Dost Beykoz Yazarı Öztürk’ün beklenen kitabı çıktı

  • Güncelleme: 27.03.2015 15:39
  • Okunma: 6747 kez
  • Yorum: 0
Dost Beykoz Yazarlarından A. Raif Öztürk'ün, “Derdim Bana Derman İmiş” isimli kitabı çıktı.
Dost Beykoz Yazarı Öztürk’ün beklenen kitabı çıktı

Bir rivayete göre Davud Peygamber, Lokman'a bir koyun kesmesini ve kendisine en iyi yerinden iki parça et getirmesini söyler. Lokman koyunun yüreğini ve dilini getirir. Başka bir gün Davud Peygamber, kendisine koyunun en kötü yerinden iki parça et getirmesini söyler. Lokman yine yüreğini ve dilini getirir. Davud Peygamber, neden böyle yaptığını sorunca Lokman şu şekilde yanıt verir: "İyilik için kullanıldığında yürekten ve dilden daha iyi bir şey yoktur. Kötülük için kullanıldığında da yürekten ve dilden daha kötü bir şey yoktur."

Lokman ya da Lokman Hekim, hem Kur'an-ı Kerîm'de geçen hem de halk efsanelerine konu olmuş, hikmet sahibi olduğuna inanılan bir kişidir. Tıbbın bu denli geliştiği 2015 yılında ise hâlâ hastalıklar 'tam' olarak kontrol altına alınamıyor ve bu denli gelişen bilim, kimi durumlarda çare olamıyorsa, bunun da elbet bir sebebi var demektir. Psikoloji, TIP biliminde çok önemli bir etken olarak kabul edilir. Hastalığa karşı geliştirilen aşılar, ilaçlar kadar 'hasta psikolojisi' de iyileşmekte önemli bir etkendir. Özellikle 'inançlı' insanların yaşamının neredeyse tamamı psikolojiyle ilintilidir. Kimi zaman hastalığın geçeceğine bile inanmak, onu yenmek/alt etmekte çok önemli bir hamle olabilir. Yüzde 99'u Müslüman olduğu kabul edilen Türkiye'de de 'inançlı' insanların psikolojik uzantısının ucu kuşkusuz Kur'an-ı Kerîm'dir. İnanan insanlar için Kur'an ayetleri, vazgeçilmez bir 'imdat' freni gibidir.

‘Bediüzzaman Said Nursi’nin eseri, Raif Öztürk’e şifa bulmada yardım etti…’

Kur'an-ı Kerîm'in Arapça gelmesi ve içerisinde yazılı metnin ardında duran anlamı pek az insanın fark edebilmesi dolayısıyla, her ne kadar üzerinde tartışılsa da kimi kişiler ve Kur'an hakkında yazdıkları yazılar önde gelmektedir. Bu yorumlamalar sırasında kimi zaman 'üstat' bilinen insanlar keskin çizgilerle birbirlerinden ayrılsa da çoğunlukla 'temel' ve 'genel' konulara ortak bir gözle bakabilmektedir. Bu kişilerden kimileri ise Kur'an'ı yorumlamak ve hayatına, düşünceleri Kur'an-ı Kerîm'i dâhil etmek konularında isim yapabilmiş, ün kazanabilmiştir. Bediüzzaman Said Nursi de bu ünlülerden birisidir. Risale-i Nur Külliyatı'ndan olan 'Hastalar Risalesi' ise onun çok önemli manevi duygularını ve tavsiyelerini içermektedir. Said Nursi eserinde şöyle demektedir:

"Ey sabırsız hasta! Sabret, hatta şük ret. Senin bu hastalığın, ömrünün dakikalarını birer saat ibadet hükmüne geçirebilir. Çünkü ibadet iki kısımdır. Biri namaz, dua gibi mâlum olan müspet ibadetlerdir. Diğeri ise menfî kısmıdır; insan hastalık ve musibet vasıtasıyla aczini, zayıflığını hisseder, Rahîm Yaratıcısına sığınır, yalvarır. Hâlis, riyasız, manevî bir ibadete mazhar olur!"

Raif Öztürk'ün yeni kitabı: “Derdim Bana Derman İmiş”

Dost Beykoz yazarlarından A. Raif Öztürk, 2004 yılında yakalandığı 'siroz' hastalığından, işte bu 'Hastalar Risalesi'nin kendisine verdiği manevi kuvvetle kurtulabilmişti. Kendisine, ‘Karaciğer Nakli’ de yapılan Raif Öztürk, Hastalar Risalesi'ni okumuş; zihninde bu okuduklarını geliştirerek, doktorlar ve ilaçlarla birlikte beyniyle de 'şifa' için mücadele etmişti. Tüm yaşadıklarını, 2005 yılında yazdığı 'Bir Nefes Sıhhat; Eşittir Secde' adlı eserinde toplayan Dost Beykoz Yazarı A. Raif Öztürk, 2006 yılında kitabını 'Nesil Şirketler Grubu'na götürerek, yayımlanmasını istemişti. Bundan sonra eseri yayımlanmaya değer bulunsa da 'ekonomik kriz' nedeniyle önce basımı ertelenmiş ve ardından da Raif Öztürk, 2014 yılında tıkalı 4 damarı nedeniyle girdiği By-pass ameliyatından sonra eserini yeniden elden geçirmişti. Geçtiğimiz yıl By-pass ameliyatı sonrası mucizevî bir şekilde ayağa kalkan A. Raif Öztürk, yeni deneyimlerini de önceki eserine ekleyerek; kitabını bu kez, "Derdim Bana Derman İmiş" adıyla bir araya getirdi ve bunu basılı hale getirmeyi de başardı. Selis Kitap'tan çıkan eser, kitapyurdu.com gibi internet dükkânlarında satılmaya başladı.

‘Kitabın içerisinde HASTALAR RİSALESİ’nden bölümler de var…’

Genel olarak, A. Raif Öztürk'ün hastalıklardan kurtulmaktaki başarılarının kaleme alındığı 'Derdim Bana Derman İmiş' adlı kitap, hastalara psikolojik açıdan destek oluyor. Ameliyata girmeden önce ve girdikten sonra hastaların keyifle ve umutla okuyacağı kitap, hasta yakınları için de önemli bilgiler içeriyor. İlaç tedavisi kadar önemli olan 'psikolojik destek' konusunda hasta ve hasta yakınlarına yardımcı olacak kitap, Said Nursi'nin 'Hastalar Risalesi' adlı eserinden önemli bölümleri barındırıyor. Okurlar, Dost Beykoz Yazarı A. Raif Öztürk'ün deneyimlerini ve mucizevî kurtuluşlarının gerçek hikâyesini okurken, Said Nursi'nin 'Hastalar Risalesi'ni de 'yalın' bir anlatıyla, anlaşılır bir dilden okuyabilme şansına kavuşuyor.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz