Yaşam

Dev silah Beykoz'da görücüye çıktı

Dev silah Beykoz'da görücüye çıktı
28.07.2018 20:56
| | |
11987

Foto galeri

Beykozlu heykel ustası Zafer Erdem, yaklaşık iki ay sonucunda ortaya çıkardığı 3 metre uzunluğundaki dev silahını satışa çıkardı.

Yaptığı işi "sanat" olarak ve kendisini de "hareketli heykel ustası" olarak tarif eden Beykozlu Zafer Erdem, iki aylık uğraş sonucunda Magnum 357 model silahın 10 katı büyüklüğündeki silahı satışa çıkardı.

Babasının ve diğer aile büyüklerinin marangoz olduğunu söyleyen 42 yaşındaki Erdem, ilk olarak Beykoz Çavuşbaşı'da bir demir doğrama dükkanında çırak olarak çalıştığını, daha sonra ise kendi iş yerini açtığını söylüyor.

Çavuşbaşı Çengeldere Caddesi üzerindeki işletmesinde tenis raketi, ağaç, masa, kıyafet, şapka, jiroskop ve rüzgar gülü tasarlayarak alıcılarının beğenisine sunuyor.

-3 metre ve 100 kilo ağırlığında

Silahı yapmaya başladığı sırada sadece dükkanın önünde logo olarak kullanmayı planladığını fakat çalışmanın tamamlanmasının ardından yoğun ilgi gördüğünü belirten Zafer Erdem, "Orijinal silah üzerinden ölçülerini aldım. Bu yaptığım 357 Magnum'un 10 katı büyüklüğünde. Her şeyi orijinaliyle birebir aynı. Namlu ucundan kabza altına kadar 3 metre uzunluğunda ve 100 kilogram ağırlığında." diye konuşarak mimarların kullandığı çizim programlarını da kendisinin kullandığını ve bu programlarla yapacağı işleri önceden çizdiğini ifade etti.

Ailesinde birçok insanın marangoz olduğunu söyleyen Erdem, kendisinin de buna benzer olarak demire şekil vermekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

-"Şeklini beğenmediğinizde değiştirebilirsiniz"

Her insanın içinde bir şeylere şekil verme arzusunun bulunduğunu belirten hareketli heykel ustası Zafer Erdem, "Kullandığımız aslında sihirli bir üründür. Sıra dışı bir materyal gözüyle bakabilirsiniz ve ağaç gibi de değildir. Şeklini beğenmediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Yeter ki karşınızdaki o demir ile aynı dili konuşabilin. Size itiraz etmeyecektir. Yeter ki ona vermeniz gereken ısının, darbenin, merhametin, sevginin ne derece olması gerektiğini iyi bilin." dedi.

-"Demirle aynı dili konuşarak o şekli verdim"

Kendi eliyle ortaya çıkardığı ürünlerinin müşterilere paha olarak fazla geldiğini sözlerine ekleyen Zafer Erdem, "Üzülerek söylemek istiyorum ki ülkemiz genelinde el emeğine gereken önem verilmiyor. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum cidden değer verilmiyor. Fakat görüyorsunuz ben yaklaşık 20 yıl boyunca kazandığım tecrübeyi, demirle aynı dili konuşarak o şekle getirdim. Gerçekten insan yaptığı işte hak ettiği değeri görmeyince çok üzülüyor." ifadelerini kullandı.

-"Yalanım yok, ben de Amerika'ya gitmek istiyorum"

Demir ve heykel ustası Erdem, bu tür el emeği işlerin başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde sergi şeklinde gösterildiğini anlatarak, "El işçiliğiyle ilgili birçok sergi yapılıyor. Gereken değer orada görüyor. Yalanım yok, zaman zaman ben de Amerika'ya gitmek istiyorum. Emin olun benim yaptığım işler orada daha değerli olacaktır. Ülkemizde bu tarz demir ile ilgili el işçiliği olan ürünler daha çok fabrika şeklinde üretiliyor. Üstelik vatandaşlarımıza da el işçiliği gibi lanse ediliyor. Bunu istemiyorum." cümlelerini sözlerine ekledi.

-Satışa çıkardı

Zafer Erdem, yaklaşık iki ay boyunca yaptığı 357 Magnum model silahı satışa çıkardığını ve 50 bin lira bedelle isteyen kişiye verebileceğini, kendisine 0 (532) 248 1152 numaralı telefondan ulaşabileceğini söyledi.

Özel Haber / Dost Beykoz

Anahtar Kelimeler: Beykoz Güncel Haber, Zafer Erdem, Hareketli Heykel, Usta, Demir, Magnum 357, Silah, Rize, Özel Haber, Marangoz, Çavuşbaşı

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"