş bir alanında yapılan çekimler ve montaj aşaması yaklaşık bir buçuk ayda tamamlanırken, Dilek Engin’in seslendirdiği şarkıların aranjelerine ise iki hafta süreyle emek verildi.

Dost Beykoz ilk parçayı yayınlıyor

İlk olarak Kavacık Meydanı'nda heykeltraş Reyhan Çezik tarafından yapılan çevre düzenlemesinin açılışında kullanılan parçalar Başkan Yücel Çelikbilek'in de dikkatini çekmişti.

Yine ilk olarak Dost Beykoz tarafından yayınlanan “Dünya Bir Yana Beykoz Bir Yana” isimli parçanın videosu da Dost Beykoz tarafından kamuoyuna sunulurken, “Cennet Beykoz” isimli diğer şarkı ve video klibi de yine bir hafta sonra Dost Beykoz’da yayınlanacak…

Beykoz'un birçok turistik alanında alınan özel izinlerle yapılan çekimlerde teknoloji en üst seviyede kullanıldı.

Beykoz'da Beykozluların şarkıları olarak tanıtılacak şarkıların tasarım, söz-müzik, arenje, çekim ve montaj gibi işlemleri Göksu Evleri'nde bulunan Müzikal İşler Stüdyosu'nda gerçekleştirildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Şarkıları, Ulaş Engin, Emrah Demiralp, Dilek Engin, Cennet Beykoz, Ali Rıza Karahasanoğlu, Gencebay Gür

reklam
1 Yorum
Serkan taş03.12.2016 10:19:47

Bu yobaz zihniyetle ancak araplara aşure gül suyu turizmi yapılır ancak harbiye pavyonlarından çıkmayan araplar bile bunu tercih etmez. Yerel yöneticilere boğazın karşı kıyısına bi bakmalarını öneririm !

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"