Neşat YAYLA
  • 22/09/2023 Son günceleme: 22/09/2023 19:02
  • 3.755

Çocukların "dijital olarak büyüdüğü" bir dünyada, onların dijital kullanım ve vatandaşlık gibi sağlıklı kavramları öğrenmelerine yardımcı olmak önemlidir. Ebeveynler bu becerilerin öğretilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

İşte ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte keşfettikleri dijital ortamı yönetmelerine yardımcı olmak için Amerikan Pediatri Akademisi'nden (AAP) faydalanılarak birkaç ipucunu paylaşmak istedim.

1 - Medyaya çocuğunuzun hayatındaki diğer ortamlar gibi davranın. Aynı ebeveynlik kuralları hem gerçek hem de sanal ortamlarda geçerlidir. Sınırları belirleyin; çocukların onlara ihtiyacı var ve onları bekliyorlar.

2 - Çocuklarınızın arkadaşlarını hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak tanıyın. Çocuklarınızın hangi platformları, yazılımları ve uygulamaları kullandığını, internette nerelere gittiklerini ve internette neler yaptıklarını öğrenin.

3 - Birlikte oynayan aileler birlikte öğrenir. Aile katılımı medya faaliyetleri için de harikadır; sosyal etkileşimleri, bağ kurmayı ve öğrenmeyi teşvik eder. Çocuklarınızla video oyunu oynayın. İyi bir sportmenlik ve oyun görgü kurallarını göstermenin iyi bir yoludur. Ve oyunu oynarken kendi yaşam deneyimlerinizi, bakış açılarınızı ve rehberliğinizi tanıtabilir ve paylaşabilirsiniz.

4 - iyi bir rol model ol. Çevrimiçi ortamda nezaket ve görgü kurallarını öğretin ve örnek olun. Çocuklar çok iyi taklitçi oldukları için medya kullanımınızı sınırlayın. Aslında, yalnızca ekrana bakmak yerine onlarla etkileşime girerseniz, onları kucaklarsanız ve oynarsanız çocuklarınıza daha ulaşılabilir ve onlarla daha bağlı olursunuz.

5 - Yüz yüze iletişimin değerini bilin. Çok küçük çocuklar en iyi iki yönlü iletişim yoluyla öğrenirler. İleri geri "konuşma süresine" katılmak dil gelişimi için kritik öneme sahiptir. Görüşmeler yüz yüze veya gerekirse görüntülü sohbet yoluyla, seyahat eden ebeveyn veya uzaktaki büyükanne veya büyükbabayla yapılabilir.

6 - Araştırmalar, "pasif" dinleme veya ekranla tek yönlü etkileşimden çok daha fazla, dil becerilerini geliştiren şeyin "ileri geri konuşma" olduğunu göstermiştir.

7 - Teknolojiden arındırılmış bölgeler yaratın. Aile yemek zamanlarını ve diğer aile ve sosyal toplantıları teknolojiden uzak tutun. Çocuklarınızın uyumaları gereken zamanlarda onları kullanma isteğinden kaçınmalarına yardımcı olmak için cihazları gece boyunca çocuğunuzun yatak odasının dışında şarj edin.

Bu değişiklikler aileyle daha fazla vakit geçirmeyi, daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarını ve daha iyi uykuyu teşvik ediyor; bunların hepsi çocukların sağlığı açısından kritik önem taşıyor.

8 - Teknolojiyi duygusal emzik olarak kullanmayın. Okul öncesi kurumlarda TV’nu izlettirmek ne kadar doğru bir hareket? Medya çocukları sakin ve sessiz tutmada çok etkili olabilir ancak sakinleşmenin ve öğrenmenin tek yolu bu olmamalıdır. Çocuklara güçlü duyguları nasıl tanımlayacakları ve ele alacakları, can sıkıntısını yönetmek için aktiviteler bulmaları veya nefes alarak sakinleşmeleri, sorunu çözme yolları hakkında konuşmaları ve duyguları yönlendirmek için başka stratejiler bulmaları öğretilmelidir.

9 - Çocuğunuzun çevrimiçi olması sorun değil. Çevrimiçi ilişkiler tipik ergen gelişiminin bir parçasıdır. Sosyal medya  gençleri kendileri ve yetişkinlerin dünyasındaki yerleri hakkında daha fazlasını keşfedip keşfederken destekleyebilir.

10 - Çocuğunuzun hem gerçek hem de çevrimiçi dünyada uygun şekilde davrandığından emin olun.

Unutmayın: Çocuklar çocuk olacaktır. Çocuklar medyayı kullanırken hatalar yapacaklardır. Hataları empatiyle ele almaya çalışın ve hatayı öğretilebilir bir ana dönüştürün.

Ebeveynler çocuğunun davranışlarına daha yakından bakmalı,takip etmeli ve gerekirse çocuk doktorunuz da dahil olmak üzere destekleyici profesyonel yardım almalıdır.

Medya ve dijital cihazlar günümüzün ayrılmaz bir parçasıdır. Bu cihazların faydaları, ölçülü ve uygun şekilde kullanıldığında büyük olabilir. Ancak araştırmalar aile, arkadaşlar ve öğretmenlerle yüz yüze geçirilen zamanın çocukların öğrenmesini ve sağlıklı gelişimini desteklemede çok önemli ve hatta daha önemli bir rol oynadığını göstermiştir.

Yüz yüze görüşmeyi ön planda tutun ve medya ve teknoloji akışının arkasında kaybolmasına izin vermeyin.

Kaynak: HealthyChildren.org

Yazarın Yazıları