Dilmaç: Dağıttığımız kovanlarımız, Dünya Birincisi

  • Güncelleme: 12.04.2016 08:48
  • Yorum: 0
Halk Eğitim ile İlçe Tarım Müdürlüğü'nün düzenleyip, Beykoz Belediyesi'nin desteklediği Arıcılık Sertifika Töreni yapıldı.
Dilmaç: Dağıttığımız kovanlarımız, Dünya Birincisi

Halk Eğitim Müdürlüğü ile İlçe Tarım Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenledikleri ve Beykoz Belediyesi'nin desteklediği Arıcılık Sertifika Töreni gerçekleştirildi.

Beykoz'da bu yıl 8.'si düzenlenen Arıcılık Kursu Sertifika Dağıtım Töreni, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Arıcılığın duayenleri arasında gösterilen Nizamettin Kayral'ın 'Onur Konuğu' olduğu programda, rahatsızlığı dolayısıyla katılamayan Yücel Çelikbilek'in selamlarını getiren Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç, önemli bilgiler verdi. Daha önce Kore'de gerçekleştirilen Dünya Arıcılık Kongresi'ne bir arı üreticisi olarak bizzat katıldığını ifade eden Hanefi Dilmaç, buradaki yarışmada ApiMaye adlı bir firmanın kovanlarının Dünya Birincisi seçildiğini kaydetti. Aynı kovanları Beykoz'daki arı üreticilerine dağıttıklarını da hatırlatan Hanefi Dilmaç, "Beykoz'da arıcılık konusunda 300'e yakın üretici var. Bu yeterli midir? Eğer bu 300 kişi profesyonel anlamda üreticilik yapabilirlerse, bu rakam gerçekten çok yüksek bir rakam... Eğer biz buradaki üreticiyi Belediye olarak elden geldiğince desteklersek, ilgili Müdürlükler de üzerine düşen görevi yaparsa, herhalde başarılı oluruz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen program, Saygı Duruşu ve İstikâl Marşı'yla başladı. İlk olarak sahneye gelen Akbaba Muhtarı Yüksel Kılıç, Beykoz'daki arıcılığın mahallelerinde başlamasından dolayı duydukları gururu dile getirerek, şunları anlattı:

Muhtar Yüksel Kılıç: “Arıcılığın başladığı ilk nokta Akbaba Köyü’dür…”

"Bizim Akbaba'da bu kursları başlatan Nizamettin Kayral Hocamıza teşekkür ediyorum. Aynı zamanda bu arıcılığın ilk başladığı nokta Akbaba Köyü... Akbaba Köyü'nde Tarım Öğretmenimiz Ünsal Yıldırım vardı... Oğlu burada... Albayımız vardı, Sucattin Albayımız vardı, rahmetli oldu. Onun da oğlu Yavuz Bey gelecekti ancak rahatsızlığı dolayısıyla gelemedi. İyi ki onlar vardı ve bu arıcılığı bizlere öğrettiler."

Yüksel Kılıç'ın ardından kürsüye gelen Beykoz İlçe Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur ise şunları söyledi:

Mustafa Mamur: “STK’lar ile bir araya gelerek, kursiyer sayısını artırmalıyız”

"Bizim Halk Eğitim Müdürlüğümüzde 3 bin 200 civarında programımız var, kursumuz var. Bunlardan bir tanesi de arıcılık kursumuz... Arıcılık kursumuza katılımın, diğer kurslarımıza oranla az olduğunu düşünüyoruz. Bu sayıların artması gerekir. Bizim de bu konuda, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüyle ve STK kuruluşlarıyla birlikte çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Burada bize her zaman destek olan Belediyemize ve Belediye Başkanımıza ben teşekkürlerimi de sunmak istiyorum. Çünkü Beykoz, bu arıcılık konusunda İstanbul'un sanırım sayılı ilçelerinden birisi haline geldi. Dünyada bal üretiminde Türkiye, Çin'in ardından ikinci sırada yer alıyor. Biz eğer daha fazla üretim yapabilirsek, Belediyemizin dağıttığı kovanları doldurursak gelecekte 1. sırada yer alacak olan ülkemize önemli bir katkı sunmuş oluruz."

