Denizcilik sektörü büyümelidir

  • 1
  • 7439

Vehbi Koç, denizcilik sektörünün geleceğine yönelik önemli açıklamalar yaptı.

Önceki dönem Beykoz'dan İl Genel Meclis Üyesi olan AK Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili aday adayı Vehbi Koç denizcilik sektöründe 2023’de 40 milyar dolar gelir ve 250 bin istihdamın gerekli olduğunu vurguladı.

Mavi vatan için anayasanın gerekli olduğunun altını çizen Koç Türkiye’nin hedefleri açısından denizcilik sektörünün TBMM'de güçlü bir şekilde temsil edilmesi gerektiğini belirtti.·          

AK Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili aday adayı Vehbi Koç bölgemizin en güçlü ülkesi olmak için 2023 yılına kadar denizcilik sektörünün sivil, askeri, ticari ve turistik alanda dört kat büyümesi gerektiğini söyledi.

Mavi vatan için anayasa gerekli

Denizcilik sektörünün işverenleri, yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının TBMM'ye taşımak istediği Koç 2023 hedefleri için denizcilik sektörünün büyümesi gerektiğine işaret etti. Bulunduğumuz coğrafya açısından denizciliğin çok önemli olduğunu belirten Koç “2023 Türk denizcilik vizyonu uluslararası rekabet gücü yüksek küresel ağ ile entegrasyonu sağlanmış ülke ekonomisini destekleyen ve istihdamda artan paya sahip bir yapıda yolcu ve yüklerin zamanında, güvenle ve kesintisiz ulaşımını sağlayacak yapıya kavuşturulması ve sürdürülebilirliğin sağlanması olacaktır. İstikrar içinde büyüyen, gelirini daha adil paylaşan küresel ölçekte rekabet gücüne sahip, bilgi toplumuna dönüşmüş, AB’ye üyelik için uyum sürecini tamamlamış dünya denizciliğinin doğal limanı haline gelmiş, bölgesinde denge ve güven unsuru bir Türkiye olacaktır” dedi.

Türkiye’yi ‘mavi vatan’ olarak tanımlayan Koç deniz ticaretinden alınan payın artırılması için uluslararası ve kabotaj deniz taşımacılığı, gemi inşa sanayisi, gemi inşa yan sanayisi, liman ve kıyı tesisleri işletmeciliklerini, denizcilik meslek eğitimini, deniz turizmini, deniz sporlarını, deniz kültürünü, açık ve kıyısal balıkçılığını, sahil güvenlik ve kıyı emniyeti hizmetlerini, çevre bilincini, iş sağlığı ve güvenliği bilincini, deniz ticaret hukuku alanlarında gelişim ve değişimin gerekliliğinin altını çizdi. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan Vehbi Koç gündem ve siyasete ilişkin yazılarını sosyal medyadan kamuoyu ile paylaşıyor. Denizcilik sektörünün TBMM'de güçlü bir şekilde temsil edilmesi gerektiğini vurgulayan Koç "AK Parti misyonuna ve vizyonuna hizmet etmek için 1. bölgeden aday adayı oldum" dedi.

Vehbi Koç kimdir?

5 Şubat 1960 tarihinde Ankara'da doğan Koç İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nden 1982 yılında mezun oldu. 1991 yılına kadar uzun uzak yol kaptanlığı yapan Koç bu tarihten sonra çeşitli şirketlerde yöneticilik ve kurucu üyelik görevlerini üstlendi. Koç, AK Parti İstanbul İl Genel Meclis üyeliği görevini üstlendi. Piri Reis Denizcilik Vakfı kurucu üyesi ve başkan yardımcısı görevlerini yapan Koç 2012 yılından itibaren aynı vakıfta başkanlık görevini üstlenmektedir.

Haber Merkezi

100 puanlık tek soru
Önceki 100 puanlık tek soru
Beykoz CHP'ye döner mi?
Sonraki Beykoz CHP'ye döner mi?
Yorumlar (1 Yorum)

ali gümrükçü (9 yıl önce)

Sn. Vehbi Koç gerek kişiliği ve gerekse iş hayatındaki başarılarını meclis çatısı altında artırarak devam ettirebilecek,liyakatlı işin ehli ender kişiliklerdendir.kendisine çıkmış olduğu bu yolda başarılar dilerim.Allah Zülcelal muvaffak eylesin.

Yorum Yaz