Kültür

Deri Kundura Fabrikası Beykoz'da nerede?

Deri Kundura Fabrikası Beykoz'da nerede?
29.06.2018 15:55
| | |
4832

Beykoz Kundura Fabrikası'nda çıkan yangının ardından vatandaşlar Kundura Fabrikası'nın Beykoz'un neresinde olduğunu merak etmeye başladı.

Peki Beykoz'da bulunan Kundura fabrikası Beykoz'un neresinde yer alıyor.

Beykoz Kundura fabrikası Beykoz'un Merkezine çok yakın olan Yalıköy caddesinin ardından gelen Ortaçeşme bölgesinde yer alıyor. Etrafında eski Beykoz Stadı ve askeriye birliklerinin yer aldığı bölgede yer alan Beykoz Kundura fabrikası bir çok önemli dizi ve film projesinin de çekildiği bir alan.

İstanbul’un en kıymetli sahillerinden birinde 1800’lü yılların başında kurulan Beykoz Debağat ve Kundura Fabrikaları, deri imalatının küçük imalatçıdan, ön-sanayi üretimi denebilecek düzeye geçişinin temsilidir. Yaklaşık 180 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan bu tesis, Osmanlı ordusunun ayakkabı ihtiyacını karşılamak üzere faaliyete geçirilmiştir. Zamanla vatandaş için de ayakkabı üretmeye başlayan fabrikanın, 1877 yılında düzenlenen Viyana Uluslararası Fuarı’nda kazandığı bir de altın madalya vardır.

Fabrika, cumhuriyetin kurulması akabinde 1933 yılında Sümerbank Deri ve Kundura Sanayi ismini alarak üretime devam etti. Kalabalık işçi nüfusu için cazibe merkezi haline gelen bu alana yıllar içinde daha fazla yapı eklenmiş ve platform bugünkü girift yapısına ulaşmıştır.

Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler: Beykoz Deri Kundura Fabrikası, Stüdyo, Yangın, Nerede

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"