Dev inşaat başlıyor Beykoz Çayırı ihalesi 3 Ağustos'ta

  • 0
  • 9511

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun veto hakkını kullandığı Beykoz Çayırı Millet Bahçesi projesinin ihalesi 3 Ağustos'ta yapılacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın TOKİ aracılığıyla yapımını gerçekleştireceği Beykoz Çayırı Millet Bahçesi projesi İBB Meclisi'nde AK Parti ve MHP taraflarının oylarıyla kabul edilmişti.  

Yaklaşık 1 asırdır bölge halkının gözdesi olan Beykoz Çayırı'na ait imar planları geçtiğimiz Eylül ayında millet bahçesi olarak değiştirilmişti.

Beykoz Belediyesi'nin hazırladığı planda çayıra; millet kıraathanesi, sanat atölyeleri, çay bahçesi, okçuluk ve tenis gibi spor alanları, cami, mescit, büfe, idari tesis, otobüs-teleferik hattı istasyonu, emsale dahil olmamak üzere zemin altı otopark yapılmasına yer verilmişti.

İnşaat alanı bin 929 metrekareden, 4 bin 800 metrekareye yükseltildi. Karara muhalefet şerhi düşen CHP'li üyeler çayırın yapılaşmaya açılacağı uyarısında bulunarak “Beykoz Çayırı'na dokunmayın” dedi.

TOKİ, Beykoz Çayırı'na millet bahçesi inşaatı yapmak için ihale hazırlıklarını tamamladı.

TOKİ "Beykoz İlçesi Yalıköy ve Ortaçeşme Mahalleleri Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi" için 3 Ağustos günü ihaleye çıkacak.

Açık ihale usulü ile düzenlenecek ihalede, teklifler sadece elektronik ortamda alınacak.

Konvansiyonel kalıp sistemiyle 2 bin 207 metrekare inşaat alanına sahip sosyal donatılar inşa edilecek. 104 bin 557 metrekarelik alanda millet bahçesi genel altyapı işleri ve rekreasyon alanları yapılacak. Çalışmaların 400 günde tamamlanması planlanıyor.

Konuyla ilgili Dost Beykoz'a kısa bir açıklama yapan İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, "Biz buna karşıyız" dedi.

Sataloğlu, "Beykoz Çayırı tarihi bir alan. Tarihi yapının imara açılması, tarihi dokunun zarar göreceği anlamına geliyor. Biz Beykozluyuz, sahip çıkmalıyız. Millet Bahçesiyle ilgili ne yapılacağı tam olarak anlatılmadı. Tarihi dokunun değişeceği kesin. Donatı alanlarının konulması tarihi çayıra zarar verecektir. Beykoz Çayırı'nda zaten yeşil alan var. Ümraniye'de yoktu yeşil alan yoktu, burada zaten var. Donatı alanları, tesislerin kurulması tarihi dokuyu ortadan kaldırılacaktır. Biz buna karşıyız. Süreci takip edeceğiz."

Konuyla ilgili CHP'li meclis üyelerinin yargı yoluna gittiği ve sürecin devam ettiği söyleniyor.

Haber Merkezi

Reza Zarrab kızı için Beykoz mahkemelerinde
Önceki Reza Zarrab kızı için Beykoz mahkemelerinde
Kanlıcaspor Beykoz’da Tuzla 1954’e mağlup oldu
Sonraki Kanlıcaspor Beykoz’da Tuzla 1954’e mağlup oldu
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz