Güncel

Dehşet otobüse 22.5 yıl hapis istendi

Dehşet otobüse 22.5 yıl hapis istendi
2015.01.15 00:00
| | |
6154

Beykoz’da, çıkan yangında 4 kişinin ölümüne neden olan otobüs şoförü Zeynel Abidin Aslan hakkında ‘birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan dava açıldı.

Beykoz Kavacık’ta, bayram arifesi olan 27 Temmuz 2014 günü meydana gelen kazada, Tuzla-Topkapı seferini yapan 500T numaralı halk otobüsü, Kavacık mevkiinde bariyerlere sürtünmesinin ardından yanmaya başlamıştı. Kapıların açılmaması nedeniyle alev topuna dönen otobüste 4 kişi feci şekilde yanarak hayatını kaybetmişti.

Kazadan kurtulan otobüs şoförü 52 yaşındaki Zeynel Abidin Aslan, çıkarıldığı savcılıkta, araçta dizel yakıt kullandığını iddia ederek aldığı son yakıt faturasını da savcılığa sunmuştu. Mahkemeye sevk edilen Aslan tutuklanmıştı.

‘Yakıt deposu delindi’
Otobüs şoförü Aslan’ın, savcılıkta yakıt olarak dizel kullandığını iddia edip faturalarını da sunmuş olmasına rağmen enkazdan alınan numunelerin gönderildiği Ege Üniversitesi’nden gelen raporda, yakıtın yanıcı solvent madde karışımlı 10 numara yağ olduğu ortaya çıktı. Savcı Mustafa Okay’ın yürüttüğü soruşturmanın iddianamesi 5 ay sonra tamamlandı.

‘Bilinçli taksir’
Savcı Mustafa Okay, 5.5 aydır tutuklu bulunan otobüsün şoförü Zeynel Abidin Aslan’ın, solvent madde karışımlı 10 numara motor yağının kullanılması halinde depoya sirayet edecek küçük bir kıvılcımda yangın çıkabileceğini öngörmesine rağmen söz konusu yakıtı kullandığını, bu nedenle de ‘bilinçli taksir’le bu suçu işlediğine kanaat getirerek sürücü Aslan’ın ‘birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan 3 yıldan 22.5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talebiyle Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açtı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Kavacık, Zeynel Abidin Aslan, kaza, ölü, dava, yakıt

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"