Dost Beykoz geleceğe ışık tututuyor

  • 0
  • 6732
Dost Beykoz geleceğe ışık tututuyor

15 Şubat 2013 tarihinde Dost Beykoz’un “Erdoğan’ın talimatı kime nasip oldu” başlığıyla haberleştirdiği, Kiremitdere’de ki Mültezem Camii, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “yol yapmak için gerekirse camiyi de yıkar, başka bir yere yaparız” demişti.

Dost Beykoz geleceğe ışık tutuyor! 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllar önce verdiği talimatın Beykoz’da gerçekleştiğini 15 ocak 2013 günü haberleştiren Dost Beykoz, Başbakan’ın sözleri üzerinde Türkiye genelinde başlayan tartışmaların cevabını aylar önce vermişti. 

Başbakan Erdoğan'ın, ODTÜ yerleşkesinde yapılacak yeni yol tartışmalarında söylediği ‘Yol için cami de yıkılır' sözü Beykoz’da karşılığını 2013 yılı Şubat ayında bulmuştu. Erdoğan’ın sözleri üzerine 1 yıldır inşası devam eden Kiremitdere Mültezem Camii Türkiye’nin gündemine oturdu. 

Bir çok ulusal gazete konuyu gündeme getirerek, “Başbakan’ın sözleri gerçek oldu” başlığını kullandı. 

Yol güzergahında bulunan Beykoz'daki caminin yenisi yapıldı, eskisi yıkılıyor. 

Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Meclis'teki grup toplantısında ODTÜ'deki yol tartışmaları esnasında “Yol medeniyettir. Cami bile olsa yol oradan geçecekse o camiyi yıkar, o camiyi gider başka yerde inşa ederiz” sözü gerçek oluyor. Beykoz'da yol ortasında kalan Kiremitdere Camii yenisi yapıldığı için önümüzdeki günlerde yıkılacak.

Yaklaşık 20 yıl önce ibadete açılan Kiremitdere Camii, Kiremitdere Caddesi'nin ortasında keskin virajın içinde olduğu için görüşü neredeyse sıfıra düşürüyor ve birçok trafik kazasının meydana gelmesine yol açıyordu. Mahalle sakinlerinin anlatımına göre Başbakan Erdoğan'da, Belediye Başkanlığı döneminde tesadüfen ikindi namazını Kiremitdere Camii'nde kılmış.

Başbakan uyarmıştı 

Büyükşehir Belediye Başkanı olan Erdoğan, camiinin konumunu beğenmemiş, yolu daralttığı için cemaate ilerde bu camiyi yıkıp biraz daha geriye yenisini yaparız demiş. Ancak kısa süre sonra Başbakan Erdoğan'ın cezaevine girmesi ve yaşanan gelişmelerle yeni cami yapılamamış.

Eski adıyla Kiremitdere yeni adıyla Mültezem Cami'nin önünden geçen yol, bir taraftan Dedeoğlu'na diğer yandan Kavacık'a bağlanıyordu. Geçtiğimiz yıl Beykozlu Mimar Bayram Çevik'in, tasarladığı cami Rizeli işadamı Sefer Kukul ile bazı hayırseverlerin bağışları ve Beykoz Belediyesi'nin de katkılarıyla kısa sürede tamamlandı. Mimar Bayram Çevik yine Beykoz Ali Bahadır Köyü'ndeki Caminin de yol içinde kaldığı ve meydanı genişletmek için yıkılarak yenisinin yapılacağını söyledi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de Kiremitdere camisinin kazalara sebep olduğunu belirterek bu işte emeği geçen herkese teşekkür etti.

Haber Merkezi

Gasp ettiği taksiyle çalışırken yakalandı
Önceki Gasp ettiği taksiyle çalışırken yakalandı
Fazıl Say da Beykoz Adliyesinde boşandı
Sonraki Fazıl Say da Beykoz Adliyesinde boşandı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz