Makaleler

Ders zili mini mini birler için çalıyor

11.09.2018 11:05
| | |
4205

Yaz tatili sonrası mini mini birler için ders zili çalıyor.

Onlar için yeni başlayan bu eğitim öğretim sürecinde heyecanlarını paylaşıyor ve ideallerine doğru yol alacakları bir eğitim-öğretim dönemi diliyorum.

Bu heyecanlı başlangıçta çocuklarımızı birçok konuda olduğu gibi beslenme konusunda da yenilikler bekliyor. Okul çağı, çocuğun toplum yaşamına ilk kez bilinçli olarak girdiği bir dönemdir. Okul öncesi çağda çocuğun beslenme alışkanlıklarını aile etkilerken, okul çağında arkadaşlar, televizyon, okul çevresindeki restoran veya kafeler gibi çevresel etkenler etkilemeye başlar. Çocuğun yeterli ve dengeli beslenebilmesi için çocuğun, ailenin ve okul yönetimindeki kişiler ile öğretmenlerin beslenme konusunda eğitilmeleri önemlidir.

Okul çocuklarının büyük çoğunluğu kahvaltıyı atlayarak okula gider. Gece boyu açlıktan sonra kahvaltı yapılmadığında  vücut gerekli enerjiyi karşılayamadığı için, dikkat daha çabuk dağılır, konsantrasyon eksikliği ı ve yorgunluk oluşabilir. Yeterli enerji ve besin öğelerini sağlayan bir sabah kahvaltısında süt, peynir ve yumurta, birkaç dilim ekmek, bal veya pekmez, zeytin veya kuruyemişler, domates, salatalık, yeşil biber gibi sebzeler ve meyve bulunmalıdır.  

Sağlıklı beslenme için en az üç öğün yemek önemlidir. Büyüme çağında ara öğünlerde de süt, ayran, meyve suyu, peynirli sandviç gibi besinlerin tüketilmesi uygundur.  

Çocukların besin öğeleri ihtiyaçlarını karşılamak için yiyecekler değişik şekillerde sunulabilir veya yemek istemediği yiyecekler benzer nitelikte olan başka yiyeceklerle değiştirilebilir. Sebze yemeyi reddeden çocuğun beslenme çantasına koyulan sandviçler, domates, salatalık, biber veya marul gibi sebzelerle süslenebilir, börek ve poğaçaların iç malzemesine çeşitli sebzeler eklenebilir. Çocuk meyve yemek istemiyorsa meyveli kek veya kurabiye şeklinde sevdirmek denenebilir. Süt veya yoğurt sevmeyen çocuğa çeşitli meyvelerin püreleri (Örneğin; muz, çilek, şeftali), meyveli süt veya yoğurt hazırlanabilir.

Çocuğunuzun beslenme çantasında neler olmalı?

 Beslenme çantası için hem kolay taşınır, hem de besleyici değeri yüksek besinler seçilmelidir. Çocukların bir öğünde yiyebileceği miktar beslenme çantasına konulmalıdır.

Çocuğunuz okula gitmeden kahvaltı veya öğle yemeği tüketiyorsa;

Peynir-zeytin sandviç+ayran veya süt+ meyve

Ev yapımı zeytinli-peynirli poğaça veya börek+ayran+meyve

Meyveli kek+süt+ kuruyemiş

Çocuğunuz okula tam gün gidiyor ve öğle yemeği verilmiyorsa ya da ana öğün tüketmeden gidiyorsa;

Yumurtalı sandviç +ayran +meyve

Tost+meyve suyu+kuruyemiş

Domates, biber, maydanoz, ceviz gibi besinlerle süslenerek hazırlanmış peynirli, zeytinli, tavuklu, yumurtalı sandviç+meyve+ayran.

Unutmayalım ki sağlıklı nesiller için sağlıklı tercihler yapmak gerekir..

Anahtar Kelimeler:

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"