Özel Dosyalar

Dost Beykoz bir düşünce platformudur

Dost Beykoz bir düşünce platformudur
2014.07.13 00:00
| | |
12956

2004 yılı itibariyle de görsel olarak Beykoz’un kapılarını tüm dünya ya açan Dost Beykoz’un usta kalemleri sabah kahvaltısında bir araya geldi.

2002 yılında internet ortamında yayın hayatına başlayıp 2004 yılı itibariyle de görsel olarak Beykoz’un kapılarını tüm dünya ya açan Dost Beykoz’un usta kalemleri sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Spor Müdürü Talip Ercan katılması zorunlu olduğu konferans nedeniyle, Asım Özdemir’in Beykoz’u temsilen Irak’ta bulunması ve Dr. Şahin Çınar’ın ise İzmir’de olması nedeniyle katılamadığı toplantıda Dost Beykoz’un yayın çizgisi ve bundan sonraki süreçle ilgili değerlendirmeler yapıldı.
 
 
Beykoz’un en güçlü kadrosu
 
Başyazar Kader Gür, Yazı İşleri Müdürü Sinan Kavrak, Genel Yayın Yönetmeni Bilgehan Murat Miniç, Yayın Koordinatörü Erdal Öztürk, Dr. Mahmut Akyıldız, Yrd. Doç. Dr. Serap Mungan Ay, Avukat Ferda Kazancıbaşı, Melih Perçin, Mehmet Ali Anafarta, Raif Öztürk ve Neslihan Akan’ın hazır bulunduğu toplantıya katılan Beykoz Belediyesi Basın Danışmanı Abddurrahman Cuneyt Fidancı, Başkan Çelikbilek’in toplantıdan haberdar olduğunu, katılmayı çok arzulamasına rağmen Beykoz dışında olması nedeniyle katılamadığını ifade ederek, Dost Beykoz ailesine selam ve sevgilerini ilettiğini kaydetti.
 
Dost Beykoz bir düşünce platformudur…
 
Toplantıda konuşan Dost Beykoz Başyazarı Kader Gür, “2002 yılında 10 arkadaşın bir araya gelerek kurduğu Dost Beykoz platformu Beykoz’da birçok sığlığın önünü açmıştır… Bize gazete denilmesinden çok hoşlanmıyoruz, çünkü bu doğrultuda ticari bir faaliyet yapmıyoruz… O nedenledir ki, gazete kelimesini kabul etmiyoruz. Biz Beykoz’da bir düşünce kuruluşu olduğumuzu yazar kadromuzda bulunan akademisyenlerin varlığıyla ortaya koyuyoruz.” ifadelerini kullanan Gür, 10 yıldır Beykoz’a hizmet ettiklerini ve bu süreçte olağanüstü sıkıntılar yaşadıklarını belirtti.
 
 
Demokrasi Adalet Özgürlük
 
Toplumu kamplara bölerek yönetmeyi yeğleyen kesimlerin ciddi manada baskılarına maruz kaldıklarını da sözlerine ekleyen Kader Gür, yaşanan bu baskı dönemine 2011 yılının ocak ayı itibariyle, ‘dur’ diyerek, başlattıkları yeni yayın dönemiyle birlikte, sloganlarını da, “Demokrasi Adalet Özgürlük” olarak değiştirdiklerini ifade etti.
 
Dost Beykoz bedel ödemeye hazırdır
 
Dost Beykoz’un hiç kimseye yaranmak gibi bir derdi, kimseye özel bir garezi ve bununla birlikte hiçbir kurum ve şahısla hiçbir suretle bağlantısı bulunmadığını ifade eden Gür, Dost Beykoz’un varlığından rahatsızlık duyan çıkar gruplarına yönelik mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini ve bu doğrultuda geçmişte olduğu gibi gelecekte de bedel ödeyebileceklerinin altını çizdi.
 
 
Yaşadıkları birçok sıkıntıyı, maddi ve manevi olarak her zaman yanlarında olan kadrolarıyla birlikte aştıklarını da ifade eden Kader Gür, Dost Beykoz ailesi içinde yer alan her bir ismin platformlarına çok şey kattığını ve bu nedenle herkese ayrı ayrı teşekkür ettiğini söyledi.
 
