Doğu Türkistan Meclis Başkanı, Beykoz'da konuştu

  • 1
  • 10139
Doğu Türkistan Meclis Başkanı, Beykoz'da konuştu
Doğu Türkistan Meclis Başkanı, Beykoz'da konuştu
Doğu Türkistan Meclis Başkanı, Beykoz'da konuştu
Doğu Türkistan Meclis Başkanı, Beykoz'da konuştu
Doğu Türkistan Meclis Başkanı, Beykoz'da konuştu
Doğu Türkistan Meclis Başkanı, Beykoz'da konuştu

TÜGVA Beykoz Şubesi, Doğu Türkistan Meclis Başkanı Seyit Tümtürk'ü düzenlediği bir konferansta misafir etti.

Meclis Başkanı Seyit Tümtürk Doğu Türkistan’da yaşananları anlattı.

Düzenlenen programa Doğu Türkistan Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, Türkiye Gençlik Vakfı Beykoz Temsilcisi Ekrem Tuncer ve ilçede okuyan öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜGVA Beykoz Temsilcisi Ekrem Tuncer, İslam dininin ilk öğretmeni olan Mus’ab Bin Umeyr’den bahsederek, “Sizinle gurur duyuyorum ve kendinizi önemsemenizi istiyorum. Hepiniz lise gençliğisiniz. Ben bir ağabeyiniz olarak sizden isteğim şöyle geriye dönüp, kendinizi özellikle önemsemenizi istiyorum. Şimdi gençlik olarak genel, kendinizi örnek alacağınız çok önemli şahsiyetler var. Sizin de başaracağınız çok önemli işler var." dedi.

Konuşmalar kapsamında hitap eden AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, sivil toplum örgütlerinin önemini konuştu.

“Hassasiyetimiz sadece siyaset peşinde olmak değil”

Siyasete on üç yaşında başladığını dile getiren Dilmaç, “Ben siyasete on üç yaşımda başladım. Bir siyasi partinin gençlik kolları olan üç kişi bir araya gelerek başladım ben siyasete. Yaklaşık olarak otuz üç yıldır da siyasete hizmet ediyorum. Bizim hassasiyetlerimiz sadece siyaset peşinde olmak değil, biz de sizin yaşamış olduğunuz sizin duymuş olduğunuz duyguları biz de sizin gibi genç yaşta yaşadık. Rabbim bana nasip etti. Şunu söylemek istiyorum. Kendinizi hissetmiş olduğunuz, sivil toplum örgütlerinde bu hafta yer alın” ifadelerini kullandı.

Hanefi Dilmaç konuşmasından sonra sözü Doğu Türkistan Meclis Başkanı Seyit Tümtürk’e bıraktı.

Tümtürk, Doğu Türkistan’da yaşanan Çinin yapmış olduğu zulümleri slaytlar yolu ile katılımcılara aktardı.

“İslam’a hizmet eden bir milletiz”

Türkiye’den sonra ikinci büyük Türk yurdunun Doğu Türkistan olduğunu söyleyen Tümtürk, “Türkiye’den sonra ikinci büyük Türk yurdu Doğu Türkistan’dır. Doğu Türkistan’ın zenginlikleri bugün başına bela olan bugün işgalin gerçekleşmesinde ana unsur olan Doğu Türkistan’ın yer üstü ve yer altı zenginlikleridir. Bugün kömür, petrol, gümüş, uranyum gibi yüzün üzerinde yer altı ve yer üstü madeni içinde barındıran en zengin coğrafyası doğrultusundadır. Tarih kitaplarında okuduğunuz Türk Milleti’nin İslam ile şereflendiği Türk Milletinin ilk var olduğu Türk milletinin ilk defa Türk İslam medeniyetini oluşturduğu bir coğrafyadır Doğu Türkistan. Türk devleti ilk defa Sultan Sotuk Buğra Han ile birlikte yapmış ve o gün bu gündür bu mübarek dinin mensubu olarak bu İslam’a hizmet eden bir milletiz.” dedi.

Türkmenistan Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan’da uygulanan insan hakları ihlallerini dile getirdi.

“Açık hava hapishanesine dönüştürülmüştür”

Tümtürk, Doğu Türkistan’da özgürlüğün tamamen ortadan kaldırıldığını belirterek, “Bugün Doğu Türkistan’da İslam inancı Müslüman Uygur Türklerine ibadet özgürlüğü tamamen ortadan kaldırılmıştır. Doğu Türkistan’da maalesef insanları ne İslami ne milli kimlikleri ile yaşama hakkı kalmamıştır. Adeta bir açık hava hapishanesine dönüştürülmüştür. Otuz beş milyonluk Doğu Türkistan beş milyona yakın kardeşimiz ceza evlerinde, sürekli takip ve gözetim altında adeta hareket etme imkanları tamamen yok edilmiştir” diye konuştu.

“Filistin namusumuzdur”

Tümtürk, Çinin yapmış olduğu Kardeş aile politikasına değinerek, “Bugün yine Çinin iki yıldır uyguladığı bir politika kardeş aile projesi, Müslüman Uygur Türkleri ile ateist, dinsiz Çinlileri kardeş haline getirme projesidir. Doğu Türkistanlı Müslümanların evlerine dinsiz, ateist Çinlileri zorla yerleştirerek, bunları zorla kardeş aile ilan etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti bütün mazlumlara sahip çıktığı gibi Filistin’e, Mısıra, Suriye’ye, Irak’a sahip çıktığı gibi ki Filistin, Mısır, Suriye bizim İslam ve hukuki kardeşliğiyle sorumlu olduğumuz coğrafyalardır. Filistin namusumuzdur. Doğu Türkistan iki kere namusumuzdur” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından program soru-cevap şeklinde devam etti.

Haber Merkezi

Genç Lig Cumhuriyet Kupası turnuvası Beykoz'da başladı
Önceki Genç Lig Cumhuriyet Kupası turnuvası Beykoz'da başladı
Dost Beykoz Gazetesi Ekim 2023... 243. Sayı
Sonraki Dost Beykoz Gazetesi Ekim 2023... 243. Sayı
Yorumlar (1 Yorum)

Kemal Kaya (5 yıl önce)

Hassas bir meseleyi, kanayan bir yaramızı gündeme alıp, kamuoyunun dikkatine sunduğunuz için teşekkür ederim. Başarılı çalışmasından dolayı Beykoz TÜGVA Ailesini tebrik ederim.

Yorum Yaz