Dersim’e bir tepki de Beykoz Türk Ocağı’ndan

  • 0
  • 7587
Dersim’e bir tepki de Beykoz Türk Ocağı’ndan
Dersim’e bir tepki de Beykoz Türk Ocağı’ndan

Tunceli Belediye Başkanı’nın, Tunceli’nin adını Dersim olarak değiştirme çabalarına Türk Ocakları Beykoz Şube Başkanlığı tepki gösterdi

Önceki akşam Beykoz Ülkü Ocakları’nın iftarına katılan Başkan Vekili Mehmet Gündoğdu’nun ardından Tuncel Belediye Başkanı’na bir tepki de Türk Ocakları Beykoz Şubesi’nden geldi.

Türk Ocakları Beykoz Şubesi yazılı bir basın açıklaması yaparak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Millî Mücadele ateşini yakmasının 100. Yıldönümünün kutlandığı bu günlerde böyle bir kanunsuz kararın alınmasını manidar olarak değerlendirdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:  

Tunceli Belediyesi’nin adının Belediye Meclisi tarafından Dersim Belediyesi olarak değiştirilmesi yasa dışı bir eylemdir.

Küçük bir ilçede yaptıklarıyla şişirilmiş bir şöhret kazanan ve bu sayede komünistliği bile sempatiyle karşılanan Belediye Başkanının gerçek yüzü böylece ortaya çıkmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Millî Mücadele ateşini yakmasının 100. Yıldönümünün kutlandığı bu günlerde böyle bir kanunsuz kararın alınması manidardır. Cumhuriyete karşı isyan eden Seyit Rıza’nın heykelinin dikilmesine gösterilen müsamahanın ileride yol açacaklarının öngörülememesi de devlet aklı açısından sorgulanması gereken bir husustur.

Demokratik hukuk devletinde kurumların yetki ve görevleri anayasa ve yasalarla belirlenmiştir. Bir belediye meclisinin yetkisi olmayan bir konuda aldığı karar yok hükmündedir. Anayasa ve kanunlara aykırı eylemlere karşı her türlü tedbiri almakla görevli idarî makamların ve yargının derhal gereğini yapmasını ve bu hukuksuz şımarıklığa son vermesini bekliyoruz.

Türk vatanının bölünmez bütünlüğüne ve Türk milletinin birliğine yönelik hiçbir eylem müsamaha ile karşılanamaz.

​​​​​​​TÜRK OCAKLARI BEYKOZ ŞUBESİ

Ekrem İmamoğlu Beykoz’da seçim turu yaptı
Önceki Ekrem İmamoğlu Beykoz’da seçim turu yaptı
AK Parti'nin İBB Aday Adayı Külünk'ten Beykoz turu
Sonraki AK Parti'nin İBB Aday Adayı Külünk'ten Beykoz turu
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz