Siyaset

Dilmaç’ın istifası Beykoz’da CHP’yi de hareketlendirdi

Dilmaç’ın istifası Beykoz’da CHP’yi de hareketlendirdi
14.01.2017 15:33
| | |
10779

Video galeri

CHP Beykoz İlçe Yönetimi, hava muhalefeti nedeniyle ertelediği 10 Ocak Gazeteciler Günü programını Cavit Gül’ün sahildeki restoranında gerçekleştirdi.

Beykoz yerel basının yoğun ilgi gösterdiği sabah kahvaltısında, Beykoz Belediye Başkan yardımcısı Hanefi Dilmaç’ın istifasını değerlendiren İlçe Başkanı Mahir Taştan, “önemli olan şu anda Beykoz Belediyesi’nin faaliyetlerinden vatandaşın memnun olup olmadığıdır… 2019 CHP Beykoz’da iktidar olacaktır. Çünkü şu anda Beykoz iyi yönetilmiyor.” dedi.

Mahir taştan, “Hanefi Dilmaç’ın istifasına AK Parti’nin kendi iç meselesi gibi bakamayız. Çünkü Hanefi Dilmaç Beykoz Belediye Başkan Yardımcısıydı… Siyasetten önce hizmetle alakalı bir konumdaydı… Acaba diyorum, en tecrübeli belediye başkan yardımcısı istifa etti, diğerleri tecrübesiz miydi istifa etmediler…” şeklinde konuştu…     

Çeşitli konuların tartışıldığı toplantıdan CHP Beykoz Örgütü, "Seçime hazırız, hodri meydan!" mesajı vererek AK Parti'nin güvenilirliğini yitirdiğini iddia etti. CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, partili yetkililerle birlikte katıldığı basında toplantısında, "Belediye Meclisi tarafından Beytaş'a aktarılan 18 milyon TL, karla mücadele, CHP grubunun mecliste okunmayan önergesi ve Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç'ın istifası" gibi konulara değindi

Başkan Taştan, "Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, doğruları bütün şeffaflığıyla 250 bin Beykozluya açıklamalıdır" ifadelerini kullandı.

"Kaleminiz tarafsız, ufkunuz geniş olsun"

Basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayan İlçe Başkanı Mahir Taştan, "İyi bir emek harcıyorsunuz. Yoğun bir çalışma performansı içerisindesiniz. İşiniz hele ki ülkenin şu geçtiği dönem de hiç kolay değil. Kaleminiz tarafsız, ufkunuzun geniş olması dileğiyle hepinizin Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar saygılar sunarım." dedi.

Beykoz Belediye Meclisi'nde AK Parti grubunun oy çokluğuyla Beykoz Belediyesi'nin ortağı olduğu Beytaş'a ait borçların ödenmesi için aktarılması onaylanan 18 Milyon TL ile ilgili açıklamaların inandırıcı olmadığını söyleyen Taştan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e bazı sorular sordu.

"Beytaş'ı verin kara geçirip, geri verelim"

Başkan Mahir Taştan, "Neden 18 Milyon TL'nin Beytaş'a hep beraber aktarıldığını biraz anlayalım. Beytaş'ın yeri belli, konumu belli yaptığı hizmet bellidir. Yaptığı konum ve hizmet dahilinde Beytaş'a 18 Milyon aktarılmasının temel gerekçeleri nedir? Beytaş zarar ediyor. Devlet borcu olduğu için aktarıldığı söyleniyor. Tamam bu borçları ödeyelim ama bu firma çalışmıyor mu? Daha dört yıl önce 5 milyon daha aktarıldı. Neden bu kadar zarar ediyor? Bir önceki basın toplantımızda da söylemiştim. Verin Beytaş'ı bize zarardan kurtaralım. Kara geçirelim, belediyeye teslim edelim. Beytaş'ın zararının temel nedeni nedir? Beytaş'ın zararı neden kaynaklanıyor ki sürekli halktan toplanan vergileri biz Beytaş'a aktarmak zorunda kalıyoruz? Beytaş'ın temel görevi sahilde hizmet veren bir restoran. Ürün satıyor, para kazanıyor ama vergisini ödemiyor. Ürünleri kimlere satıyor? Bizlerde gidip yiyip-içtiğimizde parasını ödüyoruz. Acaba burada parası ödemediğinden dolayı mı zararda? Bunları sorduğumuz da özel şirket olduğu müdahale edilemediği söyleniyor" şeklinde konuştu.

"Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurduk"

CHP Beykoz İlçe Başkanı Taştan, "Bu hususları bize açıklama gereği duymuyorsanız, Bölge İdare Mahkemesi'ne Cumhuriyet Halk Partisi olarak aktarılan paranın kanunlara uygun gibi gözükse de içerik anlamıyla yanlış olduğunu düşündük ve bu yanlışlıktan dolayı Beykoz halkının parasının yanlış kullanılmaması için davamızı açtık" diyerek hesap sorulması gerektiğini söyledi.

Ocak ayının başında gerçekleştirilen Belediye Meclis toplantısında CHP grubunun verdiği yazılı önergenin okunmadığına değinen Taştan, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nün yaptığı ihalelerin daha şeffaf olması gerektiğini belirtti.

"İhaleler kime verildi diye sorduk, okunmadı"

İlçe Başkanı Mahir Taştan, şöyle konuştu:

"Son meclis toplantısında bir yazılı önerge verdik. İlk defa yazılı önergemiz mecliste okunmadı. Basının ve kamuoyunun duymasını istemediler. Bunu da sizlerle paylaşıyorum. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ihale edilen aşağıda bilgileri bulunan ihalelere ait soruların cevaplanması önergemiz başkanlık makamına havalesine arz ederiz dedik. Bu ihalelerde; kaç dosya satın alındı, bu firmalar hangileridir? Bu ihalelerde yaklaşık maliyet hesaplarında hangi firmalardan teklif alındı? Gibi bir takım sorularımız var. Çünkü önemli bir ihalede yolsuzluk yapıldığı düşüncesindeyiz. Bunları kamuoyuna açıklanması, mecliste verilen önergenin okunmaması son günlerde karşılaştığımız ilk olaylardan biridir."

"Karla mücadelede Beykoz Belediyesi sınıfta kaldı"

İstanbul ve Beykoz genelinde yaşanan yoğun kış şartları nedeniyle oluşan sıkıntılara karşı Beykoz Belediyesi'nin 'karla mücadele etmediğini' söyleyen Mahir Taştan, "İlköğretim okulunun önü dahi açılmamış" dedi.

Başkan Mahir Taştan, "Son günlerde yoğun kış şartları geçiriyoruz. Şahsıma ait sosyal medya platformu üzerinden Beykoz halkına ve vatandaşlarımıza bir şey sordum. Sizce Beykoz Belediyesi karla mücadele etmiş midir, etmemiş midir? Gelen yazılara bakıldığında, kendi sokağımı biliyorum. Meclis üyelerimizden gelen şikayetleri biliyorum. Partili üyelerimizden gelen şikayetleri biliyorum. Maalesef ki bu karla mücadele de Beykoz Belediyesi sınıfta kalmıştır. Yani evet yoğun kış şartları ve mücadele etmesi zor koşullar ama hiçbir şey yapılmaması da doğru bir yaklaşım tarzı değildir. İlköğretim okulunun önünün dahi temizlenmediğini görüyorum" diyerek CHP'nin bu konuyla ilgili çözüm önerileri olduğunu açıkladı.

Beykoz Belediyesi'nin karla mücadelesinin geçtiğimiz günlerde ilçede şok etkisi yaratan Hanefi Dilmaç'ın istifasıyla mı ilgili sorularına muhatap olduklarını açıklayan CHP Beykoz İlçe Başkanı Taştan, "Hanefi Dilmaç neden istifa etti?" sorusunun cevap beklediğini söyledi.

Taştan, AK Parti'nin artık güvenilirliğini kaybettiğini ve halk tarafından sorgulanması gerektiğinin altını çizdi.

"Hanefi Bey'in istifasının üzerinde duracağız"

Mahir Taştan, "Seçimlere iki yıl var. Sayın Yücel Çelikbilek, son basın toplantısında kendisinin siyaset yapacağını ima etmiş. Önümüzdeki dönemde aday olmayı düşündüğünü ima etmiş. Ama daha seçimlere iki yıl var. Bu biraz daha araştırılması gereken bir husustur. Biz bunun üzerinde duracağız, biraz daha araştıracağız. Basın da ve kamuoyunda çeşitli iddialar var. Bunlarında Belediye Başkanımız tarafından açığa kavuşturulmasını istiyorum. Bu kadar kargaşanın arkasından biz ki; çözüm sandıktadır! Hodri meydan! Bugün seçim çalışmalarımız başlasın. Halka artık güven oyunun olup olmadığının, AK Parti'ye ve hükümete ne kadar güvenildiğinin sorgulanması gereken bir dönemdeyiz. Biz seçime hazırız, hodri meydan!" cümleleriyle iktidar partisine meydan okudu.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, CHP, Mahir Taştan, Beytaş, Hanefi Dilmaç

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"