Ferda Kazancıbaşı: Okuma alışkanlığı yeterli seviyede değil
  
Toplantıda en yaşlı isim olarak ilk sözü alan Avukat Ferda Kazancıbaşı, Düşünce platformu nitelendirmesinin çok güzel bir şey olduğunu, Beykoz’un menfaatleri söz konusu olunca farklı düşüncelerde olan insanların bir araya gelebilmesinin Beykoz’un doğasında olan bir durum olduğunu ve bölgeye bir açılım sağladığını söyledi.
 
Yayıncılığın çok meşakkatli bir şey olduğunu, geçmişte kendisinin de bu anlamda deneyimleri olmasından yola çıkarak, Dost Beykoz’un sağladığı birlikteliğinin takdire şayan bir durum olarak ortaya çıktığını ifade eden Kazancıbaşı, Beykoz’da okuma alışkanlığının çok istenilen seviyelerde olmadığını bu doğrultuda çalışmalar yapılmasının isabetli olacağını dile getirdi.
 
 
Erdal Öztürk: Dost Beykoz istikrarın simgesidir
 
Dost Beykoz’un önemli yazarlarından Erdal Öztürk’te kendisinin alaylı denilen kesimden geldiğini ve buna rağmen çok ciddi mücadeleler vererek Dost Beykoz’u bu günlere taşıdıklarını ifade ederek, Dost Beykoz’un 10 yıllık hayatının 6 yılında kendisinin de bulunduğunu söyledi.
 
10 yılın az bir zaman olmadığını ve bu nedenle Dost Beykoz’un istikrar konusunda Beykoz’da tescilli bir marka olduğunun altını çizen Öztürk, 10. yılın yapılacak bir davetle kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini belirtti.
 
Beykoz’da açık ara 1 numarayız
 
Dost Beykoz çatısı altında olması nedeniyle zaman zaman sorunlar yaşadığını ve çeşitli kesimler tarafından haksız eleştirilere de maruz kaldığını ifade eden Erdal Öztürk, “bizim amacımız her kesimle beraber olabilmektir. Amacımız budur. Bu amaçtan hiçbir zaman sapmadık. O nedenledir ki Beykoz’da açık ara 1 numarayız.” dedi.
 
 
Dr. Mahmut Akyıldız, Doğru bir tercih yaptım
 
Türk Tıp dünyasının önemli kalp cerrahlarından olan Dr. Mahmut Akyıldız’da, Kader Gür’ün daveti üzerine katılmış olduğu Dost Beykoz ailesi içinde olmaktan son derece mutlu olduğunu ve bu toplantıya katılarak vermiş olduğu kararın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anladığını söyledi.
 
Yazılarının Dost Beykoz’da yayınlanmasıyla birlikte kamuoyundan almış olduğu değerlendirmeler sonucunda Dost Beykoz’un etki alanını daha iyi analiz etme şansı yakaladığını söyleyen Dr. Akyıldız, “bu nedene Kader Gür’ün doğru bir iş yaptığını, bu şekilde devam etmesini söylüyorum… İyi ki varsınız, iyi ki yazıyoruz” dedi.
 
 
Raif Öztürk, En çok Dost Beykoz’da ilgi görüyorum.
 
Dost Beykoz ailesine farklı bir zenginlik katan A. Raif Öztürk’te yapmış olduğu değerlendirmede, Dost Beykoz’la birlikte başka ulusal portallarda da yazılarının yayınlandığını fakat yazılarına en fazla ilginin Dost Beykoz’da gösterildiğini belirtti.
 
Başyazar Kader Gür’ün güzel bir ortam hazırlayarak aileyi biraya toplamasının, bireylere verilen önemi anlatacak nitelikte olduğunu ifade eden Öztürk, o nedenle kadro içinde olmaktan memnun olduğunu ve kadroyu çok beğendiğini söyledi.
 
 
M. Ali Anafarta, Dost Beykoz yerel ortamda, ulusal düşünüyor
 
Dost Beykoz’da entellektüel kişiliğiyle tanınan Mehmet Ali Anafarta’da, Dost Beykoz yazarları arasında güzel bir ahenk olması gerektiğini, her yazarın diğer bir yazarın yazısını okumasının aile içinde ortaya çıkacak görüşlere katkı sağlayacağını dile getirerek, Dost Beykoz’un yerel bir ortamda evrensel bir bakış açısı yakaladığını kaydetti.
 
Anafarta, "Ben bu platform içinde olmaktan son derece memnun ve gururluyum. Dost Beykoz’a yetişmeye çalışıyorum. Bu oluşumu ileriye taşımalıyız." dedi.
 
