Dost Beykoz yazarından önemli uyarı!

  • 0
  • 9721

Dost Beykoz yazarı Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen önemli bir uyarı yaptı.

Koronavirüs sonrası Türkiye ekonomisinde krizin derinleşeceğini iddia eden Prof. Şen, sağlık konusunda iyi mücadele eden Türkiye’nin uluslar arası seferberlik ilan etmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’de ekonomik çöküş hızlanıyor

Türkiye 2020 yılına ekonomide sorunlarla girdi. İhracatımızda düşüşün yanında, Türkiye’de üretimde de fazla bir hızlılık yoktu. Koronavirüs ile birlikte turizmde de bu yıl 40 milyar dolarlık geçtiğimiz yıl ki gelirlere ulaşamayacağımız ortaya çıktı. Bu yıl 10 milyar dolarlık gelir yakalarsak önemli bir gelişme olarak kabul edeceğiz.

GELİRLER AZALACAK

176 milyar dolarlık bir dış borç ödememiz var, Türkiye bu borcu nasıl çevirecek? Türkiye’ye borç veren ülkeler özellikle ihracat gelirlerimize ve turizm gelirlerimize bakarak veriyorlar. Gelir kaynakları daralacak olan Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin de düşeceğinden hareket edebiliriz. Şubat ayında açıklanan %15 civarında açıklanan işsizlik oranı, Mayıs ayı verilerinde %30’lara yaklaşmış olacak. Neler yapmalıyız? Ulusal bir seferberlik ortaya koymamız lazım. Sağlık konusunda Türkiye hakikaten Koronavirüs ile çok iyi mücadele etti. Sağlık konusunda bu işlerin yönetimini üstlenen Sağlık Bakanımıza Türk Halkı olarak şükran borçluyuz.

ULUSAL BİR SEFERBERLİK ORTAYA KONULMALI

Fakat ekonomik olarak önümüzdeki günlerde bir üretim ve ihracat seferberliği yanın da gastronomiye de hız vermemiz lazım. Ancak bu gelişmeler perspektifinde Türkiye bu kısır döngüden kurtulabilir.

İŞSİZLİK CİDDİ BOYUTLARA ULAŞACAK

Türkiye’de son günlerde işsiz sayısının 13 milyona çıktığından hareket ediliyor. Belirli kişilere 1000 TL yardım yapıldı fakat bu yoksullaşan Türk Halkı’nın dertlerine çare olmuyor. Fakirleşme içerisinde insanlarımıza sahip çıkmalıyız ve Türkiye olarak kaynaklarımızı bu konuya harcamalıyız. Aksi takdir de fakirlik büyük boyutlara ulaşacak.

Türkiye eninde sonunda IMF’in kapısını çalmak zorunda kalacak. İngiliz bankalarından % 7’lik faizle kredi almaktansa, IMF’in %1,5 faizli kredisini şartlarını yerine getirip almak daha akıllıca olacağını hükümet bir noktadan sonra kabul edip bu süreci başlatacaktır.

Haber Merkezi

Eskiyen yüzler
Önceki Eskiyen yüzler
AK Parti Beykoz kararını verdi, yeniden İstanbul
Sonraki AK Parti Beykoz kararını verdi, yeniden İstanbul