Makaleler

Dostlarını satmayacaksın!

2014.07.21 00:00
| | |
19096

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’nın Korkuteli İlçesi’nde İlçe Teşkilatı’nın düzenlediği yemekte çok çarpıcı şeyler söylemiş. Baykal’ın ifadeleri kendisine kurulan komplonun adresini çok net bir biçimde ortaya koyuyor. Yine Baykal’ın ifadeleri yılların kurt siyasetçisi olmasına rağmen yaşadığı hayal kırıklığı ve şaşkınlığı da ortaya koyuyor.

Çok sayıda partilinin yer aldığı yemekte Baykal bir dizi tavsiyelerde bulunuyor. “Dostlarınızı satmayın. Sizi bugünlere getirenleri sakın ha satmayın. Onları yok saymayın. Siyaset güven, vefa işidir. Dostluk, arkadaşlık, sevgi işidir. Sevgiyi ihmal etmeyeceksiniz, dostluğu ihmal etmeyeceksiniz. Birbirinize çelme takmayacaksınız. Siyasette ihanet olur ama ölçüsünde kalmaya çalışacaksınız. Makul düzeylerde bu işin kalmasına özen göstereceksiniz. Esas olan ihanet değil, sevgidir. Esas olan dostluktur, esas olan vefadır, esas olan ilkelerinize yönelik kardeşliktir. Her tavsiyenin arkasında yeni yol arayışlarına girmeyeceksiniz. Satmayacaksın, sebat göstereceksiniz. Bunlar da uzun süredir siyaset yaptığınız bir abinizin tavsiyeleridir. Günü gelirse kullanırsınız, gelmezse cebinizde dursun”cümleleriyle adeta yaşadığı süreci özetleyen Baykal, elli yıllık dostu, kader arkadaşı Önder Sav’ın kendisine kurduğu komployu adeta itiraf ediyor.

Ben, Baykal’ın bu açıklamalarına kadar Gandi Kemal’in bu konuda masum olduğunu düşünüyordum. Ancak, Baykal’ın, “sizi bu günlere getirenleri sakın ha satmayın. Onları yok saymayın. Siyaset güven, vefa işidir” cümlelerinin hedefinde kendisi pek üstüne alınmıyorsa da Kılıçdaroğlu’nun olduğu tartışma götürmez.

Seçim pankartı Genel Kurmay’dan mı?

Gandhi Kemal’in sıfır noktasındaki Gediktepe’ye gidemese bile ondan 150 km daha içerde olan başka bir karakola gitmesi ve boyuna kadar yükseltilmiş kum torbalarının ardında Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Kara Kuvvetleri Komutanı, Jandarma Genel Komutanı ve 2’nci Ordu Komutanı’yla birlikte CHP Genel Merkezi’nden getirtilen fotoğrafçı ve kameramanlara ayakta (!)  poz vermeleri “CHP’nin seçim afişine Genel Kurmay ayarı” şeklinde yorumlandı.

Genel Kurmay’ın web sitesinde hem Başbakan’ın hem de CHP Genel Başkanı’nın ziyaretleri yer aldı. Tabi bir dizi farklılıklar da göze çarpmadı değil: Mesela; sitede  Başbakan Erdoğan’ın ve beraberindeki bakanların adı yok, Kılıçdaroğlu ve Önder Sav’ın isimleri var.

Başbakan Erdoğan’ın fotoğrafları Genel Kurmay fotoğrafçısı çekmiş olmasına rağmen bir gün sonra servis edilirken, Kılıçdaroğlu’nun aynı gün servis edildi. Genel Kurmay Bakanlarla bölgeyi ziyaret eden Başbakan’ın 12 fotoğrafını kullanırken, Kılıçdaroğlu’nun 14 fotoğrafına yer verdi. Ve en önemli ayrıntı, Genel Kurmay güvenlik gerekçesiyle AA ve diğer haber ajanslarının karakola girip görüntü almasına izin vermeyip görüntüleri TSK fotoğrafçısına çektirirken, Kılıçdaroğlu’nun fotoğraflarını CHP Genel Merkezi’nin fotoğrafçısı ve kameramanı çekti. Evet, gözlerden kaçmayan ve son derece nahoş ayrıntılar. Ve bu ayrıntılar Kılıçdaroğlu’nun gittikçe yıpranan o Gandhi Kemal duruşunu daha da sarsmaktadır.

Ne diyelim? Seçimler yaklaşıyor. Kılıçdaroğlu’nun nasıl bir fark oluşturacağını bu seçimlerden sonra hep birlikte göreceğiz. Bakarsınız sıra Deniz Baykal’a gelir.

Vesselam…

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"