Ekrem TUNCER
  • 29/09/2022 Son günceleme: 29/09/2022 08:55
  • 5.641

Yıl 2004... Ülkemizde yerel seçim havası var, Beykoz'da bu heyecana kayıtsız değil.

3 Kasım 2002 seçimlerinden tek başına iktidar çıkan AK Parti yerel seçimin gözdesi. Beykoz'da da DSP'den CHP'ye geçiş yapan mevcuttaki belediye başkanı Alaattin Köseler'in kaybedeceğine kesin gözüyle bakılıyordu. AK Partinin Beykoz'daki neredeyse tüm ağır abileri belediye başkanlığına aday adayı olmuştu. Aday adayları resmen yıldızlar geçidi gibiydi. Çavuşbaşı Belediye Başkanı Osman Şimşek, eski belediye başkanı Rahmetli Yücel Çelikbilek, Beykoz'un ilk belediye başkanı Ali Zengin, eski belediye başkan yardımcılarından Muzaffer Gökgöz, STK camiasının renkli simalarından rahmetli Özer Odabaşı, İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Müdürü Muharrem Ergül öne çıkan aday adaylarıydı. Favori olarak gösterilen iki isim vardı. Birisi rahmetli Yücel Çelikbilek diğeri de Çavuşbaşı'nın kurucu belediye başkanı Osman Şimşek, Muharrem Ergül en az ihtimal verilen isim olmasına rağmen adaylığı kesinleşip başkanlığı kazanan kişi oldu. 

Çavuşbaşı'nda büyük hizmetleri olan Osman Şimşek'e Ankara'daki abiler; Çavuşbaşı'nda belediye başkanlığına devam etmesini önermelerine rağmen, O "Çıktığım yoldan geri dönmem" diyerek cebindeki Çavuşbaşı belde belediye başkanlığını elinin tersi ile itti. Osman Şimşek'in siyasi hayatı için bu karar önemli bir dönüm noktası oldu. Hani derler ya siyaset boşluk kabul etmez diye. Osman Şimşek'de oluşturduğu bu boşlukla kendisini siyasi hayattan emekli ederken, Hanefi Dilmaç'ın önünü açmış oldu. Osman Şimşek'ten boşalan koltuğa Hanefi Dilmaç oturdu.

Türkiye 2009 yerel seçimlerine İstanbul'daki belde belediyelerinin iptali ve yeni oluşan ilçelerin çalkantısı altında gidiyordu. Belde belediyelerinin iptali ile bir kısmı bulundukları ilçelere bağlanırken bir kısmı da birleştirilerek ilçe yapıldı. Tarihi Eminönü ilçesi de Fatih'e bağlanarak mahalleye dönüştürülmüştür. Bu ayarlamaların AK Partinin kazanmasına dönük yapıldığı tartışmalar altında bir seçim yaşanmıştı. Seçim sonuçları da bu iddiaları belgeler nitelikteydi.

Biz konumuza dönersek; Çavuşbaşı belde belediyesinin iptal edilmesi tartışmaları esnasında Hanefi Dilmçaç ilk siyasi sınavını veriyordu. Kendisine ikram edilen belediye başkanlığı koltuğu için mi mücadele edecek, yoksa parti siyasetini savunarak Çavuşbaşı halkını bu iklime dahil etmek için mi mücadele edecektir. Dilmaç Çavuşbaşı'nda oluşan tepkiyi çok güzel bir şekilde absorbe ederek yumuşattı ve süreci bağlı olduğu siyasi hareketin menfaatleri doğrultusunda yönlendirdi.

Seçimlerin yaklaşmasıyla da Beykoz için aday yapılacağı söylentileri konuşulmaya başlandı. Çavuşbaşı'ndaki süreci iyi yönetmesi Dilmaç'ın popülaritesini arttırmış parti içindeki otoritesini güçlendirmişti. Mevcuttaki belediye başkanı Muharrem Ergül, Orman Bakanı ile kamuoyunca da malum gerilimli süreç nedeni ile yıpranmıştı. İlçe teşkilatıyla da arasında soğukluk olması Hanefi Dilmaç'ın başkanlığa, Muharrem Ergül'den daha yakın olduğu yönünde yorumlanmaktaydı. Tabi bu arada Osman Şimşek efsanesi de ciddi ciddi konuşuluyordu. Yine popüler birçok aday arzı endam ediyordu. Bu seçimin 2004 seçimleri kadar kolay olmayacağı aşikâr bir durumdu. Çünkü Alaattin Köseler bir önceki seçimi kaybederken oylarını arttırarak kaybetmiş, oluşan 5 yıllık arada da halkın sık sık gündeme getirdiği teveccüh ettiği popüler bir isimdi. Diğer yandan aslında AK Partiyi en çok etkileyen önemli bir durumda, Numan Kurtulmuş genel başkanlığındaki Saadet Partisi'nin yükselen ivmesiydi. Saadet Partisi adayı olan Salih Birinci'yi bir sene öncesinde kamuoyuna açıklayarak arazide ciddi çalışma yapıyordu. İşte bu ahval ve şerait içerisinde AK Parti en doğru isimle, aday adaylar arasında olmamasına rağmen Yücel Çelikbilek ile seçimlere girdi. Çünkü Yücel Çelikbilek milli görüş camiasında abi konumunda sevilen, sayılan birisiydi. Bu tercih AK Partinin milli görüş oylarının önemli bir kısmını geri çevirmesine sebep olmuştur. Bir diğer önemli faktörde Hanefi Dilmaç'ın ikinci sınavından başarı ile geçmiş olmasıydı. Aday adayı olmasına rağmen küsmemiş, Rahmetli Yücel başkanın listesinden seçime girerek AK Partinin firesiz bir şekilde Çavuşbaşı'ndan tulum çıkartmasını sağlamıştır. Böylelikle o dönemdeki Saadet ivmesi, MHP'deki Şener Ustabaşı rüzgârı , Alaattin Köseler'in oylarını daha da fazla arttırması, AK Parti'nin ipi göğüslemesine engel olamamıştır. Rahmetli Yücel Çelikbilek seçimi kazanarak, Beykoz'u 10 yıl aradan sonra yeniden yönetmeye başlamıştır. Muharrem Ergül'de Beykoz'da seçim kaybetmeyen tek belediye başkanı olarak tarihe geçmiştir.


Gelelim Hanefi Dilmaç'ın üçüncü sınavına... Bundan önceki iki sınavında da başarı ile geçen Dilmaç, 2014 yerel seçimlerinde de büyük bir özveri göstermiştir. Rahmetli Yücel Çelikbilek'in ekibindeki birçok kişi istifa edip, Belediye Başkan aday adayı olurken, diğer taraftan ortalığı kasıp kavuran bir Mustafa Tahmaz rüzgârı esiyordu. Giresun diasporası çok ciddi bir kalkışma içerisindeydi. Herkes Hanefi Dilmaç'ında aday adayı olmasını beklerken o Yücel Çelikbilek'in yanında yer alarak sadakat örneği sergiliyordu. Bu duruşuyla, rahmetli Yücel Çelikbilek'in tekrar aday olmasında önemli bir rol oynamıştır.

Böylelikle; Hanefi Dilmaç'ın Beykoz belediye başkanı olması beklentisi başka bir bahara kalmıştı. İşte o baharın 2019' un Mart'ı olacağına bu sefer kesin gözüyle bakılıyordu. Ama siyasetin acı yüzü burada ortaya çıkıyor, çeşitli faktörler devreye giriyor, Yücel başkanın prensi olan Hanefi Dilmaç belediye başkan yardımcılığından istifa ediyordu. Bu kararla Hanefi Dilmaç. resmen Yücel abisine bayrak açıyordu. Bir ramazan günüde Çiftlik 91'de düzenlenen Beykoz tarihinin en kalabalık iftarında yaptığı açıklamalarla Beykoz siyasetinde bomba etkisi oluşturuyordu. Artık o her şeye evet diyen uzlaşmacı Dilmaç gitmiş, mücadeleci "bende buradayım" diyen yeni bir Dilmaç gelmişti. Bu çıkış parti içindeki muhalefeti Hanefi Dilmaç etrafında toplamış oldu. Yerel seçim öncesi yapılacak olan İlçe kongresinde, İlçe başkanlığına Dilmaç'a yakın bir ismin seçileceği, Hanefi Dilmaç'ında Belediye Başkanlığına aday yapılacağı siyasi kulislerde sıkça konuşuluyordu. Ama beklenen olmadı. Dilmaç'a yakın birisi değil Dilmaç'ın kendisi Cumhurbaşkanımızın teveccühüyle ilçe başkanı oldu. Bu sefer de Hanefi Dilmaç davasına sadakatini göstermiş, Belediye Başkanlığını rafa kaldırmıştır. Bu süreçte Hanefi Dilmaç'ın dördüncü sınavıydı.

Beşinci son sınavda, son seçimdir... Malumunuz 2019 seçimlerinde Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın Beykoz'dan aday gösterilmesine AK Parti içinde ciddi tepkiler olmuş, "Şile Teşkilatı gibi İl Teşkilatına tepkimizi koyalım" veya "topluca istifa edelim" gibi söylem ve beklentilere rağmen, Hanefi Dilmaç İlçe Başkanı olarak sağduyulu yaklaşımını burada da göstermiş ve Murat Aydın'ın yanında durarak, teşkilatla kaynaşmasına vesile olmuş ve seçimin kazanılmasında önemli bir rol oynamıştır.

Yukarıda ifade ettiğim beş dönüm noktasında da AK Parti davasına sadakatini göstermiş, hep liderinin yanında durmuş, iyi bir teşkilatçı örneği sergilemiş olan Hanefi Dilmaç'ın, Cumhurbaşkanımızın teveccühüyle, 2023 seçimlerinde seçilebilecek bir yerden Milletvekili adayı yapılacağını öngörüyorum. Öyle birtakım çevrelerde Murat Aydın'ın milletvekili olacağı konuşulsa da asıl adayının Hanefi Dilmaç olacağını Beykoz kamuoyuna açıklamakta bir beyiz görmüyorum. Kaldı ki; Murat Aydın bir dönem daha Beykoz’u yönetmeyi düşünür ama Milletvekilliğini düşünmez. 

Beykoz'umuz için hayırlı olsun.

Yazarın Yazıları