D Vitaminin önemi!..

  • 19.06.2021 18:05
  • Okunma: 2555 kez

Dr. Hüseyin Atilla TÜYSÜZ


Sağlıklı kemiklerin oluşması ve kemik sağlığının korunması için D vitamini çok önemlidir.

Beyin, kalp, mide, prostat, pankreas ve cilt içinde önemi vardır. Kemiğin yapısında olan kalsiyum, D vitamini varlığında vücut tarafından emilir. Fosfor metabolizmasında da etkilidir.

Kanser, enfeksiyon, oto immun hastalıklar, kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı dahil birçok kronik hastalıklarla ilişkisi belirlenmiştir. Covid-19'a karşı birçok mekanizma ile hastalığın sıklığını ve ölüm oranını azaltıcı şekilde etkili olduğu belirlenmiştir.

Güneş ışıkları derideki bir kimyasal maddeyi aktif hale dönüştürerek vücutta D vitamini üretir. Güneş D vitamini için kolay ve güvenilir yoldur. Güneşin iyi olduğu bu günlerde güneşlenerek D vitamini depolarımızı artırabiliriz. D vitamini az da olsa ( %20'sini ) besinlerle karşılayabiliriz. Balık ( somon, uskumru, pisi balığı, ringa balığı, ton balığı en çok bulunduran balıklardır ), balıkyağı, karaciğer, tereyağ ve yumurta sarısı D vitamini yönünden zengindir. D vitamini ince bağırsaktan emilir. Karaciğer ve yağ dokusunda depolanır.

D vitamini 20 birimin altında ise EKSİK

21-29 arasında ise YETERSİZ

30'un üstü ise YETERLİ ( ideali 40-60 arası)

150'den fazla ise TOKSİK kabul edilir.

D vitamini düşük olanlar; 12 aylıklar 400 ıu, 1-70 yaş 600 ıu, 70 yaş üstü 800 ıu günlük D vitamini alabilirler.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Eksikliğinde; halsizlik, yorgunluk, depresyon, azalmış fiziksel aktivite, gündüz uykuya meyil ve kramplar görülür. En önemlisi ise kemiklerin yumuşak, ince ve kırıldan hale gelebilir olmalarıdır.  Çocuklarda kemik zayıflığı ( bulguları çok değişkendir, hafif kemik ağrılarından başlar, kemik eğriliği ile şekil bozukluğu gelişebilir ) görülebilir. Erişkinlerde kemik yumuşaması şeklindedir.

Özellikle kışın tekrarlayan üst solunum yolları enfeksiyonlarından D vitamini azalması neden olabilir. Sık tekrarlayan virütik veya bakteriyel enfeksiyonlarda D vitamini ölçülmesinde fayda vardır.

Yeterli D vitamini varlığında, hipertansiyon, kalp yetmezliği, felç, parkinson ve demans hastalıklarına yakalanma riski azalır. Astım hastalarının, şeker hastalarının ve şişmanların D vitamini baktırmalarında fayda vardır.

Kimlerde Eksik Olabilir

Yaşlılar

Kapalı ortamda çalışanlar

Beslenme bozukluğu olanlar

Gebe/emziren anneler

Böbrek ve karaciğer hastalığı olanlar.

Değerli dostlar, sıcak yaz günlerinde güneşten istifade ederek bolca D vitamini depolamanızı tavsiye ediyor ve kalın sağlıcakla diyorum.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları