Makaleler

Değişenler, değiştirenler

2014.07.17 00:00
| | |
8587

Kimse bana bu hakkı vermek istemese de ben kendimde bu hakkı görüyorum…

Hep yapıcı olarak ortaya koymuş olduğumuz eleştirilerimizi art niyetli bulup kabul etmeyenlerin halini üzülerek seyrediyorum…

Tabii ki siyasetten bahsediyorum.. Hem de AK Parti’nin 2. Olağan Kongresi’nden. Tamam, çok yazıldı çizildi. Kabul ediyorum.. Fakat detaylara kimse dikkat çekmedi…

Kongre öncesi görev yapan yönetimin başarısız olduğunu söylediğimizde herkes bizi topa tuttu. Bizi topa tutanlar, kongre salonun ruhsuz ve heyecansızlığı hakkında acaba ne düşündü. İşte o salondaki cansız yapı onların eseriydi.

Burada esas masaya yatırılması gereken kongre sürecinde yaşanan gelişmeler. AK Parti’nin ulusal basın ve bazı güç odakları tarafından dikkatlice izlendiğini, göz önünde bulundurduğumuz zaman önemsiz gibi gözüken konuların neden eleştiri konusu olduğunu daha iyi anlarsınız.

Özellikle Beykoz siyasetinin, sorunlu bölge olmasından dolayı sözünün eri ve istikrar vaat eden isimlere ihtiyacı olduğu her platformda dillendiriliyor. Siyaset arenasının kendi çıkarları için zık zak çizen insanlardan derhal kurtulması gerekiyor.

AK Parti kongresinin iki listeyle yapılacak olması, daha sonra tek listeye düşmesi demokrasinin işlemediğini göstermiştir. Buna hem de yön değiştiren birisin sebep olması gerçekten endişe vericidir.

Siyasette hızlı adımlarla gidemezsiniz… Önce bayrak asacaksınız, sonra insanları ikna etme kabiliyeti taşıyacaksınız. Sonra, güvenilir olup sorumluluk taşıyabilecek yüreğe sahip olacaksınız.  Siyaseti etiket olsun diye yapmayacaksınız… 

Kongreyi bizzat takip edenler iyi değerlendirsinler…

Beykoz’da iki liste yarışsaydı Ahmet Batu kaybeder miydi ?.. Hayır. Sizce Akın AK bunu tespit edemeyecek kadar tecrübesiz mi?

Maksat demokrasiyi işletmek, el ele kol kola birlik beraberlik mesajı verip, “ha bugün ha yarın yıkılacak”diye bekleyenlere prim vermemekti.

Hasan Şatıroğlu istifa etmelidir !..

Ama ne yazık ki, üzerine yoğun baskı yapılarak çekilmesi istenen grubun önde gelen isimlerinden Hasan Şatıroğlu’nun siyasi anlayışı birlik beraberliğe giden yolu kesti… Demokrasi işlemedi… Gidenler gitti.

Ali Muradoğlu’nun kongre çıkışında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a söylediği Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övur’un da köşesine yer verdiği şu cümleler her şeyi anlatmaya yetti:

Ali Muradoğlu: Sayın başbakanım sizi çok seviyoruz. Ama bir şey sormak istiyorum. Siz tek liste çıkması için ısrarlı oldunuz mu?

Başbakan Erdoğan: Böyle bir şey yok. Ancak biz şunu istiyoruz, AK Parti ilçe kongreleri bir CHP, bir MHP kongresi gibi vurdulu kırdılı olmasın. İş bilen dik durabilen insanlardan oluşum yapılsın ve insanların karşısına tek listeyle çıkılsın.

Ali Muradoğlu: Sayın Başbakanım bırakın dik durabilmeyi, ayağa kalktığımız zaman belimize bir odunvurup bizi düşürüyorlar. Bu nasıl demokrasi? Biraz önce tehditle arkadaşımıza listeyi çektirdiler. Hiçbir demokrasi yarışı olmadan gelişme olur mu? Size yanlış bilgi veriyorlar. Beykoz'un üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Bıraksınlar da insanlar gelişerek değişsin. Rekabet olmadan demokrasi olur mu?”

Bu diyaloğun gelişmesine Şatıroğlu’nun etkisi olmuştur… Sayın Başbakanın, “İş bilen dik durabilen insanlardan oluşum yapılsın”  cümleleri Şatıroğlu’nun mücadele anlayışıyla ters düşmüş ve daha yola çıkmadan notu verilmiştir.

Şatıroğlu, kongre gecesinde bile insanları ikna etmeye çalışıp ertesi gün rakibi olduğu insanların yanında yer almakla, “Hasan Şatıroğlu” olma özelliklerini kaybetmiştir. Belki kendisi yönetim kurulu üyesi olmuştur, fakat, ona duyulan güveni de ayaklar altına almıştır… Şatıroğlu, sırf rakibi bertaraf etmek adına alındığı yönetimden derhal istifa ederek güvenini kaybettiği insanlardan özür dilemelidir.

Benim anlayamadığım bir başka hususta; yeni yönetimin oluşmasında, Osman Şimşek ve Salim Kararmaz’a neden ihtiyaç duyulmadığıdır… 

İstikrar vaat eden insanlardan uzak durmak bu partiye ne kazandıracaktır. AK Parti, insan değirmeni olmaktan çıkarılmalı, birisi bir diğerinden korkuyor diye Beykoz’un istikbali ve hizmet alma şansı harcanmamalıdır…

Selam ve Sevgi ile…

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"