Siyaset

DERİN Analiz: Şevket Arıkan ve CHP’deki dedikodular…

DERİN Analiz:  Şevket Arıkan ve CHP’deki dedikodular…
2014.10.18 00:00
| | |
1875

Cumhuriyet Halk Partisi, ne ülke genelinde ne de tarihinde hiç olmadığı kadar Beykoz Şubesi'nde güçlükle yaşıyor.

Partiye İlçe Başkanı dayanmazken, yönetim kurulunda oluşan sökükler ise bir türlü dikiş tutmuyor. Beykoz Güncel web sitesinde yer alan habere göre İlçe Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Arıkan'ın istifasını istemiş. Oysa söz konusu sitede 17 Ekim olarak görünen haberin dedikodusu günler öncesinde Dost Beykoz'a ulaşmıştı. Çünkü 11 Ekim 2014'te Dost Beykoz'da yayımlanan "Şevket Bey ve Füsun Hanım da aday olacak mı?" haberi gündeme deyim yerindeyse bomba gibi düşmüştü. Dost Beykoz ise kendisine gelen 'Şevket Başkanı istifaya zorluyorlar, imza topluyorlar' dedikodusunu yayımlamadı. Peki, neden yayımlamadı?

Başkan Çelikbilek'i en iyi 'o' tanır...

Birincisi, Dost Beykoz kısa bir zaman önce bu tür dedikoduları kendisine taşıyan bir kişiden kurtulmanın keyfini henüz yaşıyordu. Söz konusu kişi, partiye artık hiç uğramayan ve sadece kahvehane sohbetlerinde eski dostların lakırdılarıyla yetinen bir CHP'liydi. Zaten herkesin bildiğini, Arşimet edasıyla "Ben buldum, ben buldum!" diye kendisine mal eden bu kişi, kuşkusuz ayrıldığı gazetenin etkili haberini görmezden gelecekti. Bu nedenle Beykoz Güncel'deki haberde "Başkan Çelikbilek ile yapılan özel sohbet" sebep gösterildi. Oysa Başkan Yücel Çelikbilek'i herkesten önce bu şahıs iyi bilmekteydi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, öyle kapalı kapılar ardında pazarlık yapacak ya da özel görüşmelerle kendisine avantaj sağlayacak bir kişi değildi. Yücel Çelikbilek, duruşu, eserleri ve projeleriyle zaten işi AK Parti-CHP çekişmesinin çok ötesine taşımış, son döneminde partilerüstü kimliğini daha belirgin bir şekilde öne çıkarmış bir kimseydi. Başkan Çelikbilek, ne hesap yaparak özel isteklerde bulunur; ne de hesap yaparak özel isteklerde bulunacak kişilere yüz verir bir kimse değildi.

CHP'de ne oldu?

Doğruydu, Şevket Arıkan'ın Başkanlığından rahatsız olan kişiler vardı. Ancak bu durum 'yalnızca istihbarat örgütlerinin çözebileceği şifreli bir durum' değildi. Başkan Arıkan, çarşaf listeyle seçilen Yönetim Kurulu Üyeleri'nden bile 'az oy alabilmiş' bir kimseydi. Beykoz'da oturmuyordu. Hemen her toplantıda yerele değil genele yönelik mesajlar veriyordu. Tüm bunları Dost Beykoz zaten haberlerinde sürekli vurguluyor ve CHP'lilerin dikkatini çekmeyi bu şekilde başarıyordu. Son yapılan analizde ise CHP Beykoz İlçe Teşkilatı toplantısında Füsun Sökmez ile birlikte Başkan Arıkan'ın 'ilginç mesajları' ortaya konmuş ve bununla ilgili bir yazı yazılmıştı. Bu yazı ise CHP'den pek çok kişinin dikkatini çekmiş ve Arıkan'a yönelik tepkiler alevlenmişti.

Dost Beykoz yayımlamadı!

Şevket Arıkan'ın İlçe Yönetim Kurulu tarafından imza toplanmak suretiyle gönderilmek istenmesi bilgisi Dost Beykoz'a da geldi. Dost Beykoz ise gönderdiği “o” kişinin ardından, artık yeni bir sayfa açmış ve dedikodularla haber yapma refleksinden uzakta kalmak istemişti. Artık burada yazılan haberlerin 'bir zemini' olmalıydı ve CHP'nin içişlerine 'dedikodu' yöntemiyle karışılmaması kararı alınmıştı. Bu nedenlerle Dost Beykoz, kendisinde yer alan bir haberin etkisiyle oluşan bir dedikoduyu haberleştirmemişti. Ancak 'birileri' bunu Başkan Çelikbilek'in adını da kullanarak haberleştirdi.

Şimdi ne olacak?

Dost Beykoz, bundan sonra da dedikodularla bir haber yapmayacak ve yüzde yüz emin olmadığı bir konuda kalem oynatmayacak. Özellikle CHP söz konusu olduğunda 'yıkıcı-kırıcı' haberleri kaleme almamaya çalışacak. Tıpkı Dost Beykoz'u dava eden ancak davayı kaybeden Hayrullah Usta'ya haberinde verdiği mesajdaki gibi davranacak: Ne olursa olsun DOST kalınacak. Tıpkı Şevket Arıkan ve Füsun Sökmez haberinde olduğu gibi olacak: Bulgulardan yola çıkarak haber yapacak ve dedikoduya değil, kamuya açık söylemler referans alacak.

Bu, yalnız bugün ve yarın değil, sonsuza değin böyle gidecek. Dost Beykoz artık 'birilerinden kurtulmanın' keyfini sürecek. Dedikoduları fırsat bilenler ise yaptığı yanlışlığı zamanla tecrübe ederek, yaşaya yaşaya öğrenecek… 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: CHP, Beykoz, Şevket Arıkan, Hayrullah Usta

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"