Makaleler

Dost Beykoz Gazetesi iyi yolda

02.11.2016 15:45
| | |
3743

Dost Beykoz gazetesi hakikaten bölgesel çıkan gazeteler arasında en başarılarından biri.

Bölgesel gazetecilik özellikle Bursa’da gelişmiştir. İstanbul’da bölgesel gazetelerin doğru dürüst olanına bugüne kadar yaptığım araştırmalarımda rastlamadım.  Dost Beykoz Beykoz’un sorunlarına ışık tutan ve gelişmelerine hem internet üzerinden hem de yazılı basın üzerinden gerçekleştiren bir gazete. Bugün Dost Beykoz’un okuyucuları için iki konuyu açmak istiyorum.

Göç araştırmaları merkezi: Beykoz Türkiye’de en fazla iç göç alan bölgelerden biridir. İç göç dediğimiz zaman Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere ülkemizin birçok bölgesinden gelen insanlar Beykoz’da yerleşmiş ve hemşeri derneklerde kurmuşlar. Bunun dışında Beykoz yurtdışına göç veren de bir bölgedir. Bu da Türkiye’nin bir aynasıdır. Bugün 78 milyonluk Türkiye’nin dışında 7 milyonluk bir Türk kökenli göçmen gurubu da 5,6 milyonu Avrupa Birliği olmak üzere yurtdışında yasamaktadır. Maalesef 17 milyonluk İstanbul’da 39 ilce Belediyesinin hiç birinde bir göç araştırmalar merkezi yoktur. Bu konuda yönettiğim TAVAK Vakfı ile birlikte Beykoz Belediyesi ile birlikte göç araştırmalar merkezin kurulması konusunda caba göstermekteyim. Bunun en kısa zamanda gerçekleşmesi, uluslararasında bir sempozyum da kamuoyuna tanıtılması ve orta vadede Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla bir göç müzesinin Beykoz da kurulması çok yararlı olacaktır.

 

Yoros Kalesi ve UNESCO: Üyesi bulunduğum UNESCO uluslararası komitesinin yıllık bir bütçesi vardır. Bu bütçe her hangi bir ülkede o ülkenin azınlığına aittir eserin restorasyonu için caba gösterilirse UNESCO 4,5 milyon Euro’ya kadar katkıda bulunmaktadır. Beykoz Osmanlıdan beri çok kültürlülüğünde bir simgesidir. Özellikle Anadolu Kavağını geçtikten sonra bulunan Yoros Kalesi bu restorasyon projesine uygun bir projedir. Bu açıdan Yoros konusunda yapılacak bir proje önerisinin ve restorasyon isteminin Paris’te ilgili göstereceği ve onaylanacağından hareket ediyorum. Beykoz Belediyesi olarak bu konunun önümüzde ki günlerde Belediye meclisinde ele alınması yararlı olur. Dost Beykoz’un bu iki konunun takipçisi olacağından hareket ediyorum. Beykoz’umuza yeni değerler katmak hepimizin görevi olmalı. 

Gelelim son olarak hakikaten Beykoz’a uzun zaman sonra çok kaliteli bir kaymakam geldi: Ahmet Katırcı. Bundan evvel gelen kaymakamların hatalarını düzelten ve halkla ciddi iletişim haline giren, kaliteli bir kişi. Beykoz bölgesi böyle bir kaymakamı hak etmiştir. İnşallah uzun bir zaman Beykoz’da kalır ve buradan sonra kendisini valilikte görmeyi arzu ederiz.

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"