Değirmendere Camisi minik misafirlere yeniden yuva oldu

  • 0
  • 6447
Değirmendere Camisi minik misafirlere yeniden yuva oldu
Değirmendere Camisi minik misafirlere yeniden yuva oldu
Değirmendere Camisi minik misafirlere yeniden yuva oldu

Geçtiğimiz yıl yavrularını burada dünyaya getirerek ayrılan leylekler yuva olarak yeniden Beykoz'u seçti.

Kış sonunda İstanbul'un Beykoz ilçesine gelerek yerleşen göçmen leylekler, burada yavrulayıp yavrularını yetiştirdikten sonra yeniden Akdeniz'deki sıcak bölgelere göç ediyorlar.

Beykoz Değirmendere Camisi'nin kubbesine ilk olarak 2012 yılında yuva yapan leylek çifti, bu zamana kadar yaklaşık 25 yeni leylek dünyaya getirerek Beykoz civarında eğitti.

Beykoz'un maskotu haline gelen leylek çifti, Paşamandıra Mahallesi'ndeki Değirmendere Merkez Camisi'nin kubbesine ağaç dallarından ve kuru otlardan kurdukları aynı yuvayı onararak yerleştiler.

Bu yıl ilk yavrusunu dünyaya getiren dişi leyleğin yuvaya vardıktan 15 gün sonra kuluçka süresi başladı. Beykoz'un Karadeniz'i andıran Paşamandıra Mahallesi'nde 2012 yılında dönemin Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in destekleriyle yapılan Değirmendere Merkez Camisi, leyleklerin de yuvası haline dönüştü.

Bölge halkının kısa sürede sahiplendiği leyleklere "yaren" yakıştırması yapılırken, erişkin hale gelen yavru leylekler caminin kubbesinin yakınlarında bulunan yapıların çatılarında vakit geçirmeye başlıyor.

Mahalle sakinlerinden Muammer Çınar, "Leyleklerimiz her sene geliyor, babadan oğla miras gibi oldu bu yuva. Camimizin cemaati gibiler de aynı zamanda yeniden yumurtladıktan sonra başka leyleklerin geleceğini düşünüyoruz. Buralara alışan diğer arkadaşları da aynı şekilde cami etrafındaki evlerin çatılarına konuyor." dedi.

Çınar, uçmayı öğrendikten sonra köyden sonbahar göç yolculuğuna çıkan leylek çiftini üzülerek yolcu ettiklerini ifade etti.

Köylülerden Orhan Keçici, "Her sene buraya leylekler geliyor, her sene yavruluyorlar. Onlar köyü sevdiler, biz de onları sevdik. Köyün bereketi gibi oldular. Artık öyle sevimli hale geldiler. Köy onların sayesinde meşhur olmaya başladı. Herkes onlara alıştı, onlar bizden kaçmıyor, biz de onlardan kaçmıyoruz." diye konuştu.

Haber Merkezi

Beykoz Belediye Başkanı korsan taksici oldu
Önceki Beykoz Belediye Başkanı korsan taksici oldu
Boğazın Yargıçları Beykoz’daki turnuvada göz dolduruyor
Sonraki Boğazın Yargıçları Beykoz’daki turnuvada göz dolduruyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz