Deprem bölgesinde Beykoz'un yüzünü ağarttılar

  • 0
  • 3793
Deprem bölgesinde Beykoz'un yüzünü ağarttılar
Deprem bölgesinde Beykoz'un yüzünü ağarttılar
Deprem bölgesinde Beykoz'un yüzünü ağarttılar
Deprem bölgesinde Beykoz'un yüzünü ağarttılar
Deprem bölgesinde Beykoz'un yüzünü ağarttılar
Deprem bölgesinde Beykoz'un yüzünü ağarttılar
Deprem bölgesinde Beykoz'un yüzünü ağarttılar
Deprem bölgesinde Beykoz'un yüzünü ağarttılar

Merkezi Beykoz'da bulunan Gaye İnsan Derneği, Şubat ayında yaşanan depremlerin ardından afet bölgesindeki çalışmalarıyla ilçe halkının yüzünü ağarttı.

Gaye İnsan Uluslararası İnsani Yardım Derneği, "Asrın felaketi" olarak nitelendirilen merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde yaşanan depremlerin ardından bölgede sürdürdüğü çalışmalarıyla Beykoz halkının gurur vesilesi oldu.

Gaye İnsan Uluslararası İnsani Yardım Derneği Başkanı ve Dost Beykoz Genel Yayın Yönetmeni Bilgehan Murat Miniç, depremin ardından dernek olarak yürüttükleri faaliyetleri anlattı.

Yaşanan felaket nedeniyle bölge halkına geçmiş olsun dileklerini ileterek konuşmasına başlayan Başkan Miniç, deprem haberini aldıkları ilk andan itibaren organize olmaya başladıklarını ve Salı günü 06.00'da İskenderun'a vardıklarını daha sonra Antakya ve Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

-"Köyde lojistik merkezi oluşturduk"

Miniç, "Kırıkhan'da daha evvel de yapmış olduğumuz çalışmalardan dolayı orada merkez kurmayı düşündük. Merkeze üç kilometre kala bir köy var. O köyde bir lojistik merkezi oluşturduk. Ve Beykoz'dan gelen ilk 9-10 tır da direkt bizim oluşturduğumuz merkeze geldi. Çünkü çok kalabalıktı merkez ve tırların giriş çıkış yapması işte lojistik merkezlerine ulaşıldı, boşaltım yapması uzun süre alıyordu. Biz de Beykoz'dan gelen TIR'ları kendi oluşturduğumuz merkeze aldık ve oradan yardımlaşmayan köylere direkt araçlarımızla dağıtımlarını yaptık." dedi.

Bilgehan Murat Miniç, bulundukları köyde ve sonraki aşamada Kırıkhan Merkez'deki benzin istasyonu ile Naim Atakaş Anadolu Lisesi'nin bahçesinde aşevi kurduklarını, Beykoz'dan gelen bağışlarla aşevlerinin faaliyetlerine devam ettiğini ve günlük 10 bin kişiye yemek dağıttıklarını anlattı.

Miniç, "Ama Beykoz'da falan arkadaşlarımız da boş durmadılar. Burada oluşturulan afet koordinasyon merkezinde de arkadaşlarımız bizzat işin içinde görev alarak çalışmaya devam ettiler. Bizim orada iki aylık bir programımız var. Ramazan ayının sonuna kadar Allah nasip ederse yardımları ulaştırmaya devam edeceğiz. Tabii bu yardımlarımız bir aşevimiz devam edecek. Bir çadır kentimiz aynı zamanda o çadır kentte çocuklar için bir çadır oyun alanı oluşturacağız. Köyleri terk etmek istemeyen çok insanımız var. Şehirde merkezlerde oturup evi yıkılan insanlar köylerdeki akrabalarının yanına yerleşti. Köydeki bir evde belki 6-7 hane 8-10 hane bir arada yaşamaya çalışıyorlar. Bu bölgelere yardımları ulaştırmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Gaye İnsan Uluslararası İnsani Yardım Derneği Başkanı Bilgehan Murat Miniç, sözlerini şöyle sürdürdü:

-"Sokak hayvanlarına da yardımlarda bulunduk"

"Yardımları ulaştırmaya devam ederken Beykoz'daki hayvanseverlerin yardımlarını da orada dağıttık. Kırıkhan'ı bütün hemen hemen gezdik ve Kırıkhan'da sokak hayvanlarına da yardımlarda bulunduk. Aynı şekilde dezavantajlı bölgeler var. Bölgenin kimlik yapısından dolayı da biraz yardımın az gittiği noktalara gittik. Oralarda da insanlara ulaştık. Beykoz'dan gelen dostlarımızı da orada ağırladık, organize ettik. Bize Beykoz'dan ulaşan bölgede yakını olan dostlarımızın ve yakınlarına yardımları ulaştırdık. Onların da yaralarını sarmaya çalıştık."

-"Güven tesis ettiğimizi burada test ettik, şükürler olsun"

"Beykozlu kimliğiyle bölgeye ilk ulaşan sivil toplum kuruluşu biziz. Halihazırda bölgede bulunan ve faaliyetlerini de kalıcı olarak devam ettirecek olan sivil toplum kuruluşu da... Bununla da gurur duyuyoruz. İyi bir güven tesis ettiğimizi burada test ettik. Şükürler olsun. Bizimle birlikte Beykoz'dan bölgeye gelmek isteyen, kendi yardımlarını bizzat dağıtmak isteyen dostlarımıza da orada altyapımız var. Yani gerek aşevlerimizde, gerekse o bölgedeki çadır kamplarda çocuklar için veya işte ailelerin ihtiyaçları içinde yapmak istedikleri hayır işlerinde yardımcı olmaya çalışacağız."

-"Devlet size ihtiyaç kalmadı diyene kadar bölgedeyiz"

"Kendi imkanlarımızla temin ettiğimiz yaklaşık 3 TIR malzemeyi bölgede dağıttık ve Beykozluların da bölgeye göndermiş olduğu tam 12 yardım TIR'ını biz orada karşıladık. Beykozspor gönüllülerinin gönderdiği koliler vardı onlar da bizim elimize geçti. Hayvanseverlerin kedi köpek mamalarını sokaktaki sokak hayvanlarına dağıttık. Bunların görüntülerini paylaştık. Yani bölgede elimizden geldiği kadar da ulaşılmamış bölgelere ulaşmaya çalışıyoruz. Devletimiz bize bu dakika itibariyle bölgede sivil toplum kuruluşlarının yardım çalışmalarına ihtiyaç kalmamıştır diyene kadar biz bölgede kalacağız"

Dost Beykoz

Dost Beykoz Gazetesi Mart 2023... 236. Sayı
Önceki Dost Beykoz Gazetesi Mart 2023... 236. Sayı
Çavuşbaşı Spor Kulübü Kongresi yapıldı
Sonraki Çavuşbaşı Spor Kulübü Kongresi yapıldı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz