Recep ÖNCEL
  • 15/07/2022 Son günceleme: 15/07/2022 22:29
  • 3.411

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünü idrak ediyoruz.

Hafızamı zorluyorum o günü tekrar hatırlıyorum. Darbe gecesi akşama saat 21.00 civarı telefonum çaldı. Gelen telefonda haberiniz var mı darbe oluyor herhalde diyen kişiye bendeniz mümkün değil olamaz diye tepki gösterdim.

Daha sonra televizyonu açtım. Gördüklerime inanamadım. Haber maalesef doğruydu. İstanbul’da  Boğaz Köprüsü üzerinde tanklar vardı.

Havalimanına tanklar gelmişti. Ankara’da Genelkurmayda çatışma vardı. MİT ve Özel Harekat bombalandı. TBMM bombalandı. Askeri birliklerde bir hareketlilik görünüyordu. Uçaklar alçaktan uçuyordu.

TRT işgal edildi. Yurtta sulh konseyi adına televizyondan bildiri okutuldu. Bütün bunlara karşı Sayın Cumhurbaşkanımız halkı sokaklara direnişe çağırdı. Marmaris’ten İstanbul’a uçakla hareket etti. İstanbul’da Yeşilköy’e inince halka bütünleşti.

Bu arada aynı gün akşam vakti Kemal Kılıçdaroğlu'nun  Havaalanından Bakırköy Belediye Başkanının evine giderek hiç bir tepki göstermeden darbeyi izlediğini not edelim.

O akşam herkes safını belli etti.

Bir tarafta Etiler'de, Bağdat Caddesinde marketler ve banka ATM‘lere koşanlar oldu.

Diğer tarafta bu milletin has evlatları Boğaz köprüleri hava alanlarına Genelkurmay'a hareket ederek  askeri birliklerin olduğu yerlerin önünü kamyonlarla kapatarak bir mücadeleye girişti.

Ömer Halisdemir'den başlayarak şehitler verdik. İnsanlar tanka karşı vücudunu siper ederek,  kadın erkek genç yaşlı demeden bir mücadele başlattılar. Tankların üzerine çıktılar, egzosuna kumaş parçası tıkadılar.

Uçaklara tepeden gelen ateşe rağmen, kahramanca savundular. Bir gül bahçesine girercesine, toprağa girdiler ve ecel şerbetini içtiler. 252 vatan evladı şehit oldu. 2 bin 734 evladımız gazi oldu.

Bu iş, başka bir iştir. Bu iş, aşk işidir. Bu işin mantığı olmaz. Normal şartlarda, bir insan tanka uçağa karşı vücudunu siper edemez.

Ancak o gün mücadele eden kahramanların ayrı bir cesareti vardı. Bu yürek, er meydanında belli olur.

Tayyip beyin liderliği ve dik duruşu, yüce Türk milletinin kahramanlığı ve isimlerini sayamadığımız vatan evladının yiğitliği sonucunda, dünyada eşi görülmeyen bir şey başarıldı. 15 Temmuz'da bu millet zafer kazandı!

Bu kahramanlık tablolarını değerlendirirken, o günden bu güne olanları bir gözden geçirmek faydalı olacaktır diye düşünüyoruz.

1-Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan ve Türk Milleti kazandı, ihtilalci FETÖ kaybetti.

2-11 Temmuz‘da Birlik Vakfında bayramlaşma oldu. Bu sırada misafir olan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bir konuşma yaptı ve şu tespitlerde bulundu.

3-15 Temmuz'dan sonra, Türk ordusu daha başarılı oldu.

4-PKK/PYD unsurları, Suriye’ye harekat yapılarak etkisiz hale getirildi.

5-İHA-SİHA ve yeni teknolojiler, silahlarla Türk Ordusu daha güçlü hale geldi.

6-Azerbaycan’a destek olarak, Ermenistan’a karşı zafer kazanıldı.

7-Şimdi, Yunanistan Adalar konusunda uluslararası anlaşmalara aykırı hareket ediyor. Biz barıştan yanayız, ama gereken cevabı vermeye muktediriz.

8-Kıbrıs, Libya, Mavi vatan konusu çok önemlidir, haklarımızı koruyacağız.

9-Türkiye, Akdeniz ve Ege Karadeniz‘de enerji aramaya devam edecektir.

10-Rusya Ukrayna krizi çerçevesinde, Türkiye en uygun tavrı  ortaya koydu. Şimdi, limanlarda bekleyen buğdayları güvenli bir şekilde taşımaya yardımcı olacağız.

11-NATO'da haklarımızı biliyoruz, uygun diplomasiyi kullanıyoruz.

Görüldüğü gibi çok güzel işler yapıldı.

Türkiye sadece, Türkiye değildir. Başka ülkeler içinde önemlidir.

Bu ülkenin barış sevgi ve adaletten yana olduğunu ve dahi başka ülkelerin zulmünü, gösteren birçok örnek var ama, burada iki tanesini zikredeceğim.

1-1995 Srebrenitsa'da yapılan büyük katliam neticesinde  bir çocuğun 'Anne çocukları ufak kurşunla öldürürler değil mi?’ diye soru sorması karşısında duygulandım. Maalesef Batı bu işe seyirci kaldı.

2-Başka coğrafyalarda dağıtılan yardımlarda, insanlara yardım yapılırken 'yakınlarda bir tepede, yaşlı bir kadın var, ama o gelemedi’ denilir. Türk heyeti, yardım kolisini alır o tepeye gider, kapıyı yaşlı bir nine açar ve ‘sizin geleceğinizi biliyordum ‘der ...

İşte bizim farkımız budur!

15 Temmuz'un önemi sadece Türkiye için değildir.

Bu ülkenin güçlü olması, Balkanlar’da, Afrika’da, Ortadoğu’da, Filistin’de nihayet her tarafta  bulunan, mazlumlar içinde önemlidir.

Çünkü, bütün dünya bizden çok şey bekliyor.

Böyle anlamlı günlerde, ders almak için düşünmeliyiz.

2023 seçimlerinde, milletin değerlerine saygıdan yana tercih yapmalıyız.

Allah, bu güzel milleti ve yeniden acılar zorluklarla imtihan etmesin.

Ve, bu güzel milletin bahtını açık eylesin!

Yazarın Yazıları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz