Yaşam

Doğa harikası Polonezköy Tabiat parkı

Doğa harikası Polonezköy Tabiat parkı
2014.08.14 00:00
| | |
17488

Ülkelerinin 1842'de işgal edilmesiyle, mücadelelerini yurt dışında sürdürmek isteyen bir gurup Polonyalı'nın kurduğu ve adlarını verdikleri tabiat ve yaşam diyarı olan Polonezköy Tabiat Parkı piknik için uygun olmasıyla dikkat çekiyor.

Binbir çeşit ağaç ve bitki türüyle gelenleri kendisine hayran bırakıyor.

Beykoz ilçesinde 1994'de ilan edilmiş olanPolonezköy Tabiat Parkı büyük alana sahip olmasıyla ilgi çekiyor.

Polonyalılar'ın ağırlıkta olduğu köyde, farklı bir kültür ve hayat tarzının da yansımalarını görebilir ve camping alanları özellikle hafta sonları için ideal bir mevki olma özelliğine sahip.

Güzelliği dillere destan bölge, Mustafa Kemal Atatürk'ün yanısıra Franz List, Gustave Flaubert ve daha bir çok ünlü ismi ağırlamıştır. Dünyaca tanınan Leyla Gencer’in de burada doğduğu biliniyor.

Polonezköy tabiat Parkı; İstanbul’un doğal bitki türlerinin tamamını bünyesinde bulundurmaktadır. Örneğin çam türleri, kestane, gürken, meşe, kayın, ıhlamur alt tabakada ise defne, kocayemiş, karayemiş, dağ muşmulası, geyikdikeni, ateş dikeni, bulunmaktadır. Tabiat Parkı içersinde 1 adet Sülün- Keklik Üretme İstasyonu ve 1 adet Geyik- Karaca Üretme İstasyonu bulunmaktadır. Tabiat parkı içerisinde kızıl geyik, karaca, yaban domuzu, çakal, tilki,sincap, sansar, gelincik, sülün, keklik, atmaca, şahin, doğan, karatavuk, saka, üveyik, baykuş gibi hayvanlar bulunmaktadır. 

Gerçekleştirilebilecek faaliyetler

Piknik, kamping, trekking, oryantring, yürüyüş-koşu ve bisiklet yolu bulunmakla beraber köy yerleşik alanında birçok turizm tesisi bulunmaktadır. Türkiye'de Polonyalıların yaşadığı bu köy, sosyolojik ve coğrafi açıdan, ilk duyuşta insana biraz çarpıcı geliyor. Polonezköy'de hafta sonu tatili, günübirlik gezi, piknik, mangal keyfi, kaliteli ve lüks restoranlarda akşam yemeği, düğün ve muhtelif partiler gibi pek çok imkanı değerlendirebilirsiniz...

Neler görülebilir?

Köy tarihçesi ve eski fotoğrafların sergilendiği Zofia Teyze'nin Hatıra Evi, ağaç oyma heykel ve resim sergileri, resitaller, kültürel aktiviteler. Tarihi Köy Kilisesi, Kültür Evi görülmeye değer yerleridir.

Ulaşım: Popüler bir yer olması avantajıyla bir çok noktadan ulaşım imkanına sahip. Kavacık-Çavuşbaşı üzerinden tabelaları takiben gidilebilinen Beykoz-Riva ve Alemdağ-Şileistikametinden de karayolu mevcut.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Çavuşbaşı, Kavacık, Polonezköy Tabiat Parkı

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"