Kültür

Dostluk Derneği Beykoz’da Atatürk’ü resmetti

Dostluk Derneği Beykoz’da Atatürk’ü resmetti
10.11.2017 17:52
| | |
7995

Foto galeri Video galeri

Bengü Efsen Dostluk Barış ve Kültür Derneği, Atatürk’ün vefatının 69. Yıldönümü münasebetiyle hazırladığı programla Ulu Önderi adeta sergiledi.

Günlerdir hazırlıkları devam eden ve Beykoz Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde yapılan programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Programın açılışında saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı canlı orkestra eşliğinde koro ve vatandaşlarla birlikte okundu.

“Saygı Duruşu ve Cumhuriyet Oratoryosu” adı verilen programda seslendirmeyi Arzu Başlantı yaptı. Çanakkale Destanı ile başlayıp, Atatürk’ün vefatına kadar olan sürecin kronolojik olarak ele alındığı Oratoryom, yine Atatürk’ün sevdiği marşlar ve türkülerle süslendi.

“Bu bir Cumhuriyet oratoryosudur”

Gece ile ilgili,  “Çanakkale Destanı ile başlayan ve Ata'mızın ölümü ile sonlanan bir süreci, marşlarımız, türkülerimiz ve tiyatrolu canlandırmalar ile süsledik” açıklamasını yapan Dostluk Barış ve Kültür Sanat Derneği Başkanı Bengü Efsen, “bu bir Cumhuriyet Oratoryosudur” dedi.

Bengü Efsen, “vatanımıza, şehidimize, bayrağımıza ve Ata'mıza karşı ''SAYGI DURUŞU'' muzu sergilemek adına hazırladığımız bu projenin ilgi görmesi bizleri fazlasıyla memnun etmiştir” ifadelerine yer verdi.

Çanakkale Türküsü, Mülkiye Marşı

Çanakkale Türküsü ile başlayan programda, Sakarya Marşı, İleri Marşı, İzmir Marşı, Mülkiye Marşı, Zafer Marşı söylenirken, Atatürk’ün sevdiği türküler arasında yer alan; Çalın Davulları, Bülbülüm Altın Kafeste ve Karahisar Kalesi isimli eserlerde seslendirildi.

Sunumuyla geceyi amacıyla bütünleştiren Arzu Başlantı, eserlerin seslendirilişi sırasında, şiirlerle sürece ilişkin bilgi paylaşımında bulundu. Yine esere uygun tiyatro canlandırmaları yapıldı.

İzleyenlerin zaman zaman duygulandığı ve zaman zamanda coştuğu gecede, Dostluk ve Barış Korosu yoğun alkışlarla desteklenirken, Beykoz Gençlik Orkestrası da bu ilgiden nasibini aldı.

İki bölüm halinde yapılan programın bitiminde ise alkış, gözyaşı ve gurur vardı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberler, Bengü Efsen, Oratoryom, Dostluk Barış ve Kültür Derneği, 10 Kasım, Atatürk

reklam
1 Yorum
Bengü Efsen18.11.2017 00:54:41

Sevgili Dost Beykoz Ailesi ve Kader Bey... Bu anlamlı gecede de bizleri yalnız bırakmadığınız için şahsım ve tüm Dostluk Ve Barış Ailem adına teşekkür ederim sizlere... Haber için de teşekkürler... Saygılarımla

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"