Yaşam

Dost Beykoz kaçak hayvanları görüntüledi

Dost Beykoz kaçak hayvanları görüntüledi
07.03.2018 19:54
| | |
12735

Foto galeri Video galeri

Yasadışı yollarla Türkiye’ye sokulan; aslan yavrusu, keçi, baykuş ve papağan gibi onlarca hayvan Beykoz'da doğal hayatla buluştu.

Edirne'de, jandarma ekiplerinin uygulaması sırasında durdurulan kamyonette, yasa dışı yollarla ülkeye sokulduğu belirlenen çok sayıda hayvan Beykoz Polonezköy’deki Doğal Yaşam Parkı’na teslim edildi.

Dost Beykoz ziyaret ettiği Doğal Yaşam Parkı’nda yurda kaçak sokulan hayvanları görüntüledi. Dost Beykoz Haber Müdürü M. Gencebay Gür’ün objektifine yansıyan muhteşem kareler AA kanalıyla tüm Türkiye’de ilgi odağı oldu.

Edirne'de jandarma ekiplerinin durdurduğu kamyonette, yurda kaçak yollarla getirildiği belirlenen aslan yavrusu, köpek yavruları, cennet papağanları, sultan papağanı, muhabbet kuşları, Asya Minyatür Keçisi, kar baykuşları, amazon cinsi papağanlar ve güvercinler Beykoz'daki Polonezköy Doğal Yaşam Parkı’na bırakıldı.

Bulgaristan'dan Türkiye’ye getirildiği tahmin edilen hayvanlar Orman ve Su İşleri Bakanlığı veterinerlerinin gözetiminde bir gece Edirne'deki jandarma karakolunda kamyonet içerisinde kaldıktan sonra Beykoz’a getirildi. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada,  "2 Mart günü İpsala Jandarma Komutanlığı’nın İpsala Meriç Karayolu Sultanköy ayrımında yol emniyet ve kontrol devriyesi esnasında tür ve dökümü çıkarılan hayvanlar yakalanmıştır. 24 adet keçi, 1 aslan yavrusu, 1 rotwailler cinsi köpek yavrusu, 3 jako papağanı, 3 eclectus papağanı, 2 kar baykuşu, 2 altuni sülün, 122 cennet papağanı, 42 muhtelif cins güvercin, 130 muhabbet kuşu, 153 sultan papağanı, 3 horoz ve 4 adet tavuk yakalanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Aynı açıklamada, İpsala Cumhuriyet Savcılığı tarafından adli soruşturmanın sürdürüldüğü, sorumlulara 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve 4915 Sayılı Kara Avcılığı gereğince idari para cezası kesileceği belirtildi. 

Getirilen hayvanlar arasında dikkati çeken aslan yavrusuna ise Meriç Nehri üzerinden getirildiği için "Meriç" isminin verildiği belirtildi. 

Yakalanan hayvanlar arasında bulunan yavru aslanın özel bakım ve rehabilitasyon şartlarına ihtiyacı olması nedeniyle, Beykoz’daki Doğal Yaşam Parkı’nda bakımının yapılamayacağı ve bu nedenle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne ait hayvanat bahçesine gönderildiği öğrenildi. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Doğal Yaşam Parkı, Polonezköy, Kaçak Hayvan, Aslan, Papağan

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"