Deniz Gezmiş ve arkadaşları Beykoz Meclisinde anıldı

  • Güncelleme: 06.05.2015 20:19
  • Okunma: 13705 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediye Meclisi'nin Mayıs 2. Birleşimi gerçekleştirildi. Oturumda gündem dışı olarak Deniz Gezmiş anıldı
Deniz Gezmiş ve arkadaşları Beykoz Meclisinde  anıldı

Beykoz Belediye Meclisi'nin Mayıs Olağan toplantılarının 2. birleşimi gerçekleştirildi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in olmadığı oturumu Başkanvekili Manolya Demirören Tekin idare ederken, gündem dışında yapılan konuşmalarda Deniz Gezmiş ve arkadaşları anıldı. Bundan tam 44 yıl önce 9 Ekim 1971 tarihinde TCK'nın 146/1 maddesi uyarınca idam cezasına çarptırılan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 7 ay sonra 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilmişti. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını adaşı CHP'li Deniz Yıldız anarken, şunları söyledi:

"Öncelikle bundan 43 yıl önce 6 Mayıs 1972'de asılarak katledilen bu ülkenin fidanlarını selam, saygı ve rahmetle yâd ediyorum. 6 Mayıs 1972 tarihinde bu ülke ciddi anlamda karanlığa sürüklenmiştir. Bir daha yaşanmaması için Millet Meclisimizin de bilinçli olması gerektiğini düşünüyorum. Hepinize saygılar sunuyorum."

‘Deniz Gezmiş’in idamına 28 CHP’li onay vermişti’

Beykoz Belediye Meclisi'nin CHP'li Üyesi Deniz Yıldız'ın konuşmasının ardından AK Parti sıralarından, idama onay veren kişilerin de CHP'li olduğuna dair bir uyarı yapıldı. Gerçekten de Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını o dönem idama gönderen TBMM'deki oylamada, Süleyman Demirel'in AP'sinden 218 kişi ‘Evet’ demiştir ve her ne kadar dönemin CHP Genel Başkanı İsmet İnönü 'Hayır' oyu verdiyse de partisinden 28 kişi de idamdan yana oy kullanmıştır. Dönemin CHP Genel Sekreteri olan Bülent Ecevit de İsmet İnönü gibi oylamada 'Hayır' oyu kullanmış; Alparslan Türkeş ve Necmettin Erbakan ise oylamaya katılmamıştır. Beykoz Belediye Meclisi'nin CHP'li Üyesi Deniz Yıldız ise AK Parti sıralarından yükselen "İdama onay verenler arasında CHP'liler de vardı" sözlerine, "Evet, katılıyorum size ve kınıyorum! O gün 'evet' diyen arkadaşlarımızı kınıyorum!" şeklinde karşılık verdi.

Gündem dışı söz isteyen bir başka kişi ise CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel'di. CHP'li Demirel, şunları söyledi:

Gülay Demirel: “Hollykoz, dalga konusu oldu!”

"Paşabahçe adlı şehir hatları vapuru, atıl bir durumda iskelede duruyor. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir ayrıca bunun adının Hollykoz olması sosyal medyada dalga konusu olmuştur. Bize yakışmayan bir durum... Bu konuyla ilgili bir çalışmanız var mı? Bilgi edinmek istiyoruz."

CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel'in önerisi üzerine, konu oy birliğiyle Başkanlık makamına gönderildi. Gündemdeki tek önerge de ilgili komisyona görüşülmek üzere gönderildikten sonra, 8 Mayıs Cuma günü saat 10.00'da 3. ve son oturumda bir araya gelinmesi ilan edilerek toplantıya son verildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz