Cumhurbaşkanlığı, Beykoz'da cam müzesi kuruyor

  • Güncelleme: 27.11.2020 21:45
  • Okunma: 2989 kez
  • Yorum: 1
Cumhurbaşkanlığına bağlı Milli Saraylar idaresinde ihalesi yapılarak tamamlanma aşamasına gelen Beykoz Billur ve Cam Müzesi yakında açılacak.
Cumhurbaşkanlığı, Beykoz'da cam müzesi kuruyor

Osmanlı İmparatorluğu'ndan bu yana cam sanatının yaşatıldığı şehir olarak hafızalara kazınan Beykoz'da bir cam müzesi daha kuruluyor.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı idaresindeki Milli Saraylar tarafından restorasyon ihalesi yapılan müzenin yılbaşından sonra ziyaretçilere açılması bekleniyor.

Milli Saraylar tarafından ilçenin ilk nitelikli müzesi olarak kurulacak olan Beykoz Billur ve Cam Müzesi'nde Selçuklu'dan günümüze cam sanatını anlatan tarihi eser, obje ve ürünler yer alacak.

Beykoz Korusu içinde yaklaşık 400 dönüm arazi üzerinde bulunan Tarihi Abraham Paşa Köşkü'nde yer alan müzede ağırlıklı olarak Milli Saraylar'ın envanterine kayıtlı eserler yer alacak.

Bin 400 metrekarelik kapalı alanı bulunan köşk, dönemlerine göre 13 sergi salonuyla düzenlenerek ziyarete açılacak. Camın ham maddesiyle başlayan yolculukta Selçuklu ve Osmanlı Saraylarından eserler ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.

Müzede en büyük alan Beykoz camlarına ayrılacak. Beykoz'un simgesi Çeşm-i Bülbül ürünler, sürahiler, gülabdanlar, zarif ve özgün Beykoz işi camlar geniş bir yelpazede sergilenecek.

Erdoğan, daha önce inceleme yapmıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi İsmail Kahraman, 13 Nisan 2018 günü cuma namazını kıldıktan sonra Beykoz'a gelerek Abraham Paşa Köşkünde incelemelerde bulunmuştu.

Erdoğan'ın konvoyu o gün AK Partili gençler tarafından da durdurulmuştu.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

Tuana Selin Güler (2 ay önce)

Şehir şehir gezerek müze için obje toplayan, müzenin yapımında büyük emeği geçmiş ve hala müze için çalışmaları devam eden sanat tarihçisi Şeyda Alpay hanımefendiye teşekkür ediyorum..

Yorum Yaz