Demirtaş: Kimsesizlerin kimi olmalıyız

  • 2014.09.13 00:00
  • Güncelleme: 17.05.2013 00:11
  • Okunma: 5763 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Müftülüğü Din Görevlileri Toplantısı, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Demirtaş: Kimsesizlerin kimi olmalıyız

Her ay periyodik olarak yapılan toplantı bu ayda yoğun bir gündemle icra edildi. İmam-Hatip Soner Çelebi’nin sunumu ile açılan toplantı, İmam-Hatip Muhammet Polat’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından İlçe Müftülük Şefi Yusuf Turgut Koto’nun gündemi sunması ile devam etti.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, din görevlilerinin Receb-i Şerif ve Regaib Kandili’ni kutlayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi:
 
“Varlığın nabzı zaman ne kadar da hızlı akıp gidiyor. Zamanı anlamlı kılmanın yolu onu iyi değerlendirmektir. Zaman bizlere aksiyon ile karşılık veriyor ise biz de zamana re-aksiyon ile karşılık vermemiz lazımdır. Bu da zamanı idrak ve ihya etmekten geçer. Değerli halkımıza üç ayları hissettirmemiz gerekiyor. Camilerimizde ve mahallelerimizde yapacağımız faaliyetlerle cemaatimize ve halkımıza yeni başlangıçlar yaptırmamız gerekiyor. Tabi önce bizde bir değişim gerekiyor. Değişmeden değiştiremeyiz. Diyanet İşleri Başkanlığımızın uygulamaya soktuğu Camiler Genelgesini uygulamamız gerekiyor. Görev tanımımızda yeni değişiklikler ve gelişmeler oldu. Bu yeni değişim ve gelişime ayak uyduracağız, yeni uygulamalar için hazırlıklar yapmamız gerekiyor. Camilerimizde cemaatimize üç noktada hizmet veriyoruz. 1-İbadet Hizmetleri, 2- Namaz öncesi Dersler ve Sohbetler 3- Sosyal-Kültürel Faaliyetler yapmamız gerekiyor. Çevremizde himayeye muhtaç insanları bilmemiz, bulmamız ve ilgilenmemiz gerekiyor. Merhamet kültürüne en büyük katkıyı bizim vermemiz, cemaatimize aşılamamız gerekiyor. Bu bağlamda sizlere verilen afişleri camilerimize asıyoruz. Cemaatimiz camiye geldiğinde hangi hizmetleri alabileceğini net bir şekilde bilmesi ve görmesi lazım. Her birimiz kamu hizmeti veren din görevlileriyiz. Bütün mesaimiz hizmete dönük geçmesi gerekiyor” dedi.
 
 
Müftü Demirtaş, personelin mesleki bilgi ve becerisini artırmak, okuma ve yazma kültürünü geliştirmek için her ay verilen ödev konularının takibinin yapılacağını bildirerek şunları söyledi:
 
“Değerli hocalarım, bizler kitap medeniyetinin müntesipleriyiz. Dinimizin ilk emri ‘oku’ ile başlar, kalem suresinde ise ‘kaleme ve yazdıklarına yemin olsun’ diyerek okuma-yazma kültürünün önemine değinir. İlim, okuma, yazma ve tefekkür ile olur. Ödevlerimizi ihmal etmeyelim. Geçen ayki konumuz insanlık onuru idi. Bu ayki konumuz ‘hikmet-sünnet ilişkisi’ dir. Başkanlığın yayınladığı Konulu Hadis Projesini bitirilerek ürününü verdi. Şu an önümde gördüğünüz kitap bu projenin ürünüdür. 7 ciltlik bu dev eser ‘Hadislerle İslam’ (Hadislerin Hadislerle Yorumu alt başlığı) isimi ile piyasaya sürüldü. Müftülüğümüze bir takım gönderildi. İnşallah ileriki zamanlarda personelimizin istifadesine sunulacaktır. Birçok yönü ile yenilikler getiren bir eserdir. 9.000 civarında hadis-i şerife yer verilmiş, 25.000 civarında Hadis-i Şerife atıfta bulunulmuş, 5.000 ayet-i kerimeye yer verilmiş, üslubu, tarzı ve şekli ile gerçekten bir emek ürünü olmuş bir kitaptır. Hadisler, 8 bölümde, 350 konuda başlıklandırılarak Hz. Peygamberin Risaleti gündeme getirilmiş. İnşallah bu eseri daha geniş şekilde sizlere ve değerli halkımıza tanıtacağız.”
 
 
Müftü Demirtaş, görev mahallimizde tüm vatandaşlarımızı tanımamız gerektiğini söyleyerek şunları söyledi:
 
“Görev mahallimizde himaye ve ilgiye muhtaç insanımıza el uzatmamız gerekiyor. Yaşlıyı, engelliyi, şehit-gazi, dul ve yetim gibi insanlara şefkat ve merhamet elini uzatmamız gerekiyor. İyi olmak yetmez, aktif iyi olmamız gerekiyor. Kimsesizlerin kimi olmalıyız. Din de zaten budur. Merhametten yeterli puanı alamayanlar gerçek dindar olamazlar” dedi.
 
Toplantı Gündemi:
 
- Ekmek israfı ile ilgili yapılması gereken çalışmalar gündeme getirildi.
 
- Din görevlilerine görev mahallinde uyulması gereken konularla alakalı yazı verildi.
 
- 2013 yılında hac ve umre görevi verilen veya umreye gidip-gelen personel sahneye davet edilerek duygu ve düşünceleri alındı.
 
-İlçemize yeni atanan imam-hatip Cemil Kandil din görevlilerine tanıştırıldı.
 
- Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışmasında ilk 8’e giren Kavacık Yıldırım Beyazıt Camii imam-hatibi Muhammet Polat sahneye davet edilerek tebrik edildi.
 
-Görme engelli din görevlimiz Anadoluhisarı Fatih Camii Müezzin Kayyımı Ali Osman Dağlı sahneye davet edilerek, görme engelli olmasına rağmen Mesleki Bilgi ve Beceri Sınavında aldığı 85 puanla ilçe müftümüz tarafından tebrik edildi.
 
-33 yıllık din görevlisi İmam-hatip Zekeriyya Akkaya’nın Va’z ve İrşad çalışması ile alakalı, tutuğu notlar ve çalışma sistemi ile ilgili bilgi vermek üzere sahneye davet edildi ve çalışmaları için ilçe müftümüz tarafından tebrik edildi.
 
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Hüseyin Demirtaş, Müftü, Toplantı

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz