Danışman Cavit Gül: 'Bizim de hatalarımız olmuş, olabilir'

  • 1
  • 7991
Danışman Cavit Gül: 'Bizim de hatalarımız olmuş, olabilir'
Danışman Cavit Gül: 'Bizim de hatalarımız olmuş, olabilir'
Danışman Cavit Gül: 'Bizim de hatalarımız olmuş, olabilir'
Danışman Cavit Gül: 'Bizim de hatalarımız olmuş, olabilir'

Dost Beykoz'da yayımlanan haber üzerine düzenlenen basın toplantısında, 'hukuk' yoktu ama 'laf' çoktu.

Dost Beykoz'da yayımlanan haber üzerine düzenlenen basın toplantısında, 'hukuk' yoktu ama 'laf' çoktu.

Geçtiğimiz günlerde Dost Beykoz'da "Beykoz'da Görgüsüzlüğün Belgesi Bulundu" başlığıyla yayımlanan habere CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan'ın da katıldığı bir basın toplantısında CHP'li Meclis Üyesi Cavit Gül yanıt verdi. Dost Beykoz'un sözkonusu haberle ilgili olarak tüm bilgi ve belgeleri açıkça yayımlamış olmasına rağmen, "Gerçekleri açıklayacağım" diyen Cavit Gül, ilginç açıklamalar yaptı. "Alibahadır Köyü Muhtarı Cavit Gül üniversite danışma kurulu üyesi olacaktır" ifadesinin sözleşme metinlerinde yer aldığını kabul eden Cavit Gül, hukuku hiçe sayarak ve ısrarla, sözkonusu Danışma Kurulu Üyesi'nin 'köyün tüzel kişiliği' olduğunu savundu.

‘Cavit Gül, Dost Beykoz’un yayımladığı belgelerde ıslak imzası bulunmayan Kaymakamın, sözleşmeye onay verdiğini iddia etti’

Aynı zamanda Avukat ve dolayısıyla bir Hukukçu olan İlçe Başkanı Şevket Arıkan da Cavit Gül'ün dediklerini onayladı ve sözleşme metninde Cavit Gül’ün adının yazdığı Danışma Kurulu Üyeliğini 'köyün tüzel kişiliği' ile ilişkilendirdi. Sözleşmelerde köy tüzel kişiliğinin, 'bir isim yazması' halinde geçersiz olacağını bilmeyen ya da bildiği halde belirtmeyen ikili, sözleşmede yer alan diğer maddeler üzerinde durmayı tercih etti. Hukuk konusunda yapılan bu yanlış bilgilendirmenin yanı sıra CHP'li Meclis Üyesi Cavit Gül, ilginç bir şekilde sözkonusu belgelerin Kaymakam onayından geçtiğini söyledi. Oysaki Dost Beykoz'da yer alan belgelerin hiçbirisinde Kaymakam onayına dair bir mühür ya da ıslak imzaya rastgelinmemişti. CHP'li Meclis Üyesi Cavit Gül, konuşmasının sonunda bir hata olabileceğini de belirtti ancak Dost Beykoz'u 'birilerini korumakla' itham etti. Beykoz Belediye Meclisi'nin CHP'li Üyesi Cavit Gül, "Ama ne yazık ki, yani insan biraz daha bu konularda daha duyarlı, daha gerçekçi... Belki bizim de hatalarımız olmuş olabilir... Ama basında bu şekilde çıkan haberler birilerini koruma amaçlı çıkmıştır" şeklinde konuştu.

Dost Beykoz'da belgeleriyle birlikte yayımlanan bir haberle ilgili olarak CHP İlçe Yönetimi'nde düzenlenen basın toplantısı, ilginç ama tuhaf noktalarıyla dikkat çekti. Önce Şevket Arıkan'ın söz verdiği CHP'li Meclis Üyesi Cavit Gül, sözleşmelerle ilgili olarak mevcut hukuk düzenini erozyona uğratırcasına bir açıklama yaptı ve adının geçtiği maddenin, kendisini değil Köy Tüzel Kişiliği'ni temsil ettiğini savundu. Hemen yanında yer alan CHP Beykoz İlçe Başkanı ise Avukat kimliği bulunmasına rağmen, Cavit Gül'ün bu 'yanlış' bilgilendirmesine müdahale etmedi ve ilginç bir şekilde Cavit Gül'ü savundu. Dost Beykoz'da zaten yer alan belgelerdeki maddeleri tek tek okuyan Şevket Arıkan, konuyu başka bir yere çekmeye gayret etti.

‘Şevket Arıkan, Başkan Çelikbilek’in sözlerini alıntılarken, toplantıyı izlemeye gelen CHP’liler alay edip, gülüştüler’

Cavit Gül ile ilgili konunun bitiminde, bu kez Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği basın toplantısında söylediklerine yanıt veren Şevket Arıkan, ilginç söylemlerde bulundu. "Sizin İlçe Başkanınız, referans alıyor Cumhurbaşkanınızdan..." diyerek, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 'yalnızca Yücel Çelikbilek'in ve AK Parti’nin Cumhurbaşkanı' ilan eden Şevket Arıkan'a toplantıyı izlemeye gelen CHP'liler de eşlik etti. "Sayın Belediye Başkanı diyor ki, 'Ben gece yatarım! Rüyamda bir proje görürüm! Bunu da yapmaya çalışırım' diyor..." şeklinde konuşan CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan'ın sözleri karşısında, salondaki CHP'liler alay ederek, gülüşmeye başladı. CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan ise "Arkadaşlar, lütfen... Çok rica ediyorum ve sizleri ciddiye davet ediyorum" dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

CHP İlçe Başkanı Arıkan: “İstihare konusunu Başkanla bir sohbet konusu yapmak isterim”

"İstihareye yatarak Devlet'in sorunları çözülmez! Şu projelerinizi bir koyun, tartışalım... Ortak aklı bulalım... Bireysel beyinleri, kolektif bir beyin haline getirelim. Bunu Beykoz için yapalım. Bizlerin yatarak gördüğü rüyalarla Beykoz'un sorunları çözülmez, Sayın Belediye Başkanım... Bunu bir sürç-ü lisan olarak kabul ediyorum. Başka bir şey anlatmak istiyordunuz ama herhalde gazeteci arkadaşlarımız orayı atladılar. O nedenle yüzyüze geldiğimizde bu istihare konusunu Sayın Başkanla bir sohbet konusu yapmak isterim."

Öte yandan CHP'li Meclis Üyesi Cavit Gül, gerçekleştirilen basın toplantısında, Dost Beykoz'da yer alan habere dair şunları söyledi:

CHP’li Cavit Gül: “Kaymakam da onayladı!”

"Biliyorsunuz, 16.10.2015 tarihinde bütçe konuşması yapmıştım. Bütçe konuşmamdaki tamamen kararım olarak değil, biz bir önerme şeklinde orada sunduk ve oradaki mazotla ilgili belgelerimize dayanarak, Meclis kürsüsünden bir konuşma yaptım. Basınımız da orada izledi. Bu konu, İlçe Başkanımız tarafından ilgili kurumlara sevk edilmiştir; bizden çıkmıştır bu olay... Bu olayın yasal süreci devam etmektedir. Gelelim, 2007 ve 2012 yılında Köy Tüzel Kişiliği'ne ait üniversite yeriyle ilgili 2 tane ayrı ayrı firmalardan talep olmuştur. Birinci konu, 11.05.2007 tarihinde ilgili şirket Alibahadır Muhtarlığı'na üniversite için yer talebinde bulunmuştur. Dolayısıyla, Köy Tüzel Kişiliği'ne ait 2 Pafta 144 Parsel'de 41 dönüm 66 metrekare arazi, 01.08.2007 tarihinde alınan köy kararıyla, 49 yıllığına kira sözleşmesi yapılmıştır. Bu kira sözleşmesi yapılırken, Köy Tüzel Kişiliği'nin kararı, Kaymakam onayı alınarak, bu yer kiraya verilmiştir. Kira sözleşmesinde köy halkının istihdam edileceği, köy nüfusuna kayıtlı fakir öğrencilerden ücret alınmayacağı, sağlık birimlerinin köy halkına yüzde 40'a varan indirimler sağlayacağı; üniversite sınavlarını kazanmaları halinde Alibahadır Köyü nüfusuna kayıtlı öğrencilerin ücretsiz okuyacağı; üniversite mütevelli heyetinin Alibahadır Köy Muhtarı olacağı... Yani burada sözleşmede benim ismim tabi ki vardır ama Alibahadır Köy Muhtarı olarak, orada Mütevelli Heyeti'nde köyün haklarının korunması nedeniyle bulunması... İlgili sözleşme imzalandıktan sonra Beykoz Kaymakamı'nın onayına sunuldu ve Kaymakam da onayladı.”

Dost Beykoz’un haberi hazırlarken ilçedeki muhtarların da görüşüne başvurmasına da değinen CHP’li Cavit Gül, muhtarlara hak verdi. Dost Beykoz’un belgesiyle yayınladığı ve Üniversite Danışma Kurulu Üyesi kısmında Cavit Gül olarak isminin yazılı olduğu gerçeğini gözardı eden Cavit Gül, isminin geçtiği bir maddenin ‘köy tüzel kişiliği’ olduğu konusunda ısrarını sürdürdü. Dost Beykoz’un röportaj yaptığı muhtarlardan bahsederken, “Arkadaşları zan altında bırakmak istemem…” diyerek söze başlayan Cavit Gül, şöyle dedi:

Beykoz Belediyesi’nin CHP’li Üyesi Cavit Gül: “Benim be mütevelli heyetiyle ne işte diğer konudaki görevimle, firmalarla hiçbir ilgim alakam yoktur”

“Burada bilgi çarpıklığı olmaması için hem basınımızın hem Beykoz Halkının... Yani bilgiyi doğru aktarma açısından ben bu ihtiyacı duydum. Bu bilgiyi de size aktarmak istiyorum. Belgeleriyle aktarmak istiyorum. Yani burada herhangi bir gizli saklı yaptığımız bir şey yok. Diğer gazete yazmış diye cephe de aldığım yok. Bunu da açık ve net olarak söylüyorum buradan... Bana sormuş olsaydı, ben bunu röportaj yaparak da basına bu şekilde bilgisini de verirdim. Ama olmadı... Bir takım farklı şekilde... O günkü görevimiz, bugünkü şeyimizden dolayı, sıkıntıdan dolayı böyle bir haber yapılmış. Ama haberin gerçekliği, olması gereken yapılması gerekirdi. Benim ne mütevelli heyetiyle ne işte diğer konudaki görevimle, firmalarla ilgili de hiçbir ilgim alakam yoktur. Ama bunları söylerken de ben arkadaşlarımı zan altında bırakmak istemem. Röportaj yapılırken Mahalle Muhtarımıza soruluyor: 'Böyle bir üniversite yapılsa, bu üniversitenin yerinde görev alır mısın?' şeklinde sorular soruluyor. Arkadaşlarımız da doğal olarak, haklıdır, çünkü köy tüzel kişiliği değil; 'Almam' diyor ama üniversite yapılması için elimden geleni yaparım diyor. Katılıyorum, o da doğrudur. Ama burada bir fark var: Köy Tüzel Kişiliği... Bu Köy Tüzel Kişiliği'ni temsil eden kurum da yani oradaki birim amir de muhtardır. Yani burada fark var. Biz de bu hakları korumak için alınan Köy Meclis Kararı ve Köy İhtiyar Heyeti kararıyla, köyü temsil noktasında almış olduğumuz kararlar, köyün haklarını korumak amaçla yapılan bir sözleşmedir.

Cavit Gül, Meclis’in AK Partili Üyelerine gözdağı verdi: “Yarın başka bir şeyler de çıkabilir!”

Ama ne yazık ki, yani insan biraz daha bu konularda daha duyarlı, daha gerçekçi... Belki bizim de hatalarımız olmuş olabilir... Ama basında bu şekilde çıkan haberler birilerini koruma amaçlı çıkmıştır. Belediye'de bir yolsuzluk, bir şey varsa konu zaten yargıya intikal etmiştir. Yarın başka bir şeyler de çıkabilir. Biz bu Belediye Meclisi'nde görev yapıyoruz. Beykoz Halkı bize görev vermiştir. Ne görevi vermiştir? Muhalefet görevi vermiştir. İktidara da Beykoz'u yönetme görevi vermiştir. Biz de Meclis Grubu olarak bu görevimizi sürdürüyoruz. Biz demiyor ki, 'Belediye! Sizin yaptıklarınız yanlıştır! Şudur, budur!'... Yapılan her işte Beykoz Halkı'nın menfaatine olacak ne varsa bizi de komisyonlara dâhil edin; bilgi dâhilinde biz de katkı sunalım... Bu konuda her zaman arkadaşlarımıza söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz. Ama bir yanlışlık, bir usulsüzlük de varsa... Yani 51 bin oy almışın... Ben ona da bakmıyorum... Beykoz'da yaşayan 250 bin kişiye hizmet noktasında yapabileceğimiz bir şey varsa, yanlışlıklar da varsa biz bunu Meclis'te dile getireceğiz. Siz basın olarak da yazarsınız-yazmazsınız... Takdir sizin..."

'Beykoz'da Görgüsüzlüğün Belgesi Bulundu'
haberini okumak için tıklayınız.

Haber Merkezi

Beykoz Polonezköy alev alev...
Önceki Beykoz Polonezköy alev alev...
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (1 Yorum)

koray erdem (9 yıl önce)

Cavit Gül Beytaş'ın hemen karşısında bulunan Gülen Balık Sofrasının son durumunu, yaptığı kaçak yapı ve yıkım kararını da açıklayacak mı!!!!!

Yorum Yaz