Dost Beykoz yazarları KRT’de Yunanistan krizi’ni konuştu

  • Güncelleme: 08.07.2015 22:35
  • Okunma: 6883 kez
  • Yorum: 0
AB uzmanı ve Dost Beykoz Yazarı Prof. Dr. Faruk Şen, KRT'de Dost Beykoz Yazarı Çağlar Cilara'nın programına katıldı.
Dost Beykoz yazarları KRT’de Yunanistan krizi’ni konuştu

Türkiye Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı Başkanı AB uzmanı ve Dost Beykoz Yazarı Prof. Dr. Faruk Şen, KRT'de Dost Beykoz Yazarı Çağlar Cilara'nın programına katıldı.

Yunanistan'daki krizi ile Türkiye AB ilişkilerini değerlendiren Prof. Faruk Şen, Yunanistan'ın battığını, tek kurtuluş yolu olarak Euro'dan çıkıp Drahmi'ye geçmeleri gerektiğini söyledi. Şen, Gezi olaylarından sonra Türkiye ile AB'nin tamamen ipleri kopardığını kaydetti.

Prof. Dr. Şen, keyfine düşkün Yunan halkını çok zor günlerin beklediğini belirterek önemli açıklamalar yaptı. İşte Şen'in Yunanistan'ın kurtuluşu ile ilgili açıklamaları:

"DAYILANMA ŞANSINIZ YOK"

"AB'ye ve uluslararası para fonuna 320 milyar Euro borcunuz varsa, siz ekonomik krize 2009'da girip, 2010'da 108 milyar Euro AB'den fon alıp buna rağmen dipsiz bir kuyuysanız sizin dayılanma şansınız yok."

"YUNAN HALKININ ÇARÇUR ETTİĞİ PARALARI TUTUMLU ALMAN HALKI ÖDEDİ"

"Yunan halkının çarçur ettiği paraları tutumlu Alman halkı, Avusturya ve diğer ülkeler ödüyor. Bu kriz sadece Yunanistan'da olmadı. İspanya, Portekiz, İrlanda ve Yunanistan'da bir arada oldu. AB'nin getirdiği acı reçeteleri, acı şrupları, İspanya, İrlanda ve Portekiz içti, AB'nin isteği doğrultusunda kendilerine çeki düzen verdiler. Birçok işsiz İspanyol genci Almanya'ya Avusturya'ya çalışmaya gitti ve bugün İspanya yüzde 3'lük bir büyüme hızı yakaladı." 

"YUNANİSTAN BATMIŞTIR"

"Çipras seçildiği zaman ben bunları önleyeceğim diye seçildi, Yunanlılar denize düşüp yılana sarılmış gibi Çipras'a sarılıyorlar, zannediyorlar ki, Çipras bu kafa tutmayla hem IMF'yi, hem Avrupa Merkez Bankası'nı, hem de AB'yi hizaya getirecek. Yok böyle birşey. Bir ülke 1.6 milyar Euro İMF borcunu ödeyemiyorsa, 20 Temmuz'da 3.5 milyar Euro'luk bir borcu Avrupa Merkez Bankası'na ödeyemiyorsa o ülke batmıştır."

"BEN BÖYLE KEYİF DÜŞKÜNÜ ULUS GÖRMEDİM"

"Yunanistan'da pazartesi günü resmi daireler ve bankalar çalışmaz. Çarşamba öğleden sonra ve Cuma öğleden sonra çalışmaz. Ben yaşamı bu kadar kaliteli sürdüren ulus görmedim. Akşam yemeklerine 10'da başlarlar, gece 1'de tavernaya giderler 5'e kadar eğlenirler. Yapsın, eğer paran varsa yaparsın, paran yoksa bunu yapma hakkın yok. Yunanistan'ın büyük bir savunma gideri var. Biz ne zaman tank için müracat etsek, onlar da tank alırlar. Türkiye bu tankları hiçbir zaman Yunanistan'a karşı almadı."

