Çubuklu sakinleri Çanakkale gezisindeydi

  • Güncelleme: 14.05.2012 00:11
  • Okunma: 8421 kez
  • Yorum: 0
Çanakkale Zaferleri’nin önemine dikkat çekmek ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla Beykoz Belediyesi’nin tarihi yarımadaya düzenlediği gezilere katılan Beykozlular, şehitlikleri ziyaret ederek, atalarımızın yazdığı destana yerinde tanıklık ediyor.
Çubuklu sakinleri Çanakkale gezisindeydi

Beykoz’dan Çanakkale Yarımadası’na düzenlenen tarih ve vefa ziyaretleri Çubuklu Mahallesi sakinlerinin katıldığı gezi programıyla devam etti. Her biri farklı bir kahramanlık öyküsünü barındıran şehitliklerde atalarımız için hayır duaları edildi...

I. Dünya Savaşı’nda açılan 9 cepheden kazandığımız tek cephe olan, 250 bin askerimizin şehit düştüğü Çanakkale Cephesi’ne yapılan ziyarette atalarımızın vatan toprakları uğruna sergiledikleri fedakârlıklar bizzat yerinde gözlemlendi.

Her karışından ayrı bir destanın saklandığı topraklara 11 Mayıs Cuma günü düzenlenen geziye Çubuklu Mahallesi’nden 150 ilçe sakini katıldı. Gezi güzergâhında yer alan şehitlikleri ziyaret eden Beykozlular her bir ziyaret noktasında bir birinden duygulu öykülere tanıklık etti.

Beykoz Belediyesi tarafından ziyarete katılan ilçe sakinlerine sabah kahvaltısı ve öğle yemeği ikramı da yapıldı.

275 Kg’lık mermiyi tek başına kaldıran Asker: Seyid Onbaşı

Rehberler eşliğinde yapılan gezide ilk ziyaret noktası deniz savaşlarının başladığı Kilitbahir Köyü oldu. Buradan İngiliz Ocean gemisini batıran 275 kiloluk top mermisini tek başına kaldıran Seyid Onbaşı’nın anısına dikilen anıta yapılan ziyarette, güçlü düşman donanmaları karşısında maneviyatın üstün gücü görüldü.

Sargı yerleri de bombalanıyordu

Savaşın acımasız koşullarında yaralı askerlerin tedavi edildiği sargı yeri adı verilen çadırlar da bombalanıyordu. Cephede bulunan 31 sargı yerinden biri olan AlçıTepe Köyü yakınlarındaki Zığındere Sargı Yeri Şehitliği’nde, Komutan Nelson tarafından bombalama emri verilen, 14 bin Türk, 6 bin yabancı olmak üzere toplam 20 bin askerin öldüğü noktada savaşın ne çetin koşullarda gerçekleştiği aktarıldı.

Merhamet Timsali: Mehmetçiğe Saygı Anıtı

Kanlı Sırt eteklerinde bulunan, yardım isteyen yaralı düşman askerini canını siper ederek savaş meydanından alan askerimiz anısına dikilen “Mehmetçiğe Saygı Anıtı” da Türk askerinin savaş meydanında bile yüksek ahlaki değerini ve merhameti terk etmediğini gösterdi.

Şehitler Abidesi, Conkbayırı, Meçhul Asker Anıtı, 57. Alay Şehitliği, Yahya Çavuş Anıtı ve Kesikdere Şehitliğini de ziyaret eden Beykozlular Yozgatlı Kınalı Hasan’ın öyküsüyle duygusal anlar yaşadı.

Türk ve itilaf güçlerinden olmak üzere 500 bin kişinin hayatını kaybettiği Çanakkale Cephesi’nde şehit olan askerlerimiz anısına 1973 yılında kurulan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda itilaf gücü askerlerinden oluşan Avustralyalı, İngiliz, Fransız ve Anzak askerlerinin anısına yapılan anıtlar da bulunuyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Çanakkale, Çubuklu

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz