Şeref KAÇMAZ
  • 06/12/2023 Son günceleme: 06/12/2023 12:06
  • 5.149

14 Mayıs 28 Mayıs derken zaman geçti gitti, 2024 Mart Yerel Seçimleri kapıya dayandı.

Gelin hep birlikte yerel seçimlerle ilgili olarak güzel Beykoz’umuzda yaşanan siyasi atmosferi değerlendirelim.

AK Parti ve Cumhur ittifakı; Zeytinburnu Belediye Başkanlığı yaparken Beykoz Belediye Başkan adayı olarak ilçemize gönderilen Sayın Murat Aydın, 2019 seçimleri öncesinde çok iddialı propaganda yaparak 5 yılda 15 yıllık hizmet sözü vermişti, ayrıca imar çalışmalarının başından bu yana AK Partinin genel olarak kullandığı “Beykozlu Beykoz’da kalacak” sözünü de kendi adına yineledi.

(Bütün bu sözlerin ne kadar yerine getirildiğini ilerleyen yazılarda değerlendireceğiz.) Her türlü iç!! ve dış muhalefete karşı seçimleri kazanarak Belediye başkanı oldu. Sanki daha dünmüş gibi değil mi? Murat başkan, doğal olarak ve elbette 2024 Yerel Seçimleri için Cumhur İttifakı’nın en güçlü adayı. Aday adaylığı sürecinde Murat Aydın’a rağmen aday adaylığı başvurusu yapan eski teşkilat mensuplarının olması gayet normal. Uzun soluklu yolculuklarda hesaplarda uzun vadeli olur, akçeli işlerde adı çıkmayan, yolsuzluk bataklığına bulaşmayan, birçok Beykozluya göre başarılı bir belediye başkanı varken, aday olamayacaklarını bile bile adaylık başvurusu yapıyor olmalarını muhtemelen 2029 yılına hazırlık olarak değerlendiri-yorum.

Ancak Başkan Murat Aydın, aday olmayacağını açıklamadığı halde Onunla aynı dönemde ilçe başkanlığı yapan, Belediye çalışmalarının günahına da sevabına da %50 den daha fazla ortak olan bir ilçe başkanının, ilçe başkanlığından istifa ederek aday adayı olmasını anlamak da zorlanıyorum. Bırakacağını açıklamayan ve koltukta oturmaya devam eden bir başkan varken, dava sahibi bir ilçe başkanının aynı makama talip olması için çok ciddi gerekçeleri olması lazım. Muhalif bir seçmen olarak aklıma ilk gelen ve en masum olan sorular şunlar? İlçe başkanı, belediye başkanını başarısız mı buluyor? O’nun yapmadığı- yapamadığı neyi yapacak? Aday olursa kimi - neyi eleştirerek oy isteyecek? Bunların ve soramadıklarımızın cevabını bekliyoruz…

Cumhur ittifakı içindeki MHP ve BBP AK Parti adayını destekler mi? Şimdilik bu sorunun cevabı EVET. Bir değişiklik olur mu? Olmaz gibi duruyor, ama çok zaman var.

YRP, yerelde ittifak yapmayacağını, Belediye Başkan adaylarını açıkladığı bir programla ilan etmiş oldu. Ancak bu hamlenin pazarlık gücünü arttırıcı bir adım olması da muhtemel. Beykoz’da aday çıkarır mı? Bekleyip göreceğiz.

Millet İttifakı; CHP’de genel başkan değişmesi ile çok radikal değişiklikler gözlü-yorum. Yeni genel başkan eski genel başkanın muhafazakâr ve mütedeyyin seçmen üzerinde oluşturduğu ılımı ve olumlu havayı birden bire kasırga gibi darmadağın etti. CHP eski asli kimliğine hızla dönüş yapıyor, yani iktidar olmak için her şeyi mubah saymadan öz benlikleri ile az olsun ama taviz olmasın dermiş gibi politikalar geliştiriyor. Kavala’ya, Demirtaş’a giden selamlar oy olarak dönmez ama o selamlarla birlikte birçok oy da gider. Gelen gideni aratacak mı? AK Parti için yeni bir maden sahası mı?

CHP, Beykozlu seçmeni CHP etrafında konsolide edecek bir aday çıkartır mı? Aday adaylarına baktığımızda çok renkli ve iddialı isimler var. Seçmen adaya göre tercihlerini değiştirir mi? Geçmişte örnekleri var.

İYİ Partide, seçim öncesi ittifaka karşı olanların bir kısmı partiden ayrıldı, ayrılmayanlar da seçim sonrası sessiz sedasız tasfiye edilmeye çalışıldı, galiba mayına bastılar, çok ses çıktı. İçerdeki ittifak karşıtı yöneticilerin (ittifak karşıtı demeyelim, HDP destekli CHP ittifak karşıtları) masaya yumruğunu vurması genel başkanlarını frene bastırdı. Bu başka ittifaklara kucak açmayacakları anlamına gelmez. Muhtemelen önümüzdeki günlerde çok farklı gelişmeleri göreceğimizi düşünüyorum.

Saadet Partisi, (CHP eski genel başkanının fedakârlığı ve zafere olan açlığının da etkisi ile) zar zor yürüttüğü HDP destekli CHP ittifakını yerel seçimlerde devam ettirmeye hiç niyeti yok gibi. Zaten Saadet Partisine de yakışan tek başına seçime girmektir. Tabi ki Saadet Partisi bayrağı altında seçime girmeyi kabul eden bütün partilerle iş birliği yapabilir, yapması da gereklidir. İttifak yapacak mıdır? SP amblemi ile seçime girecek diğer partilerle ittifak yapacağını düşünüyorum.

Seçimlere yaklaşık 4 ay gibi bir zaman var, bugünden sonuçlarla ilgili açıklama yapmak çok iddialı olur. Ancak şu bir gerçek ki Millet ittifakı olarak yola çıkanların her biri ayrı baş olarak devam edeceğine göre (Parçalı bulutlu muhalefet kötü havanın habercisi olur) ve AK Parti ile Cumhur ittifakının da kale gibi ayakta durduğuna göre, ayrıca bu seçimleri kazanmak için %50 oy değil, en çok oy almak gerektiğine göre sepette kaç yumurta kaldı? Şaka şaka, tabi ki seçimi aziz milletimizin gönlüne girmeyi başaranlar kazanacak. Samimi olanlar, doğal olanlar,  güvenilir olanlar kazanacak. Aldatmayanlar, yarı yolda bırakmayanlar, sözlerinde duranlar kazanacak. Seçime girecek bütün adaylara başarılar diliyorum.

Adaletin güçlü, güçlünün de adil olduğu bir dünyanın en kısa zamanda kurulması duası ile Allah’a (CC) emanet olunuz.

Yazarın Yazıları