"ARTIK YUNANİSTAN EURO'DA YAŞAYAMAZ TEK KURTULUŞ DRAHMİ"

"Artık Euro'da Yunanistan yaşayamaz. Avrupa Merkez Bankası para akımını durdurduğu gün bugün ATM'lerden alınan 60 Euro'yuda alamayacak. Ekim, Kasım ayında yeni Drahmi'ye geçecek. Yeni Drahmi Yunanistan için kurtuluş olur. Bugünkü Euro'nun değerine göre parasını yüzde 60 devalüe edecek ve bol miktarda para basacak. O zaman Avrupa Merkez Bankası'nın yaptırımı yok istediği gibi emeklisine para verir. Enflasyon yüzde 45'e çıkacak. Türkiye enflasyon ile yaşadı, vatandaş hükümetlere pek de tepki göstermedi. Milletin cebinde para olduğu zaman onun değeri o kadar ilgilendirmiyor. 1 kilo et alacağına 750 gram alıyor, 1 kilo kiraz alacağına yarım kilo alıyor, 4 gömlek alacağına 3 gömlek alıyor bir şekilde idare ediyor." 

"YUNANİSTAN EURO'DAN ÇIKARSA AB ZARAR GÖRMEZ"

"Yunanistan'ın Euro'dan çıkması Euro'nun sonu değil, herkes bunu biliyor. Bu kriz büyümeden iki buçuk hafta önce ülkedeki tüm mevduat 125 milyar Euro'ydu. 15 milyarı İsviçre'ye kaçmış. Tedavüldeki para 45 milyar Euro'ydu. Bankalar kapanmadan önce mevduat 100 milyara düştü tedavüldeki para 35 milyara. Şuanda 135 milyarlık Euro'ya sahip ülkenin Euro'dan çıkması AB'nin dişinin kovuğuna gelmez. Türkiye'de kimse ciddi araştırmasını yapmadı ama bankalardaki mevduat, yastık altları, bizim yurtdışından gelen Türklerin getirdiği paralarla, herhalde AB'ye üye olmayan Türkiye'nin Euro miktarı 200 milyarın üzerindedir. Çipras 1 yıl daha iktidarda kalır. Drahmi'ye geçtiği zaman rahatlama olacak. AB'nin baskısı bitecek ve Çipras posta koyacak, ben senin borçlarını ilk 20 yıl ödemiyorum diyecek. O zaman AB Yunanistan'a yaptırım da yapamayacak. Yunanistan biraz parayı kazanayım Euro'ya çevireyim sana öderim diyecek. Yunanistan'ı rahatlatacak ve AB'den yükü kaldıracak tek şey Drahmi'ye geçmeleridir. Çipras 1 yıl nefes alacak ama 1 yıl sonra bu nefes bitecek."

YUNANİSTAN'IN TURİZM GELİRLERİ

"1984 yılında bizdeki tüm otel odaları yatak sayısı Rodos'a eşitti. Şimdi bizdeki tüm otel yatak sayıları Yunanistan'ın 7 misli fazla. Yani Yunanistan bunda da geri gitti."

Şen, AB'nin Gezi olaylarından sonra Türkiye ile ipleri kopardığını söyledi, Gezi'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Gökçek'in sahaya sürdüğünü iddia etti. Türkiye'nin AB'ye alınmayacağını belirten Şen, Ukrayna ve hatta Sırbistan'ın bile AB üyesi olacağını söyledi.

"YENİ UKRAYNA TÜRKİYE'DEN ÖNCE AB'YE GİRECEK"

"Ukrayna ikiye bölünmüş durumda, artık yavaş yavaş bu kabul edilecek. Doğu Ukrayna zaten Rus nüfusun ağırlıklı olduğu Rusya'ya ilhak edilecek. Batı Ukrayna'yı ise AB'ye alacaklar. Önümüzdeki yıllarda Türkiye AB'ye üye olamayacak ama yeni Ukrayna, Makedonya, Bosna Hersek ve bir adım daha öteye gidelim, şimdi kendilerini temize çıkarıyorlar, Sırbistan bile üye olacak, biz stratejik ortak olarak kalacağız. Bize karşı bir önyargı var. Hiçbir zaman İslam dünyasına, Suriye, Irak ve İran gibi ülkelere AB komşu olmak istemiyor. Ukrayna benden evvel girecek. 54 milyonluk nüfusu vardı, şimdi 25-30 milyon olacak, o girdikten sonra Avrupa bizi büyük ülke olarak kesinlikle almaz. Bu yüzden Merkel'in önerdiği, benimde geçmişte karşı çıktığım, tam üyeliğin altındaki özel statüyü kabullenmek durumundayız."

