Yaşam

Dost Beykoz’un gurur ve mutluluk günü

Dost Beykoz’un gurur ve mutluluk günü
05.01.2019 18:35
| | |
7583

Video galeri

Vatani görevini Düzce’de yapan ve aralarında Dost Beykoz Haber Müdürü Muhammed Gencebay Gür’ünde bulunduğu kısa dönem erler için yemin töreni düzenlendi.

Dört haftalık temel eğitim sürelerini tamlayarak yemin eden askerlere seslenen İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, “Teminatı şeref, bedeli de vatan uğruna gerektiğinde ölmektir. Andınıza ölene kadar sadık kalacağınıza hiç şüphemiz yoktur” dedi.

Düzce Jandarma Komutanlığı bünyesinde askerlik görevlerini yapan kısa dönem acemi erler yemin etti. Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemin törenine Vali Yardımcısı Ali Muhiddin Varol, AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, Garnizon Komutanı ve Askerlik Şubesi Başkanı Albay Hakan Bayrı, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Miktat Çelebioğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeki Yıldırım, İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, İş-kur Müdürü Ferhat Acar, Düzce üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç ve silah altına alınan erlerin aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya bir konuşma yaptı. Yemin edecek erlerin 4 haftalık eğitim gördüklerini söyleyen Çetinkaya, erlerin kısa süre içinde bile kendilerinden beklenen gayreti fazlasıyla gösterdiklerini kaydetti.

“Andınıza ölene kadar sadık kalacağınıza hiç şüphemiz yok”

Amaçlarının, onları zihnen dinç ve duyarlı, fikren Atatürk ilke ve devrimlerini özümsemiş, bedenen üstün fiziki güç ve dayanıklılığa sahip vatan savunmasının bir neferi olarak yetiştirerek, daha güçlü ve dinç bir şekilde sizi geri göndermek olduğunu söyleyen Albay Çetinkaya, yemin edecek erlere hitaben şöyle konuştu:

Genç silah arkadaşlarım;

“Biraz sonra yemin ederek tam bir asker olacaksınız. Yeminin anlamı, askerin, askerliğe, vatanına ve milletine yürekten bağlanışıdır. Teminatı şeref, bedeli de vatan uğruna gerektiğinde ölmektir. Andınıza ölene kadar sadık kalacağınıza hiç şüphemiz yoktur. Eğitiminiz süresince askeri bilgilere teçhiz edilerek bir askerde bulunması gereken nitelikleri kazandınız. Ve mukaddes bayrağımızın üzerine ellerinizi koyarak birbirinize kenetlenip şevk ve heyecan içinde, inanç ve gururla ailelerinizin ve bizlerin huzurunda kutsal askerlik yeminini edeceksiniz.”

Konuşmanın ardından ellerini şanlı Türk Bayrağı’nın üzerine koyarak ölene kadar tutacakları askerlik yeminlerini eden erler vatanına, milletine bağlı birer Türk neferi oldu. Yemin eden acemi erler adına Kısa Dönem Jandarma Er Muhammet Gencebay Gür bir konuşma yaptı. Birliğe ilk katılan kısa dönem erlerden Jandarma Er Önder Burak Paker Mehmetçik Yaş Kütüğü’ne plaket çaktı. Paker’e, Vali Yardımcısı Ali Muhiddin Varol tarafından ödülü verildi. Eğitimlerde başarı gösteren erler ise protokol tarafından ödüllendirildi.

Erler adına Muhammed Gencebay Gür konuştu

Eğitimde başarı gösteren erlere çeşitli hediyelerin verildiği ant içme töreninde erler adına Dost Beykoz Haber Müdürü ve AA Muhabiri Muhammed Gencebay Gür bir konuşma yaptı.

“Amacımız her Türk vatandaşının yaptığı gibi askerlik görevimizi yapmak ve bunun sorumluluklarını layıkıyla yerine getirmek, atalarımızdan bize miras kalan cumhuriyet, layık ve demokratik rejimi vatanımızın ve milletimizin bölünmezliğini, canımız pahasına korumaktır.” diye konuşan Gencebay Gür,  “Bu görevimizin ne kadar zor ve sorumluluk gerektiğinin bilincindeyiz. Ulu önder Atatürk’ün, ‘eğitimde ter dökmeyen savaşta kan döker’ sözünün ışığında, daha azimli ve kararlı bir şekilde çalışarak Muaffak olacağız” ifadelerine yer verdi.

Törene katılan asker ailelerine de seslenen Gür şunları söyledi:

Saygıdeğer anne ve babalarımız…

Şu anda karşınızda daha güçlü daha olgun gerçek Atatürkçü evlatlar bulunmaktadır. Dolayısıyla gözünüz arkada kalmasın. Biz, bu ocağa gelirken, baba ocağını sizlere emanet ettik. Sizlerde vatan savunmasını bizlere emanet ettiniz. Emanetinize bağlılığımız göstermek için bayrak ve silah üzerine ant içerek, namus ve şeref sözü verdik.

Sayın Valim, komutanım, değerli konuklar…

Bugün hayatımızda bir dönüm noktası olarak gördüğümüz ant içe töreninde içtiğimi bu antla, Düzce İl Jandarma Komutalığı’nın Mehmetçikleri olarak, dost düşmana şunu haykırmak istiyoruz: ‘Biz bu vatanın bükülmez bilekli bekçileriyiz. Biz, şanlı bayrağın bayraktarlarız. Biz, hürriyet ve istiklal timsali Mehmetçikleriz. Biz, Atatürk ilke ve inkılapları ve Atatürkçü düşünce sisteminin teminatıyız.

Acemi erler için düzenlenen yemin töreni, ,“Yemin Ederken” adlı şiirin okunması,  askerlerin aileleri ile buluşmaları ve komutanların asker aileleri ile sohbet etmesiyle son buldu.

Dost Beykoz Haber Müdürü Gencebay Gür’ü, hayatının en önemli gününde başta dedesi Yusuf Gür olmak üzere babası Kader Gür, amcası Vadi Gür ve diğer aile fertleri de yalnız bırakmadı.

Gencebay Gür, vatanı görevinin kalan 5 aylık kısmını yine birliğinde tamamlayacak... 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Askerlik, Acemi Er, Vatani Görev, yemin Töreni, Düzce, Muhammed Gencebay Gür

reklam
1 Yorum
Zeynep Küçük08.01.2019 13:06:04

Hayırlı teskereler evlat..Maşallah.

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"