 
Melih Perçin, Dost Beykoz’da asla makas yok
 
Dost Beykoz aracılığı ile düşüncelerini çok rahat bir şekilde kamuoyuyla paylaşabildiğini belirten Melih Perçin, “aklımıza geleni istediğimiz şekilde yazabiliyoruz. Kesinlikle makas yok. Tamamen demokratik bir ortam var.” ifadelerini kullandı. 
 
Kişilerin siyasi görüşlerinin çok önemli olmadığını, önemli olanın düşüncelerini bu platformda rahatlıkla dile getirebilmesi olduğunu ifade eden Perçin, “Dost Beykoz, Beykoz’da yaşanan birçok olumsuzluğu dile getirse de, eğitime ve gençlere yönelik uyuşturucu ve internet bağımlılığı ile ilgili çalışmalar yapmalıdır” dedi.
 
 
Yrd. Doç. Serap Mungan Ay, gençlerle yakından ilgileniyorum
 
Asım Özdemir’in telkinleriyle, bir öğretim görevlisi olarak daha önce yazılar yazdığı Çengelköy gazetesinde yazmayı bırakarak, Dost Beykoz’da yazmaya başladığını ifade eden Maramara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Serap Mungan Ay, Dost Beykoz’un bir yazarı olmaktan ziyade iyi bir okuyucusu olduğunu da ifade ederek, “bütün yazarlarımızın yazılarını büyük keyifle okuyorum. Katılmadığımız fikirlerle karşılaşmamız, Dost Beykoz’un ne kadar özgür bir platform olduğunu göstermektedir.” dedi.
 
Neslihan Akan, kısa sürede geniş bir yelpaze
 
Dost Beykoz ailesine katılmasının üzerinden çok bir zaman geçmemiş olmasına rağmen, geniş bir yelpazeye ulaştığını söyleyen Neslihan Akan, Dost Beykoz ailesi içinde olmasının dez avantajlarını da yaşayan bir insan olduğunu, buna rağmen aile içindeki dayanışmayla eleştirilere rahatlıkla göğüs gerebildiğini ifade etti. Neslihan Akan, Dost Beykoz’un nice 10 yıl daha Beykoz’da varlığını sürdürmesini dilediğini söyledi.
 
 
Bilgehan Murat Miniç, binlerce insan birbirini tanıdı
 
Konuşmaktan çok dinlemeyi tercih ettiğini belirten Murat Miniç, dinlemenin de çok önemli bir kazanım olduğunu anlatmış olduğu bir kıssa ile dile getirdi. “Dost Beykoz’u bir aile olarak görüyorum. Fikir platformu olmasının dışında, Beykoz’un sosyal yaşantısına da ciddi katkıları oluyor. Birbirini tanımayan binlerce insan Dost Beykoz sayesinde birbirlerini tanıyor. Hiç beklemediğimiz yerlerde yazılarımızla ilgili değerlendirmelerle karşılaşıyoruz, bu hem hoşumuza gidiyor, hem de Dost Beykoz’un hitap ettiği alanı gözler önüne seriyor” şeklinde konuşan Genel Yayın Yönetmeni, “Dost Beykoz ailesi içinde olmaktan son derece mutluyum” dedi.
 
 
Dost Beykoz hüküm giymeyen bir platformdur
 
Dost Beykoz’un yasal anlamda sorumluluğunu üstlenen Sinan Kavrak’ta, geçmişte yaşanan bazı olayları örnekleyerek, zorlu yollardan geçtiklerini, aylarca mahkeme koridorlarında hesap verdiklerini ifade etti. Zorlu bir hukuk sürecinden geçmelerine rağmen, yapmış oldukları haberlerden dolayı hiçbir şekilde hüküm giymediklerini ifade eden Sinan Kavrak, “bu durum Dost Beykoz’un kamuoyundaki itibarının en açık göstergesidir.” dedi.
 

Yaklaşık 2 saat süre ile devam eden toplantı sonunda, Başyazar Kader Gür’ün katılımları nedeniyle teşekkür ettiği yazarlar toplu olarak objektiflere poz verdi. Dost Beykoz ailesinin bundan sonra daha kısa süreli bir araya geleceği belirtildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber, Basın, Toplantı, Dost Beykoz, Raif Öztürk, Bilgehan Murat Miniç, Dr. Mahmut Akyıldız, Ferda Kazancıbaşı, Kader Gür, Mehmet Ali Anafarta, Melih Perçin, Neslihan Akan, Serap Mungan Ay, Sinan Kavrak

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"