"AB'NİN ERDOĞAN İLE GEZİ'DEN SONRA İŞİ BİTTİ"

"2011 yılına kadar Erdoğan-AB ilişkileri çok iyi gitti. Gezi olaylarından sonra bu ilişki bitti. Gezi'deki sertlik, yurtdışına televizyonların olayları yansıtması ipleri kopardı."

"GEZİ'DE ERDOĞAN'I, GÖKÇEK SAHAYA SÜRDÜ"

"Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve eski vali Hüseyin Avni Mutlu olayları yatıştırırken, AKP'nin başına bela olan Gökçek, Afrika ülkelerine geziden dönen Erdoğan'ı Ankara'ya indirdi, dört yerde dört büyük ilçede büyük miting yaptırdı, orada Tayyip Bey ben bunlara dayılanayım dedi ve Kazlıçeşme mitiniginden sonra Avrupa'daki bakış değişti, antidemokratik bir lider olarak görmeye başladılar. Dikkat ederseniz son 7 ayda ne Başbakana ne de Erdoğan'a Avrupa'dan davet gelmiyor. Biz ancak oradaki uluslararası toplantılara gidiyoruz, bir tepki var. Şuanda Türkiye AB ülkeleri gözünde, IŞİD'e göz yuman, yaralanan militanlarını tedavi eden, internet olmak üzere birçok konuda yasaklar getiren, gazetecilerin tutuklu olduğu bir ülke konumunda. Avrupa Parlamentosu'nda hergün bu konularda kararlar çıkıyor, sürekli azarlanıyoruz, sürekli dayak yer hale geldik."

"ALMANYA OBAMA'DAN SONRA İLK DEFA SİSİ'Yİ HAVAALANINDA KARŞILADI"

Programda, 7 ay Avrupa'dan antidemokratik olduğu gerekçesi ile davet almayan Erdoğan yerine Avrupa'nın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'ye kırmızı halı sermesi hatırlatıldı. Faruk Şen bu konuyla ilgili, "Çıkarlar çok önemli. İran'da Humeyni rejimi olduğu dönemde Almanya mal satmak için iyi ilişkilerini sürdürdü. Sisi Almanya'ya resmi davetli olarak geldi, bırakın kırmızı halıyı, bunu herkese sererler, ilk defa Almanya Cumhurbaşkanı havaalanında Obama dışında bir lideri karşıladı" dedi.

Şen, Gülen hareketinin Almanya'da çok etkili olduğunu, Alman hükümetinin de buna tepkisiz kaldığını belirtti. İşte Şen'in aktardığı o bilgiler:

"GÜLEN'İN İFTARINA ALMAN VEKİLLER, BELEDİYE BAŞKANLARI KATILIYOR"

"Gülen hareketi şuan bir sempozyum veya iftar yaptığı zaman, inanın bana iftar davetiyeleri geliyor, görüyorum, o ilin belediye başkanı, polis müdürü ve milletvekilleri gider. AB'de Gülen hareketine ters tepki beklemiyorum. Mekanizmanın içinde o kadar çok Gülen'in aktiviteleri var ki, şuanda ilk defa açıklıyorum Almanya'da 80 bin Türk girişimci var, bunun en azından üçte biri Gülen hareketinin mensubudur. Bunlar iftarları finanse eder, okulları finanse eder, inanmış bir kadrosu orada vardır. Almanya bunu desteklemiyor ama bu harekete tepki göstermiyor"

Haber Merkezi