Beykoz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Halil İbrahim Kesen de kürsüye geldi ve duygularını şu şekilde ifade etti:

Halil İbrahim Kesen: “Kursiyerlerin yüze 90’ı beni bilgide geçmiştir…”

"Şimdi, yaş 50'ye de gelip dayansa, buraya konuşmak için çıktığında insanda tansiyon biraz yükseliyor. Kurs ilk açıldığında sizlerle bir şeyler paylaşmıştık. Zannediyorum şimdi kursiyerlerin yüzde 90'ı beni geçmiştir. Bu, sabrın bir sonucu... Daha iyi olabilir mi? Biz elimizden geleni yapıyoruz; bizim de elimizden gelenin daha iyisini yapan kurs hocalarımız var. Bundan sonraki süreçte de Arıcılar Birliği grubuyla, kendi arıcılarımızla, Beykoz Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi'yle bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz."

Halil İbrahim Kesen'in ardından ise bu kez İBB Veteriner İşleri Müdür Yardımcısı Mehmet Ayan sahneye çıktı ve kısa konuşmasında şöyle dedi:

Mehmet Ayan: “Veteriner arkadaşlarımızın eğitim desteği sürecek”

"Büyükşehir Belediyemiz, eğitim konusunda katkılarını sürdürecektir. Biliyorsunuz, İstanbul'un her köşesinde İSMEK'lerimiz var. Burada eğitim almış Veteriner arkadaşlarımız, gerekli destekleri verecekler ve vermeye de devam edecekler. Ben tüm kursiyer kardeşlerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, hepsine başarılar diliyorum."

Son olarak sahneye davet edilen Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç ise Başkan Yücel Çelikbilek'in selamlarını iletti ve şunları kaydetti:

Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç: “Verdiğimiz Kovanlar, Kore’deki Kongre’de Dünya Birincisi seçildi”

"Beykoz'da arıcılık konusunda 300'e yakın üretici var. Bu yeterli midir? Eğer bu 300 kişi profesyonel anlamda üreticilik yapabilirlerse, bu rakam gerçekten çok yüksek bir rakam... Eğer biz buradaki üreticiyi Belediye olarak elden geldiğince desteklersek, ilgili Müdürlükler de üzerine düşen görevi yaparsa, herhalde başarılı oluruz diye düşünüyorum.

Dünya Arıcılık Kongresi'nin bir ayağı da 2017 yılında Beykoz'da yapılacak. İzniniz olursa, bir şeyi de buradan açıklamak isterim: Ben de bir arı üreticisiyim. Hem Beykoz'da hem de dışarıda bu işle uğraşıyorum. Çok teknik bilgilerim yok ama konuyla ilgileniyoruz. Daha önce bu Dünya Arıcılık Kongresi Kore'de yapılmıştı, ben o Kongre'ye katıldım. Bizzat gittim ve Kongre'yi takip ettim. Şunu gördüm ki: Dünyanın pek çok ülkesinden çok öndeyiz! Orada bazı yarışmalar yapıldı. Bu, ApiMaye adlı bir firmamız var bizim... Orada, bizim size verdiğimiz kovanları ürten ApiMaye firması Dünya Birincisi seçildi."

Konuşmaların ardından plaket törenine geçildi ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek için Beykoz'un Ceviz Ağacından hazırlanan bir plaket, Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç'a teslim edildi. Ayrıca Onur Konuğu Nizamettin Kayral'a ve ApiMaye Kovanları Firma Sahibi Muzaffer Yıldırım'a da katkılarından dolayı plaket sunuldu. Program, Tozlaşmanın Önemi başlıklı sunumuyla Fatih Kebeli ve ardından Yunus Durbak adlı kursiyerin teşekkür konuşmalarının ardından kovan için kura çekimiyle sona erdi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz