Dini liderler Beykoz'da iftar yaptı

  • 23.06.2016 02:15
  • Güncelleme: 23.06.2016 14:50
  • Okunma: 9781 kez
  • Yorum: 0
İstanbul Müftülüğü’nün 'Gelin gönüller yapalım’ temalı iftar yemeği, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in katılımıyla Beykoz Hıdiv Kasrı'nda yapıldı.
Dini liderler Beykoz'da iftar yaptı

Dini azınlık ve cemaat liderlerinin katıldığı iftar programına Mısır'ın tanınmış siyasilerinden Ayman Nour ve bazı Konsolosluk Temsilcileri'nin yanı sıra Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş ve iki yüzün üzerinde davetli katıldı.

Kartal Mehmet Akif Ersoy Camii Müezzin'i Hami Edis'in okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan iftar programında Mihrimah Sultan Camii Müezzin'i Hüseyin Akbulut'un okuduğu akşam ezanıyla birlikte oruçlar açıldı.

Ulusal basının da izlediği iftar programını Beykoz basınından ise sadece Dost Beykoz takip etti.İftar yemeğinin ardından protokol konuşmalarına geçildi ve ilk konuşmayı İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran gerçekleştirdi. Böylesine kalabalık bir programda bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Rahmi Yaran: "Cenab-ı Hakk kendisine şükredenlerden eylesin. Verdiği nimetlerini hepimize daim eylesin. Çok değerli davetliler bu akşam sizlerle beraber iftar etmenin, sizlerle beraber bir arada olmanın hazzını ve neşesini bizlere bahşettiniz, hepinize teşekkür ediyorum. Bilhassa Ankara'dan bu iftar daveti için buraya kadar gelen çok değerli saygıdeğer Diyanet İşleri Başkanımıza özellikle teşekkür ediyorum. Sözümü daha fazla uzatmadan değerli konuşmacılarımıza sözü bırakıyorum ve onları dinlemek üzere huzurlarınızdan ayrılıyorum" dedi.Müftü Rahmi Yaran'ın selamlama konuşmasının ardından ise dini azınlık liderleri konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edildi. İlk olarak kürsüye gelen Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ, kardeşlik vurgusu yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

Yusuf Sağ: "8,5 Milyar farklı yorum var"

"Biz evvela iki açıdan kardeş olduğumuzu kanıtlamaya çalışacağım. Birinci açıdan; insani açıdan biz kardeşiz. Aynı anne ve babadan kaynaklanmış insan olarak kardeşiz. Kur'an-ı Kerim'de de ifade edildiği gibi halaknâkum min zekerin ve unsâ, ikincisi din birliğinde de Allah'ın birliğinde de kardeşiz. Çünkü birimiz hiçbir zaman ben İbrahim'in oğlu değilim ben İbrahim'den değilim ben İbrahim'in tevhid dinine mensup değilim diyemez. 8,5 milyar insan varsa dünyada bu kadar yorum var demektir. Ama öyle ama böyle birleşiriz önemli olan bizim Allah'ın halifeleri olduğumuzu kanıtlamamız lazım. Nasıl kanıtlamamız lazım? Yalnız oruç tutmakla değil. İman amelsiz ölüdür. Amel de imansız ölüdür."Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan: "Önce devletin gönlünü yapacaksın"

Patrik Vekili Sağ'ın bu konuşması misafirler tarafından uzun süre alkışlandı ve ardından Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan kürsüye geldi. Misafirlerle İsa Mesih ile ilgili bir anekdot paylaşan Ateşyan, şöyle konuştu:

"İsa Mesih'e gelip sordular. Devlete vergi vermemiz gerekir mi, gerekmez mi? İsa Mesih dedi ki bana bir para getirin. Para getirdiler ve sordu onlara: "Bu paranın üzerinde kimin resmi var?" İmparatorun resmi var dediler ve İsa Mesih 2 bin yıldır ağzımızdan düşmeyen tarihi sözü söyledi: "İmparatorun hakkını imparatora, Tanrı'nın hakkını da Tanrı'ya verin." Evet, imparatorun hakkı yani devletin hakkını devlete verin. Neyini vereceksin? Önce vergini ödeyeceksin. Devletin gönlünü yapacaksın. Bu akşam başlık, 'Gelin birlikte gönülleri yapalım.' Önce devletin gönlünü yapacaksın. Vergi kaçıranın verdiği iftar kabul değildir. Vergi kaçıranın orucu da kabul değildir."Türkiye Musevileri Hahambaşısı İsak Haleva: "Gönülden edeceğimiz duaların kabul olmasını diliyorum"

Programın sonuna yaklaşılırken Türkiye Musevileri Hahambaşısı İsak Haleva, Ramazan Bayramı'nın hayırlara vesile olmasını dilediği konuşmasında; "Müslüman kardeşlerimizin yüce Tanrı'nın bağışlayıcı ve esirgeyici vasfını en derin hissettikleri buna yürekten sığındıkları mübarek Ramazan ayının ilk yarısını tamamlamış bulunuyoruz. Daha birçok yönüyle olağanüstü nefis terbiyesi yönü de ağır basan Ramazan orucu kişinin kendi özgür iradesiyle yaşamını tanzim etmesi için, ilahi irade doğrultusunda bir ömür vermesi için çok doğru bir başlangıç noktası olabilir. Bunu gönülden isteyen kardeşlerimizin yüce Tanrı bu yolu her zaman açık tutmaktır. Öyleyse bugün burada gönülden edeceğimiz duaların Tanrı katında makbul olması, Ramazan ayının ülkemiz ve dünyamız için hayırlara ortam hazırlaması, bu ayın sonunda kutlayacağınız hak edilmiş bayramın hepimize hayırlar getirmesini dilerim" dedi.

Son olarak kürsüye Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez davet edildi. Birliktelik vurgusu yapan Görmez, "Dünyanın içinde bulunduğu durumdan kurtulması için herkesin elini taşın altına koyması gerekir" dedi.Mehmet Görmez: "Herkes elini taşın altına koyacak!"

"Bugün dünyamızın içinden geçtiği süreçler, coğrafyamızın yaşadığı acılar, hep birlikte ibretle izliyoruz. Coğrafyamızın yaşadığı acıları, sadece bir terör hadisesi, bir şiddet olarak, mezhep çatışması olarak değerlendirmek eksiklik olur. Açıkça ifade etmek isterim ki coğrafyamızda yaşadığımız kriz bir medeniyet krizidir. Bu medeniyet krizi İslam ümmetinin ocaklarına ateşler düşürmüştür. Ocaklarımıza ateş düştü. Bu ateş sadece bizi ve şehirlerimizi ilgilendirmiyor. Bu ateş bütün dünyayı ilgilendiriyor. Bu ateşi biz Müslümanlar yakmadık sadece... Bu ateşi bütün dünya yaktı. Bütün dünya söndürecek. Bu ateşi söndürmekle bütün insanlık sorumludur. Hep birlikte söndürmeliyiz. Ateş sadece şehirlerden yükselmiyor. Asıl büyük ateş yüreklere düştü. Asıl yüreklerdeki ateşi söndürmek gerekiyor. Her din adamı, her ilim adamı, her fikir adamının yüreklere düşen bu ateşi söndürmek için seferber olması gerekiyor."

Haber Merkezi

WhatsApp İhbar Hattı:
0 (541) 464 6673

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz