Diyanet Vakfı’ndan vekalet toplantısı

  • Güncelleme: 18.09.2014 00:11
  • Okunma: 5563 kez
  • Yorum: 0
Türkiye Diyanet Vakfı (TDK), vekâlet yoluyla kurban kesimi konusunda tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Diyanet Vakfı’ndan vekalet toplantısı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDK), vekâlet yoluyla kurban kesimi konusunda tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenledi. Beykoz Müftülüğü'nden 20 kişilik bir heyetin de izlediği toplantıda, geçen yıl 90 bin olan 'vekâleten kurban dağıtımında' hedefin, bu yıl 150 bin'e çıkarmak olduğu kaydedildi. Hemen her yıl, ulusal basında ve hatta dünya basınında 'kötü fotoğraf ve görüntülerle' birlikte yer alan 'kurban kesme' ibadeti, Belediyelerin konuya hassasiyetle yaklaşması sonrası, son yıllarda yerini güzel görüntülere bırakmıştı. Belediyelerin gösterdiği kapalı alanlarda ve küçük çocukların 'meraklı bakışlarından' uzakta gerçekleştirilen 'hijyen' kesimler, ibadetin anlamının da 'hakkıyla günyüzüne çıkmasını' sağlamıştı. Vekâletle kurban kesimi konusunda ise pek çok kurum ve kuruluş varken, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı gibi 'resmî' kurumlara olan ilgi ve muhabbet de geçen zamanda giderek arttı.

 ‘Vekâletle kurban kesiminde İstanbul başarısı…’

Kuruluşunun 40. yılını kutlamaya hazırlanan ve mütevelli heyetini din adına yurt içinde ve dışında büyük hizmetler ortaya koymuş akademisyen kişilerden oluşturan Türkiye Diyanet Vakfı, 4 Ekim 2014 tarihinde icra edilecek olan Kurban Bayramı öncesi bir 'hizmet toplantısı' gerçekleştirdi. Topkapı'da 1453 Sosyal Tesisleri'nde yapılan toplantıya, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş ile birlikte 20 kişilik bir heyet katıldı. Kur'an-ı Kerîm okunarak başlatılan toplantıda konuşan Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Hasan Kamil Yılmaz, Allah'ın ancak 'takva sahibi olanların' kurban ve duasını kabul edeceğini anlattı. Türkiye Diyanet Vakfı'nın zekât, fitre ve kurban için İslami kurallar çerçevesinde yöntemleri olan bir kurum olduğuna işaret eden Prof. Yılmaz, 1993 yılında başlattıkları 'vekâletle kurban kesimi’ organizasyonunun yurt içinde ve özellikle İstanbul'da başarılı olduğunu kaydetti.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş ise 'kurban' konusunda tüm cami ve Kur'an Kursu görevlilerini bilgilendirdiklerinin altını çizerek, şunları vurguladı:

‘Beykoz Müftülüğü titiz bir şekilde çalışacak…’

“2014 yılı Kurban Bayramı münasebeti ile ibadet amaçlı olarak Kurban kesmek isteyen vatandaşların kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak kesmelerine veya vekâlet yolu ile kestirmelerine yönelik yardımcı olunması konularına yönelik İlçemizde çalışma başlatılmıştır.

İlçemizde 2014 yılı Kurban Hizmetleri kapsamında yapılacak işlemlerle ilgili İlçe kaymakamının başkanlığında kurulan,  Kurban Hizmetleri Komisyonu kararları gereğince kurumlara sorumluluklar verilmiştir. Yine Vekâlet Yolu ile Kurban kesimi Organizasyonu Yurt İçi Genelgesi kapsamında ilçemizde oluşturulan Yürütme Komisyonu kurularak çalışmalarına başlamıştır.

Bu kapsamda İlçe Müftülüğümüzde görev yapan her kademedeki personelimizin aşağıdaki hususlarda gerekli çalışmaları yapması gerekmektedir:             

* Kurban Hizmetleri ile ilgili olarak Kurban Kesim yerlerinde görevlendirilen personelin titizlikle görevini yürütmesi,

* Kurban Hizmetleri ile ilgili olarak Başkanlıkça gönderilen afişlerin Cami ve Kur’an Kurslarımızın uygun yerlerine asılması,

* Vekâletle Kurban kesimi konusunda vatandaşın bilgilendirilmesi ve kendilerine Kurban Vekâlet Alım Belgesi verilen personelimizin aktif çalışma yapması,

* Vatandaşlarımızın kurban kesim yerlerinde kesilen kurban derilerinin toplanması için kendilerine Kurban Derisi Alındı Belgesi verilen personelimizin aktif çalışma yapması,

* Kurban Hizmetleri ile ilgili olarak Müftülük bünyesinde oluşturulan Kurban Hizmetleri Komisyonunun ilçemizde uygulamaya koyacağı çalışmalarla ilgili olarak oluşturulacak çalışma komisyonları ve yapılacak hizmetlerle ilgili olarak alınacak kararları yerine getirmek.

Kurban Hizmetleri ile ilgili olarak her bir görevlimizin gayreti kadar Bölge Komisyonları ile Mahalle Koordinatörlerinin özel çalışma yapması, ilçemizde gerek Kurban Derisi Toplama ve gerekse Vekâletle Kurban Kesimine destek verilmesi hususlarında etkili çalışmalar yapacaklarına inanıyorum."

Haber Merkezi